Wszystko dla Boga i Polonii...

Pogrzeb śp. ks. Aleksandra Tomasza Zaremby SChr

Pokładając ufność w Jezusie Chrystusie, który jest zmartwychwstaniem i życiem oraz prawdziwą drogą do pełni życia i szczęścia zawiadamiamy, że w sobotę 19 listopada 2022 r. zakończyła się ziemska pielgrzymka śp. ks. Aleksandra Tomasza Zaremby SChr, duszpasterza polonijnego w Australii

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. A. T. Zaremby odbędą się w czwartek 8.12.2022r. w kościele p.w. MB Częstochowskiej w Marayong. O godz. 11.30 różaniec a o 12.00 Msza św. żałobna (strefa czasowa Sydney). Po liturgii odprowadzenie ciała na miejsce oczekiwania na zmartwychwstanie na cmentarzu Pinegrove - Minchinbury NSW (kwatera chrystusowców).

Uroczystości pogrzebowe będą transmitowane i obejmują: modlitwę różańcową, Mszę św., oraz modlitwę na cmentarzu. 

Zmarłego Współbrata polecajmy miłosierdziu Bożemu, modlitwom Współbraci i Czytelników kalendarium
Requiescat in pace…

*    *    *

Ks. Aleksander Tomasz Zaremba, syn Józefa i Stanisławy z Kaczyńskich, urodził się 22 września 1948 r. w miejscowości Dąbrowa Wielka znajdującej się w powiecie wysokomazowieckim w ówczesnym woj. białostockim. Został ochrzczony 10 października 1948 r. w parafii pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika w Dąbrowie Wielkiej. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Ełku i zdaniu matury we wrześniu 1970 r. wstąpił do Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej i w Ziębicach rozpoczął kanoniczny nowicjat. Rok później, 8 września 1971 r., w Ziębicach złożył pierwszą profesję zakonną. Dwa dni później podjął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu. W czasie studiów ponawiał zakonną profesję oraz przyjął posługi lektoratu i akolitatu. Profesję dozgonną złożył 25 kwietnia 1976 r. w Poznaniu, a święcenia kapłańskie przyjął również w Poznaniu 9 maja 1977 r. z rąk bpa Tadeusza Ettera, biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej (tyt. Bonitza).

Po przyjęciu święceń przez trzy lata posługiwał w placówkach duszpasterskich Towarzystwa Chrystusowego na Pomorzu Zachodnim w parafiach: pw. św. Ottona w Pyrzycach oraz św. Józefa w Stargardzie Szczecińskim. W połowie sierpnia 1980 r. został skierowany do domu w Puszczykowie celem nauki obcego języka w ramach przygotowania się do pracy duszpasterskiej wśród Polonii. Rok później, w październiku 1981 r., przełożeni zgromadzenia posłali go do pracy polonijnej w Australii. Na kontynencie australijskim posługiwał w wielu placówkach duszpasterskich Towarzystwa: w Woodville West na przedmieściach Adelajdy i samej Adelajdzie (w której też rozpoczął swoje emigracyjne posługiwanie), St Albans na przedmieściach Melbourne, w Bankstown i Bell Park na przedmieściach Sydney oraz Yallourn North, Fairy Meadow i Mayfield k/Newcastle. Placówka duszpasterska w Mayfield okazała się być jego ostatnią. W latach 1995-1999 piastował urząd ekonoma prowincji pw. Świętej Rodziny w Australii i Nowej Zelandii. Zmarł w sobotę 19 listopada 2022 r. w szpitalu w Newcastle w Australii.


230 3051

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone