Kościelne portale internetowe, szczególnie polonijne, relacjonując marcową wizytę w USA bpa Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, przekazują informację o uhonorowaniu Medalem «Pro Polonia et Ecclesia» muzycznych zespołów działających przy Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago. W sobotę 9 marca 2024 r. Medal otrzymały Orkiestra Dęta «Trójcowo» oraz Schola Dziecięca «Dzieci Pana Boga», które obchodzą w bieżącym roku koralowy i srebrny jubileusz swojego istnienia, a sama ta polonijna parafia swój jubileusz 35-lecia istnienia, a jednocześnie 150-lecia świątyni celebrowała jesienią 2023 r. Bogatą galerię fotografii z uroczystości można znaleźć na kanałach internetowych wspólnoty.

*    *    *

Oddajmy zatem głos uczestnikom tego ważnego wydarzenia:

W sobotę 9 marca 2024 r w Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago odbyła się uroczystość wręczenia medali Konferencji Episkopatu Polski «Pro Polonia et Ecclesia». Medale otrzymały Orkiestra Dęta „Trójcowo”, która obchodzi 35 rocznicę istnienia i Schola „Dzieci Pana Boga” z okazji 25-lecia działalności. Bp Piotr Turzyński, Delegat KEP do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który przewodniczył Mszy Świętej, wyraził wdzięczność wszystkim członkom wyróżnionych grup za zaangażowanie w troskę o piękno liturgii i promocję kultury polskiej na emigracji. Eucharystię z Księdzem Biskupem koncelebrowali chrystusowcy: ks. Jacek Walkiewicz SChr, przełożony prowincji północnoamerykańskiej, ks. Andrzej Maślejak SChr, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Lombard, a wcześniej dyrektor Misji pw. Trójcy Świętej, ks. Andrzej Łysy SChr, głoszący na Trójcowie rekolekcje proboszcz parafii w Mińsku na Białorusi oraz miejscowi duszpasterze – ks. Andrzej Totzke SChr i ks. Wiesław Wójcik SChr.

Pierwsza odznaczoną grupa to Polonijna Orkiestra Dęta „Trójcowo”. Pomysłodawcą jej założenia był śp. ks. Władysław Gowin SChr, założyciel i pierwszy dyrektor Polskiej Misji pw. Trójcy Świętej Duszpasterskiej. Założycielem był Stanisław Kret, a kapelmistrzem przez wiele lat był śp. Kazimierz Murzański. Oficjalne rozpoczęcie działalności orkiestry, w 1989 r., zbiegło się z obchodami rocznicy Konstytucji 3 Maja, które muzycy uświetnili wykonaniem utworów patriotycznych. Zespół ów nawiązał współpracę z Licealną Orkiestrą Dętą z Bychawy koło Lublina oraz z Orkiestrą Dęta z Łącka w województwie małopolskim. Orkiestry te uczestniczyły w spotkaniach z Papieżem Janem Pawłem II w Sandomierzu i w Watykanie. Obecnie orkiestra stanowi zwartą czterdziestoosobową grupę, w której należy zauważyć i docenić zaangażowanie młodzieży, ponieważ stanowi ona szkołą wiary, patriotyzmu i nauki polskich tradycji narodowych. Polska Misja Duszpasterska pw. Trójcy Świętej stała się drugim domem dla członków Orkiestry. Obecnie kierownikiem orkiestry jest Waldemar Ruszała, a kapelmistrzem Mirosław Boguń.
Druga grupa to Schola „Dzieci Pana Boga”, która powstała we wrześniu 1999 r. Zespół założony przez Marka Peca liczył wówczas 17 dzieci, a kolejnymi opiekunami byli: s. Ewa Wittich MChR, ks. Mateusz Gardziński SChr, Eliza Górecka, ks. Robert Nalepka SChr, Piotr Dymon, s. Iwona Borońska MChR, s. Anna Strycharz MChR, ks. Krzysztof Janicki SChr i s. Agnieszka Kortiak MChR. Obecnie opiekunami scholą opiekują się s. Małgorzata Tomalka MChR, ks. Piotr Janas SChr i Waldemar Ruszała. Temu dziecięcemu zespołowi muzycznemu obecną nazwę nadano w 2002 r., zaś rok później, w listopadzie 2003 r. wszyscy jej członkowie wraz z s. Ewą i grupą rodziców udali się z pielgrzymką do Rzymu. W czasie pielgrzymki dzieci uczestniczyły w Audiencji Generalnej u Ojca Świętego Jana Pawła II. Dzieci ze scholi lubią śpiewać i uczestniczą w życiu Trójcowa przez przygotowywanie i wystawianie jasełek, występy na festiwalach parafialnych. Na co dzień, w każdą niedzielę o godzinie 11.00 schola, animując Mszę Świętą, zachęca swoim śpiewem uczestników liturgii do wspólnej modlitwy. Należy dodać, że na przestrzeni tych 25 lat kilkaset dzieci otrzymało formację, która ma wpływ na ich życiowe wybory.

tekst: ks. Andrzej Totzke SChr; fotografie: Wojciech Adamski

zdjęcie Medalu dzięki życzliwości portalu polskifr: ks. Tomasz Sokół

*    *    *

Ksiądz Biskup kontynuował natomiast swój objazd polonijnych wspólnot w Stanach Zjednoczonych: zawitał m.in. do Phoenix, gdzie posługuje ks. Paweł Bandurski SChr i wygłosił w tamtejszej wspólnocie rekolekcje wielkopostne. Relacja Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przekazana portalom Family News Service i polski.fr wskazała tematykę nauk rekolekcyjnych, które między innymi poświęcone były beatyfikowanej we wrześniu 2023 r. Błogosławionej Rodzinie Ulmów z Markowej (albowiem przekazał Polonii amerykańskiej ich relikwie, które będą peregrynować po wspólnotach polonijnych).

 


11 marca 230 5370 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne