
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych AD 2025
Od 2011 roku, 1 marca, w rocznicę wykonania wyroku śmierci na członkach Zarządu Głównego Zrzeszenia «Wolność i Niezawisłość», obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca 2025 r. przypadł w sobotę i pozwolił na organizowanie, a przede wszystkim na liczne uczestnictwo w obchodach tego dnia, a nawet rozszerzenie ich na cały pierwszy weekend marca.

Kapituła prowincjalna w prowincji Najświętszego Serca Pana Jezusa
W celu pielęgnowania jedności i współodpowiedzialności za życie Zgromadzenia i realizacji powołania każdego chrystusowca (UiDTChr 136), w dniach od 24 do 26 lutego 2025 r. w Domu Prowincjalnym w Manchester odbyła się XII Kapituła Prowincji pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

W 85 rocznicę zamęczenia ks. Alberta Willimsky’ego, przedwojennego proboszcza w Podjuchach…
W niedzielę 23 lutego 2025 r. w czasie wieczornej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Szczecinie Podjuchach w obecności abpa Wiesława Śmigla, metropolity szczecińsko-kamieńskiego oraz delegacji księży i świeckich z Niemiec uczczono pamięć zamęczonego przed 85. laty w niemieckim obozie koncentracyjnym proboszcza przedwojennej podjuszańskiej parafii ks. Alberta Willimsky’ego.

Pielgrzymka naszego seminarium do Rzymu

Zakonne rekolekcje młodych braci i kapłanów Towarzystwa Chrystusowego
Wieczorem 17 lutego 2025 r. w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu rozpoczęły się zakonne rekolekcje braci i księży chrystusowców.

Wizytacja ks. Generała w zachodniej Kanadzie
Napomknęliśmy w naszym zakonnym kalendarium, że nasz Przełożony Generalny w styczniu i w lutym przebywał w Kanadzie i Australii (gdzie przewodził formacyjnym zjazdom chrystusowców). Od ks. Jacka Walkiewicza SChr, przełożonego prowincji północnoamerykańskiej otrzymaliśmy szersze sprawozdanie z pobytu ks. Generała w Kanadzie, które przedstawiamy…

W 85. rocznicę zsyłki naszych Rodaków...
Podtrzymując pamięć o Polakach, którzy 85 lat temu zostali masowo deportowani na Sybir, parafia św. Jadwigi Śląskiej przy współudziale stowarzyszeń i organizacji polonijnych okręgu Oshawa (Kanada) zorganizowała uroczystą oprawę niedzielnej Mszy Świętej 9 lutego 2025 r. oraz Akademię.

XXII Poznańskie Jerycho Różańcowe
Chrystusowcy, mieszkańcy Domu Głównego oraz nasi seminarzyści ze swoimi wychowawcami włączyli się w odbywające się w Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania XXII Poznańskie Jerycho Różańcowe.

Dzień skupienia w La Ferté sous Jouarre
W dniach 3 i 4 lutego 2025 r. w domu PMK im. Anny i Stanisława Kozłowski w La Ferté-sous-Jouarre odbyły się dni skupienia chrystusowców posługujących we Francji.

80. rocznica śmierci sługi Bożego ks. Pawła Kontnego
"Najbardziej przekonujące świadectwo (...) nadziei dają nam męczennicy, którzy niezachwiani w wierze w zmartwychwstałego Chrystusa, byli w stanie wyrzec się życia tu na ziemi, aby nie zdradzić swego Pana” (Spes non confundit, 20)" - tak napisał papież Franciszek w Bulli ogłaszającej Rok Jubileuszowy 2025, który przeżywany jest z kolei pod hasłem "Pielgrzymi nadziei".
Doskonale zatem - już praktycznie na początku tegoż Roku (1 lutego) - w obchód Jubileuszu wpisała się 80-ta rocznica śmierci sługi Bożego ks. Pawła Kontnego SChr. Stając w obronie dziewcząt, poniósł śmierć z rąk sowieckiego żołnierza. Zatem "zginął jako dobry pasterz za owce swoje" - jak mówi inskrypcja nagrobna ks. Pawła, stając się tym samym "świadkiem (martyr) nadziei".

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Jubileuszowym Roku Nadziei
Od 1997 roku z woli św. Jana Pawła II w święto Ofiarowania Pańskiego obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – szczególny dzień modlitwy w intencji tych, którzy przez śluby albo inne święte więzy naturą zbliżone do ślubów zobowiązują się do praktykowania rad ewangelicznych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz oddają się całkowicie na własność umiłowanemu nade wszystko Bogu, poświęcają się Jemu, Jego służbie i czci (por. KK 44). To dzień, w którym ci, co podjęli tę formę życia mogą się spotkać na wspólnym uwielbianiu Pana oraz dziękczynieniu za dar powołania i wszelkie Boże dobrodziejstwa. To także dzień, w którym można zobaczyć bogactwo form życia poświęconego Bogu oraz wielość charyzmatów, które uwidocznione są przez wielobarwność i różnorodność strojów noszonych na co dzień przez osoby zakonne.

