17 stycznia, w liturgiczne wspomnienie św. Antoniego, opata, przypadła 35. rocznica śmierci Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego, Współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego i Założyciela Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla. W związku z tą datą w Domu Głównym Towarzystwa w Poznaniu o godz. 18.00 została odprawiona Msza św. - był to zarazem 9. dzień nowenny - o beatyfikcję Ojca Ignacego.

Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Rafał Pajszczyk, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego i referent ds. beatyfikacji i kanonizacji, który w procesie Ojca na etapie diecezji był delegatem Arcybiskupa. Ks. Rafał w refleksji po Ewangelii (Mk 1, 40-45) nawiązał do trędowatego, który został uzdrowiony przez Chrystusa i poczynił analogię do polskich emigrantów, którzy w obcym środowisku niejednokrotnie również czują się wyalienowani. Stąd rodzi się zadanie dla wszystkich posługujących polskim emigrantom, aby podobnie jak Chrystus przywracali ich społeczeństwu. Homileta wskazał także na maryjny rys duchowości Ojca Ignacego i zaprosił wszystkich do zgłębienia maryjności w swoim powołaniu. Maryja jest bowiem Tą, która towarzyszyła Jezusowi i rodzącemu się Kościołowi, a także towarzyszyła polskiemu emigrantowi. Ks. Rafał zaprosił też wszystkich do "odkrycia" na nowo poznańskiego sanktuarium maryjnego na Wzgórzu Przemysła - Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, gdyż właśnie przed tym obrazem Ojciec Ignacy podjął decyzję zgodzenia się na prośbę kard. Augusta Hlonda o podjęciu się zorganizowania nowego zgromadzenia zakonnego dla polskich emigrantów. (Kazanie w całości można odsłuchać TUTAJ).

Pół godziny przed Eucharystią został odmówiony różaniec oraz teksty modlitw 9. dnia nowenny.
W modlitwie i w Eucharystii uczestniczyli księża, bracia i nowicjusze chrystusowcy z ks. generałem na czele, siostry Misjonarki Chrystusa Króla z s. Urszulą Fabisiak, sekretarką generalną zgromadzenia oraz rodzina Sługi Bożego i inni wierni.


 

Proces Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego TChr rozpoczął się 17 stycznia 2001 r. i na etapie diecezji trwał do 6 maja 2009 r. 7 lipca 2011 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała Dekret o ważności akt dochodzenia diecezjalnego i przystąpiono do opracowywania Positio super vita et virtutibus, które stanowi podstawowy dokument do późniejszych dyskusji nad heroicznością cnót przez odpowiednie komisje w Kongregacji. Positio - liczące blisko 700 stron w języku włoskim - zostało napisane i złożone w Kongregacji 20 czerwca 2018 r. przez ks. Bogusława Kozioła TChr, postulatora sprawy i od tej chwili oczekuje na rozpatrzenie przez komisje teologów i kardynałów.

Prosimy wszystkich Czytelników o modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego TChr.


17 stycznia 2019r. 183 8835 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne