
Rocznicowe uroczystości w Bredzie
Dwie ważne rocznice (do tego okrągłe) uczyniły szczególnymi w Bredzie ostatnią niedzielę października i pierwszą listopada 2024 r. Były to 80 rocznica wyzwolenia miasta przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka oraz piętnastolecie istnienia polskiej parafii.

Jesienny młodzieżowy zjazd formacyjny
W ostatni weekend października 2024 r., jak zaznaczają profile społecznościowe naszych parafii w Polsce (m.in. z Brojc, Chociwla, Dobrzan, Pyrzyc, parafii św. Józefa w Stargardzie, parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie oraz Władysławowa), odbyło się kolejne Formacyjne Spotkanie Młodych „Góra Tabor”

Ingres abpa Wiesława Śmigla, nowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego
Od Niedzieli Zesłania Ducha Świętego AD 2024 w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej trwa Rok Jubileuszowy 900-lecia Pomorskiej Misji Świętego Ottona z Bambergu. W jego obchody wpisuje się przede wszystkim dziękczynienie za dar chrztu i wiary mieszkańców Pomorza Zachodniego oraz prośba o Bożą pomoc i dary Ducha Świętego na kontynuowanie dzieła ewangelizowania świata, szczególnie jego skrawka nad Odrą i Bałtykiem.

Koronacja wizerunku Pani Jasnogórskiej w kościele NMP Gwiazdy Morza w Rotterdamie
Gdy wczytujemy się we wspomnienia naszych Rodaków udających się w nieznane w poszukiwaniu lepszego życia, to bardzo często towarzyszką ich emigracyjnej tułaczki, ich emigracyjnych sukcesów i porażek była Jasnogórska Ikona zabierana z rodzinnych stron.

Pogrzeb śp. ks. Sławomira Murawki SChr

Rocznica śmierci Założyciela
Nie ustajemy w modlitwie o beatyfikację Założyciela i Współzałożyciela naszej zakonnej wspólnoty…

Sesja formacyjna dla kapłanów posługujących duszpastersko w Burgundii
W dniach 20-22 października 2024 r. odbyła się w Sanktuarium Serca Jezusowego w Paray le Monial, organizowana co trzy lata, sesja teologiczna gromadząca księży z czterech burgundzkich diecezji należących do metropolii Dijon.

Parafialny festyn Wszystkich Świętych w Kurytybie
W Polsce od kilkunastu lat organizowane są zabawy znane popularnie jako «Bal Wszystkich Świętych». Celem tego wydarzenia jest promowanie pozytywnych wartości oraz świętości chrześcijańskiej. Jest to radosna i edukacyjna inicjatywa, która przybliża cnoty świętych, oraz zwraca uwagę na piękno, dobro i szlachetność.

Nie ustajemy w wspieraniu ofiar wojny oraz naszych wspólnot na Ukrainie…

Wesprzyjmy dotkniętych kataklizmem powodzi
Koniec drugiej dekady września 2024 r. przyniósł ulewne deszcze w Polsce i gwałtowny wzrost poziomów rzek, zwłaszcza w południowo-zachodniej i południowej części kraju, a co za tym idzie powódź. Serwisy informacyjne przynoszą informacje o zalanych wsiach, miasteczkach i miastach oraz o tym, że ludzie tracą dobytek życia, a nawet i życie. W takich sytuacjach odczuwamy pragnienie pójścia z pomocą poszkodowanym przez żywioł…

Uroczysty obchód 90. urodzin ks. Jana Wojczyńskiego SChr
W niedzielę 15 września 2024 r., w kościele św. Patryka w Oldham odbyła się podniosła Msza Święta dziękczynna z ok. 90-lecia ks. Jana Wojczyńskiego SChr, trzeciego proboszcza polonijnej parafii w Manchester i jednocześnie najstarszego żyjącego przełożonego wspólnoty chrystusowców na Wyspach.

Zmarł śp. ks. Wojciech Necel SChr

Jasnogórskie Czuwanie Modlitewne za Polonię i jej duszpasterzy AD 2024
Jesienią każdego roku chrystusowcy i siostry misjonarki przybywają do Tronu Jasnogórskiej Madonny, aby powierzać Królowej Polski i Polonii wszystkie sprawy Polaków rozsianych po całym świecie, aby zawierzyć Jej blaski i cienie codzienności.

Jubileusz 50-lecia parafii w Kozielicach
Ewangelizacyjna misja św. Ottona z Bambergu sprzed 900 lat spowodowała ugruntowanie się chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim i ukształtowała tam kościelną strukturę.

