„Zjednoczeni w tej samej wierze”: Festa dei Popoli – Święto Narodów w Rzymie
W ostatni weekend maja 2022 r. w całym Rzymie odbywały się uroczystości ze wspólnotami etnicznymi w celu promowania integracji wśród wiernych oraz spotkania miejscowych księży z kapelanami grup etnicznych.
Na temat tego tzw. Dnia Narodów wybrano słowa „Zjednoczeni w tej samej wierze” a organizowany jest przez duszpasterstwo migrantów diecezji rzymskiej. Dodać trzeba, że epidemia COVID-19 zawiesiła te obchody na dwa lata. W 2022 r. rozszerzono nieco formułę tego wydarzenia przede wszystkim rozciągając je na teren całej diecezji rzymskiej: w wielu parafiach rzymskich zostały odprawione Msze Święte ze wspólnotami etnicznymi, z pieśniami i modlitwami w różnych językach, po których często następowały chwile dzielenia się przy muzyce i degustacji typowych potraw regionalnych i narodowych.
Polska Wspólnota Katolicka w Ostii włączyła się w te obchody w sobotę 28 maja 2022 r., przybywając na Mszę Świętą do kościoła Santa Maria Regina Pacis w Ostia Lido – X Dzielnicy Rzymu. Poza polską wspólnotą zgromadziły się na niej przedstawiciele grup etnicznych z Rumunii, Ukrainy, Indii i Egiptu. Przewodniczył jej kard. Angelo De Donatis, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, a wśród koncelebransów był m.in. ks. Zbigniew Czerniak SChr, duszpasterz polskiej wspólnoty w Ostii. Podczas liturgii wielokrotnie zabrzmiał język polski (czytania i modlitwy) a na jej zakończenie wspólnie wykonano pieśń „Czarna Madonna” w języku polskim i włoskim.
Radość z ponownego zorganizowania tego święta wyrażali w rozmowach w watykańskimi serwisami medialnymi zaangażowani w to przedsięwzięcie duchowni – pracownicy diecezjalnej agendy zajmującej się duszpasterstwem grup etnicznych: jej szef, ks. prałat Pierpaolo Felicolo, wskazał na promocję modlitwy, ‘spotykania się’ różnych sposobów przeżywania wiary i uczenie się szacunku dla bogactwa różnorodności. Nawiązując do niedawno opublikowanego orędzia Papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, mówił o budowaniu wspólnej przyszłości z migrantami i uchodźcami w miejscach wspólnego bytowania zarówno pracy, jak i odpoczynku. Inny duchowny, ks. Pietro Guerini podkreślał szczególnie zadanie budowania żywej jedności w imię wspólnej wiary w miejscach współistnienia różnych grup etnicznych, tradycji i form kulturowych. Dlatego sprawowanie liturgii ze wspólnotami etnicznymi w wielu parafiach diecezjalnych oznacza przeżycie cennej chwili, opartej na wzajemnym i wspólnotowym słuchaniu, która staje się ubogaceniem Kościoła lokalnego i podkreśla jego synodalność.
Szacuje się, że w Rzymie jest około 120 wspólnot etnicznych z ośrodkami duszpasterskimi rozsianymi po całym terytorium diecezji, z około czterdziestoma kapłanami odpowiedzialnymi za posługę, a także księżmi-studentami, posyłanymi do pomocy dla posługi sakramentalnej, a nadto dla katechezy oraz dla szeroko pojmowanego towarzyszenia duchowego.
tekst oraz fotografie: Iwona Bigos na podstawie: Vatican News oraz serwisu internetowego dla diecezji rzymskiej
* * *
A więcej wiadomości o polskiej wspólnocie w Ostii znaleźć można w prowadzonym przez nich internetowemu blogowi.
* * *
Tydzień później, w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, takie «Święto Narodów» zorganizowano w Mediolanie. Taka wspólna celebracja potwierdza to, o czym czytamy i rozważamy w tę uroczystość – potwierdza to, co wydarzyło się ów Dzień Pięćdziesiątnicy, że „wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić [oraz] słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże” (Dz 2,4.11b).