Zmarł śp. ks. Tomasz Franków SChr

Doroczne jasełka i gwiazdka w Argenteuil
Noworoczną tradycją wspólnoty polonijnej z Argenteuil jest spotkanie starszych i młodszych, podczas którego prezentowane są jasełka, elementy polskiego folkloru i kultury, nadto można posmakować tradycyjnych polskich potraw, a przede wszystkim bliżej się poznać i wspólnie pobawić…

Rocznica śmierci Ojca Ignacego Posadzego
W 17. dniu miesiąca (a szczególnie 17 stycznia), podobnie jak każdego 22. dnia miesiąca (zwłaszcza 22 października) przyświeca nam prośba o wyniesienie do chwały ołtarzy Założyciela i Współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego. Od formalnego zakończenia procesów kanonizacyjnych i ogłoszeniu dekretów o heroiczności cnót Czcigodnych Sług Bożych kard. Augusta Hlonda SDB (w maju 2018 r.) i ks. Ignacego Posadzego SChr (w grudniu 2022 r.) modlimy się o cud za ich wstawiennictwem…

Stargardzka pastorałka pod szczęśliwą gwiazdą
W sobotę 11 stycznia 2025 r. w kościele św. Jana Chrzciciela w Stargardzie kolejny raz wybrzmiała „Stargardzka pastorałka pod szczęśliwą gwiazdą u chrystusowców”, wyjątkowy koncert zespołów wokalnych Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. Wystąpiły trzy grupy: Rupaki, Dzikie Wino i Layla, których członkowie – młodzi wokaliści – na co dzień doskonalą swoje umiejętności pod kierunkiem pani Ewy Krysian.

Świąteczno-noworoczne skupienie Współbraci z Hiszpanii i Portugalii
Styczniowy dzień skupienia dla chrystusowców posługujących na Półwyspie Iberyjskim był również okazją do braterskiego, wspólnotowego świętowania tajemnicy Bożego Narodzenia wraz z celebracją po polsku wigilii tej uroczystości. Termin tego spotkania zbiegł się z datą Świąt według kalendarza juliańskiego.

Uroczystość wybudzenia i pobłogosławienia największego dzwonu na Pomorzu Zachodnim
Niedziela 5 stycznia 2025 r. na stałe zapisze się w annałach historii Stargardu i Pomorza. Tego dnia w stargardzkim kościele pw. św. Jana Chrzciciela miało miejsce historyczne wydarzenie zarówno dla miasta Stargard jak też prowadzonej od 80 lat przez chrystusowców parafii pw. św. Józefa. Tym wydarzeniem była uroczystość pobłogosławienia i wybudzenia średniowiecznych dzwonów, której przewodniczył abp Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński. Dzwony, w tym najcenniejszy, ważący blisko 4 tony Jan Maria, zwany też Wielkim Dzwonem, znów odezwały się po kilkudziesięciu latach milczenia.

Jubileuszowy Rok Nadziei rozpoczęty…
Otwarciem Drzwi Świętych przez papieża Franciszka w watykańskiej bazylice św. Piotra w Noc Bożego Narodzenia zainaugurowany został Rok Jubileuszowy, który Kościół przeżywa pod hasłem «Pielgrzymi nadziei». Kilka dni później, w Niedzielę Świętej Rodziny, odbyły się uroczyste celebracje otwierające Jubileusz w katedrach całego świata pod przewodnictwem pasterzy diecezji.

Żywa Szopka w Szczecinie Żydowcach po raz jedenasty
Pasterka pod przewodnictwem bpa Henryka Wejmana, biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (tyt. Sinitis) sprawowana w noc Bożego Narodzenia otworzyła jedenastą edycję Żywej Szopki w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie Żydowcach.

Proces beatyfikacyjny ks. Pawła Kontnego
W ostatnim czasie nadeszła bardzo dobra wiadomość z Kurii w Katowicach. Otóż ks. abp Adrian Galbas SAC podpisał Edykt w sprawie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Pawła Kontnego SChr. Jest to bardzo ważny dokument, gdyż otwiera on praktycznie drogę do rozpoczęcia dochodzenia diecezjalnego procesu kanonizacyjnego.
Od tej chwili Edyktu ks. Pawłowi przysługuje tytuł sługi Bożego.
Następnym krokiem winno być powołanie Trybunału procesowego i wyznaczenie terminu I publicznej sesji w procesie.
DOTYCHCZASOWY PRZEBIEG PRAC WOKÓŁ PROCESU:
- 21 czerwca 1988 - Pierwsza oficjalna prośba o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Pawła Kontnego. (List księży wyświęconych 3 czerwca 1939 r. do przełożonego generalnego ks. Edwarda Szymanka SChr);
- 17-18 czerwca 2008 - Podczas 344. Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski w Katowicach biskupi podjęli decyzję o przygotowaniu i przeprowadzeniu procesu beatyfikacyjnego Męczenników Wschodu 1917-1989;
- 2010 - Kwerenda dokumentów na Śląsku i zgłoszenie sprawy do zbiorowego procesu beatyfikacyjnego Męczenników Wschodu (1917-1989);
- jesień 2021 - wycofanie przez Towarzystwo Chrystusowe sprawy ks. Pawła Kontnego SChr ze zbiorowego procesu Męczenników Wschodu;
- 22 października 2021 - nominacja ks. B. Kozioła SChr na postulatora sprawy;
- 9 lutego 2022 - przedstawienie bp. Wiktorowi Skworcowi, metropolicie katowickiemu przez postulatora Supplex libellus (oficjalnej prośby z wymaganymi dokumentami o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Pawła);
- 10 marca 2022 - nominacja ks. Andrzeja Kołka (kapłana diecezji katowickiej) na wicepostulatora sprawy;
- 6 lipca 2023 - ponowne złożenie Supplex libellus (tym razem abp. Adrianowi Galbasowi);
- 21 listopada 2023 - Nihil obstat Konferencji Episkopatu Polski;
- 29 czerwca 2024 - powołanie Komisji Historycznej;
- 14 października 2024 - Nihil obstat Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych:
- 1 listopada 2024 - Podpisanie Edyktu w sprawie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Pawła Kontnego SChr przez ks. abp. Adriana Galbasa, metropolitę katowickiego.

