dodano: 2019-07-02 17:52:00 edycja: 2019-07-06 17:51:29 autor: 341 odsłon: 6870

Zakończenie posługi chrystusowców w Kazachstanie

29 czerwca w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Czkałowie (obwód północno-kazachstański), odbyły się uroczystości odpustowe połączone z zakończeniem, po 28 latach, duszpasterskiej pracy naszego zgromadzenia. Pierwszy proboszcz od samego początku rozpoczął budowę świątyni. Po wielu staraniach i wsparciu organizacji międzynarodowych oraz instytucji w Polsce został wybudowany kościół (konsekracja w 2010 r.) i plebania.

Na to wyjątkowe wydarzenie przybył ze stolicy Kazachstanu - Nur Sułtanow (dawniej Astana) ks. abp Tomasz Peta oraz Delegat Przełożonego Generalnego ds. Chrystusowców pracujących na Wschodzie ks. Wiesław Wójcik SChr.

Kończący posługę, obecny proboszcz parafii, ks. Sergyi Rudchenko SChr złożył podziękowania wszystkim swoim wiernym za trud, zaangażowanie oraz współpracę z wszystkimi chrystusowcami, którzy przybywali do tego misyjnego już kraju. Na zakończenie uroczystej liturgii ks. Wójcik wręczył kielich mszalny metropolicie astańskiemu z życzeniami, na znak, by zawsze była sprawowana Eucharystia w tej świątyni. Prośba ta wynika z obecnej sytuacji wielu parafian, którzy deklarują swój wyjazd na stałe do Polski w ramach repatriacji. Mimo wszystko, warto czynić starania, by ten kościół pozostawał dalej świadectwem obecności Boga pośród swojego ludu.

Zebranych w kościele ponad dwustu  wiernych oklaskami podziękowała za duszpasterską posługę chrystusowców i przekazany dar. Arcybiskup Peta wyraził uznanie Towarzystwu Chrystusowemu za wieloletnią posługę, którą odważnie pełnili młodzi księża, posyłani na początku lat dziewięćdziesiątych do tego azjatyckiego kraju. Wówczas była to opieka nad rzeszą liczącą około stu tysięcy osób, które deklarowały swoje polskie korzenie.

ks. Wiesław Wójcik SChr02 lipca 2019r. 06 lipca 2019r. 341 6870