Modlitwa za ofiary rzezi wołyńskiej oraz o pokój i pojednanie na ostrówieckim cmentarzu
„Nie o zemstę, ale o pamięć i prawdę wołają ofiary” – wiele razy to zdanie pojawiało się w mediach: i jest ono wciąż aktualne, i stanowi motto podejmowanych działań mających na celu godne upamiętnienie ofiar Zbrodni Wołyńskiej.

I został rozpoczęty nowy rok formacyjny…
Pandemiczne ograniczenia sprzed kilku lat spowodowały zrodzenie się pięknej inicjatywy modlitewno-ewangelizacyjnej dla młodych: wspólnego spotkania młodzieży u progu nowego roku szkolnego i katechetycznego w Klępinie k/Stargardu. Ten młodzieżowy zlot rozpoczyna rok formacyjny, sezon Spotkań Formacyjnych Młodzieży.

Propozycje dla młodzieży na kolejny rok formacyjny
Na kanałach internetowych naszego duszpasterstwa powołań pojawił się plan działań na kolejny rok formacyjny 2024/2025.

Uroczystości dożynkowe w naszych parafiach
Uroczystość Wniebowzięcia NMP, które w naszej polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Bożej Zielnej i która jest świętem tytularnym w wielu naszych wspólnotach, nakreśla niejako datę rozpoczynają cykl dziękczynienia za plony. W dzień tego maryjnego święta przynosimy do pobłogosławienia do naszych świątyń zioła i kwiaty: to wyraz naszej wdzięczności za Bożą opatrzność, dobroć i łaskawość. W kolejnych dniach, szczególnie w wolne od codziennych zajęć soboty i niedziele, w naszych parafiach organizowane są dożynki z uroczystymi dziękczynnymi Eucharystiami i integracyjnymi spotkaniami we wspólnocie

Kurytybskie celebracje ku czci Czarnej Madonny
Nie tylko refleksją nad misją i powołaniem świeckich żył Kościół w Kurytybie w ostatnich dniach sierpnia 2024 r. Nie mogło zabraknąć w tych dniach szczególny modlitwy do Czarnej Madonny; modlitwy za wstawiennictwem Tej, która w Obrazie Jasnogórskim towarzyszyła Polakom wyjeżdżającym z ojczyzny w poszukiwaniu lepszego życia i który to Obraz znajdziemy niemalże w każdej świątyni, gdzie na modlitwie gromadzą się Polacy i osoby pochodzenia polskiego. A w ponad dwumilionowej Kurytybie, według oficjalnych danych, co piąty jej mieszkaniec ma polskie korzenie. Nic więc dziwnego, że wiele tu miejsc i pamiątek związanych z Polską.

Niedziela refleksji nad misją i powołaniem świeckich w Kościele
W ostatnią niedzielę sierpnia 2024 r. Kościół w Brazylii zaprasza do refleksji nad misją i powołaniem osób świeckich. Albowiem ich zaangażowanie w najróżniejsze inicjatywy duszpasterskie, ruchy kościelne i apostolaty ma fundamentalne znaczenie w działalności Kościoła katolickiego na Ziemi Krzyża Południa. Warto również podkreślić, że wszyscy animatorzy życia parafialnego swoją misję wypełniają z dużym poświęceniem, a przez udział w kursach oraz spotkaniach dbają o pogłębienie swojego życia duchowego, intelektualnego oraz doskonalenie umiejętności przekazywania swojej wiedzy.

VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych
W dniach 23-25 sierpnia 2024 r. po raz siódmy już został zorganizowany Światowy Kongres Rodzin Polonijnych.

Kongres LSO
Odbywający się niemalże pod koniec wakacji Kongres Liturgicznej Służby Ołtarza zgromadził w naszym Domu Głównym dosyć liczne grono ministrantów i lektorów nie tylko z naszych parafii.

Informacja o pogrzebie śp. Zuzanny Kozioł, mamy ks. Bogusława

Przyjazd kandydatów i rozpoczęcie aspirandatu

Grupa «Czarna – Czerwone Maki» na pielgrzymim szlaku
Tradycyjnie już 6 sierpnia 2024 r. o świcie z kościoła św. Anny w Warszawie wyruszyła Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup 17-tych (WPP AG 17) na Jasną Górę, a w niej grupa Czarna prowadzona przez chrystusowców. Tegoroczne pielgrzymowanie było naznaczone dziękczynieniem za pięćdziesiąty już raz pielgrzymowania grupy Czarnej. Hasłem przewodnim pielgrzymki były słowa: „Kocham Kościół” i stało się ono zarazem przedmiotem duchowych rozważań, które w oparciu o fragmenty Listów Nowego Testamentu prowadził nasz przewodnik ks. Marcin Sęk SChr, na co dzień proboszcz parafii pw. NSPJ w Kamieńcu Podolskim.