Adwentowy dzień skupienia w Aulnay sous Bois

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika Świętego Jana Pawła II w Aulnay sous Bois
Z inicjatywy działającego od maja 2021 r. przy polskiej parafii w Aulnay sous Bois Koła Fundacji Jana Pawła II na placu przy kościele St Sulpice w Aulnay sous Bois dedykowanym pamięci naszego Wielkiego Rodaka (a stało się to 10 lat temu, w czerwcu w roku jego kanonizacji, o czym informował tygodnik polskiej emigracji „Głos katolicki”: zob. CZ. NOSTER, Inauguracja placu Jana Pawła II w Aulnay sous Bois, GK LVI[2014], nr 32[2558], s. 17), został postawiony pomnik-stela ku czci Świętego Jana Pawła II.

Ważne chwile dla Liturgicznej Służby Ołtarza w Lille i Roubaix
Gdy 7 i 8 grudnia 2024 r. oczy całego świata zwrócone były na otwieraną po pięciu latach po pożarze paryską katedrę Notre-Dame polonijne wspólnoty z Roubaix i Lille oraz Aulnay sous Bois przeżywały swoje własne ważne dni…

„Więcej szczęścia [i radości] jest w dawaniu aniżeli w braniu…” (Dz 20,35b)
Dla naszych najmłodszych parafian, zarówno w kraju, jak i zagranicą, początkowa część Adwentu jest związana z odwiedzinami Świętego Mikołaja z racji przypadającego 6 grudnia wspomnienia liturgicznego św. Mikołaja z Myry. Odwiedziny te następują albo ipsa die w czasie Rorat, albo w niedzielę najbliższą tego dnia w czasie Mszy ze szczególnym udziałem dzieci.

Internetowe rekolekcje adwentowe 2024
Internetowe rekolekcje, które organizuje ks. Krzysztof Obiedziński SChr, duszpasterz polonijny z Eindhoven są już stałą propozycją na okres Adwentu, który jest czasem przygotowania na przyjście Pana, czasem odkrywania Jego obecności w naszej codzienności.

Dni skupienia dla Współbraci z prowincji północnoamerykańskiej
We wtorek 18 listopada 2024 r. w Seattle, WA odbył się dzień skupienia chrystusowców posługujących w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w którym wzięło udział dziewięciu duszpasterzy z ośrodków w Phoenix, Las Vegas, Los Angeles, San Francisco, San Jose, Portland, Tacoma oraz Seattle.

Skupienie w Argenteuil i wspólnotowa modlitwa za zmarłych Współbraci posługujących w prowincji MB Częstochowskiej
W listopadzie nasze myśli biegną ku sprawom ostatecznym, gdyż jest miesiąc szczególnej modlitwy za naszych drogich i bliskich zmarłych. Odczytywane w listopadowych dniach fragmenty Ewangelii, a nawet przyroda, która późną jesienią przygotowuje się do zimowego snu stają się impulsem, aby podjąć refleksję nad przemijaniem, upływem życia oraz prawdami dotyczącymi świętych obcowania, zmartwychwstania na końcu czasów i życia wiecznego.

Święto Niepodległości na przedmieściach Johannesburga oraz w Pretorii z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w RPA i Ambasadora RP
Polonia zamieszkująca Republikę Południowej Afryki uczciła 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w niedzielę 10 listopada 2024 r.

Pogrzeb śp. ks. Wacława Bytniewskiego SChr

Doroczna modlitwa o beatyfikację i kanonizację w Poznaniu
Od lat w pierwszą niedzielę listopada w poznańskiej katedrze gromadzą się wierni pod przewodem swoich pasterzy na modlitwie o kanonizację Błogosławionych i beatyfikację Sług Bożych związanych z archidiecezją poznańską. W tej grupie znajdują się również Założyciel i Współzałożyciel naszego Towarzystwa: Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond SDB, który w latach międzywojnia był arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim oraz Czcigodny Sługa Boży ks. Ignacy Posadzy SChr, który zanim został powołany do organizowania naszego zgromadzenia posługiwał na terenie archidiecezji, m.in. w poznańskiej Farze.