Podziękowania i wieści z Porto Alegre
Ks. Zdzisław Malczewski SChr, nasz Współbrat i polonijny duszpasterz z dotkniętego przed kilkoma miesiącami powodzią Porto Alegre przesyła obszerne i szczegółowe sprawozdanie z ostatniego czasu – czasu szacowania strat i podjętych prac remontowych przy polskim kościele w tym mieście. Dołącza również płynące z serca słowo podziękowania za przekazane wsparcie duchowe i materialne oraz kilka fotografii…
Zachęcamy do dalszej pomocy, którą koordynuje istniejąca przy naszej wspólnocie zakonnej Fundacja kard. Augusta Hlonda.

X Światowy Zlot ZHP poza granicami Polski
W dniach od 28 lipca do 9 sierpnia 2024 r. w stanicy „Raven Knoub” Karolinie Północnej, pod nazwą «Odrodzenie», odbył się X Światowy Zlot Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Polski. Dla przypomnienia dodajmy, że pierwszy światowy Zlot ZHP odbył się w 1969 roku na Monte Cassino.

Jubileusz stulecia parafii św. Ottona w Pyrzycach
Obchody 800-lecia chrztu Pomorzan w 1924 r. i usilne wołanie katolickiej społeczności w Pyrzycach, zwłaszcza mniejszości polskiej, spowodowały, że ówczesny pasterz diecezji wrocławskiej kard. Adolf Bertram erygował 1 sierpnia 1924 r. katolicką parafię w Pyrzycach pw. św. Ottona. Dokładnie sto lat później w miejscu, gdzie gromadzili się katolicy z miasta i okolicy na słuchaniu Słowa Bożego i sprawowaniu Eucharystii, rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe pod przewodnictwem administratora apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bpa Zbigniewa Zielińskiego.

Dziesięciolecie i piętnastolecie kapłaństwa naszych Współbraci
Okres wakacyjny sprzyja spotykaniu się Współbraci: doroczne Dni Wspólnoty, w czasie których obchodzimy imieniny naszego Przełożonego Generalnego gromadzą wielu chrystusowców z różnych zakątków świata. Ten wspólnotowy zjazd również inspiruje do celebracji rocznic święceń kapłańskich, zwłaszcza tych jubileuszowych.

Poświęcenie pomnika upamiętniającego śmierć ks. P. Kontnego
W niedzielę, 28 lipca 2024, o godz. 10.30 w Lędzinach odbyło się uroczyste poświęcenie obelisku, upamiętniającego miejsce męczeńskiej śmierć ks. Pawła Kontnego SChr. Został on postawiony niedaleko tzw. "Owczarni", od strony remizy strażackiej, gdzie 1 lutego 1945 r. zginął ks. Paweł.
Na tablicy napisano: "Pamięci księdza Pawła Kontnego, który w dniu 1 lutego 1945 roku stanął w obronie lędzińskich kobiet i został zamordowany przez radzieckiego żołnierza. Lędziny 2024 r.".
Poświęcenia dokonał ks. Sławomir Szweter, proboszcz parafii pw. św. Anny w Lędzinach. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz miasta, radni powiatowi, duchowni, delegacja niemiecka z miasta Mitterteich, druhy i druhny OSP Lędziny oraz mieszkańcy.
Ponieważ obelisk posiada tylko samą tablicę, stąd p. Paweł Wanot, radny miasta Lędziny i jeden z pomysłodawców upamiętnienia tego miejsca, na swoim profilu Facebooka napisał: "Na początku przyszłego tygodnia w bryłę obelisku zostanie również zamontowany krzyż, który uświęci jeszcze bardziej to miejsce. Mam nadzieję, że ten obelisk będzie kolejnym, lecz nie ostatnim, elementem pamięci o Ks. Pawle Kontnym".
Ponieważ tego dnia parafia przeżywała swój odpust, stąd poświęcenie było pierwszym punktem programu tejże uroczystości, skąd w procesji udano się do kościoła, gdzie z kolei została odprawiona Msza św. odpustowa przez ks. Tadeusza Czakańskiego, byłego wicerektora i wykładowcę WSD w Katowicach.