
Noc Świętych…
Prowadzenie do świętości pozostaje szczególnie pilnym zadaniem duszpasterskim (NMI 30) – przypominamy sobie te słowa z listu apostolskiego św. Jana Pawła II Novo Millennio Ineunte, z listu, który stanowi swoisty program dla chrześcijan w kolejnym tysiącleciu. Przypominamy o tym wezwaniu zwłaszcza wtedy, gdy obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych, wpatrując się w tę rzeszę, w ten niepoliczony tłum z każdego narodu i z wszystkich pokoleń, ludów i języków chwalący Boga i Baranka i wołający: «Zbawienie w Bogu naszym, Zasiadającym na tronie, i w Baranku» (por. Ap 7,10). Przypominamy o tym wezwaniu w różny sposób, proponując dosyć szeroki wachlarz duszpasterskich inicjatyw i propozycji dla starszych i dla młodszych…

Konferencja Naukowa "10 lat Polonijnej Biblioteki Cyfrowej"

Festiwal «LOSY POLAKÓW» AD 2022
Organizowany od kilkunastu lat Festiwal «Losy Polaków» promuje twórców oraz programy multimedialne, radiowe i telewizyjne, filmy i teledyski, które opowiadają o życiu Polaków w różnych zakątkach świata.

Ks. Kryża w Radzie Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą «POLONIKA»

XXVIII Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie
Koncert muzyki, w którym wybrzmiały utwory Fryderyka Chopina, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara, w sobotni wieczór 8 października 2022 r. rozpoczął XXVIII Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie pod hasłem „Przebacz, a zaznasz pokoju”, nad którymi honorowy patronat objął ks. Krzysztof Olejnik SChr, nasz przełożony generalny.

Koncert dedykowany naszemu zgromadzeniu z okazji 90 rocznicy jego powstania
Od 17 lat Świętogórska Bazylika – Sanktuarium Matki Bożej Róży Duchownej w Gostyniu jest miejscem Festiwalu Muzyki Oratoryjnej «Musica Sacromontana». Jego siedemnasta edycja odbyła na przełomie września i października 2022 r. Jego organizatorzy i gospodarze – filipini postanowili jeden z koncertów pt. „POLONEZY WOLNOŚCI” zadedykować naszej wspólnocie zakonnej z racji 90 rocznicy jej powstania.

«Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości» dla Towarzystwa Chrystusowego
Dziękuję Ci, Najłaskawszy Panie, za wszystkie tak liczne dobrodziejstwa,
których raczyłeś mi udzielić w swej wspaniałomyślnej dobroci i łaskawości.
Dziękuję Ci przede wszystkim za to, że mnie stworzyłeś […], Najdroższą Krwią odkupiłeś.
Dzięki Ci składam za to, że odrodziłeś mnie wodą chrztu świętego,
powołałeś do stanu zakonnego, uwolniłeś od licznych nieszczęść,
wreszcie za owo niepojęte dobrodziejstwo, że mnie wybrałeś do liczby Twoich umiłowanych synów.
Każda osobista czy wspólnotowa rocznica jest okazją do dziękczynienia, zatem w roku 90. rocznicy powstania Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej każdy chrystusowiec składa podziękowania Wszechmocnemu Bogu za dar życia i powołania oraz za wszelkie Boże dobrodziejstwa. Przywołane słowa to codzienna modlitwa dziękczynna, która w czasie jubileuszu brzmi jakby jeszcze donioślej… Nadto w to dziękczynienie wpisują się wszyscy, którzy razem z nami świętują rocznicę powstania naszego zgromadzenia, bo chcemy dziękować również za każdą spotkaną osobę i za wszystkie dobro, które z tych spotkań wyrosło…

Zaproszenia, zaproszenia…
Otrzymaliśmy kilka zaproszeń do udziału w pięknych wydarzeniach i inicjatywach kulturalno-artystycznych, promujących nasze polskie tradycje i wartości oraz dziedzictwo, które pozostawił nasz Założyciel, Prymas Polski Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond.
Wydarzyło się w sierpniu 2022 r.…

Światowy Kongres «KRAJ – EMIGRACJA»

Wystawa o cudach eucharystycznych w Oshawie

„OPOWIEŚĆ O SERCU” czyli o duchowym i materialnym pięknie szczecińskiego Sanktuarium
Opowieść rozgrywa się na prawie 300 stronach, pełnych ciekawych historii i interesujących fotografii. Książka - jak dobry przewodnik - pozwala najpierw poznać okolice kościoła, potem jego dzieje, architekturę i sztukę, wreszcie ludzi z naszą świątynią związanych oraz wydarzenia, które się tu dokonały i wciąż mają wpływ na duchowe życie współczesnych szczecinian.

„Ewangeliczne, odważne osoby, o których się nie zapomina…” – słowo o książce i konferencji o naszym Współbracie, ordynariuszu łomżyńskim, śp. bpie Stanisławie Stefanku SChr
We współczesnym świecie zło znalazło odpowiedni grunt do popularności, wykrzykiwania swojej obecności za pośrednictwem przychylnych mediów. O wydarzeniach świadczących o zaangażowaniu ludzi na rzecz dobra społecznego jest coraz mniej miejsca we współczesnych mediach! Piszę z drugiego końca świata. Kiedy Rosja napadła na Ukrainę i Polacy rozpoczęli solidarnie przyjmować Ukraińców do swoich domów, to media wyraziły wielkie zdziwienie wobec postawy Polaków. Przez parę dni pojawiały się notatki na temat solidarności Narodu Polskiego wobec ukraińskich uciekinierów przed skutkami agresji Rosji. Temat aktualnie już stał się nie aktualny…, bo zło zaś dokonuje promocji w wielu krajach świata.

Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

Jubileuszowe uroczystości w Lublinie
W sobotę 11 czerwca 2022 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie odbyły się obchody jubileuszu 50-lecia Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem KUL.

Misterium Męki Pańskiej w Szczecinie Zdrojach

Szerokie pola działalności naszych Współbraci
O wielorakim zaangażowaniu medialnym chrystusowców pisaliśmy już niejednokrotnie.

Kolędowanie w Podjuchach

Wizyta prezydenckiego ministra w Mikołajowie
W ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie” ministrowie i przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP odwiedzili w weekend 21-23 stycznia 2022 r. ukraińskie miasta Ukrainy, Odessę, Chersoń i Mikojałów. Do tego ostatniego, w którego rzymskokatolickiej parafii pw. św. Józefa posługuje chrystusowiec, ks. Aleksander Repin SChr, w sobotę 22 stycznia 2022 r. z wizytą przybył pan Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP odpowiedzialny za kontakty i współpracę z Polonią i Polakami za Granicą.
Obchody XXV Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Poznaniu
17 i 18 stycznia 2022 r. klerycy naszego seminarium wraz z ks. prefektem Pawłem Jasiną SChr włączyli się w obchody XXV Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu.

Kolejna publikacja o brazylijskiej Polonii i stosunkach polsko-brazylijskich
„Polska i Brazylia – Bliższe, niż się wydaje” – to tom studiów z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Brazylią oraz 90. rocznicy powstania Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego.

Nordowi Kaszëbi trzimają z Bògã

Uroczystość poświęcenia sztandaru Szkoły Polskiej w Argenteuil
W niedzielę 12 grudnia 2021 r. w Argenteuil miała miejsce uroczystość poświęcenia sztandaru Szkoły Polskiej im Marii Curie-Skłodowskiej.

Zakończenie Roku Świętego Józefa w stargardzkiej parafii ku jego czci

Nagrody XVI Festiwalu «Losy Polaków» rozdane…
Po wielokroć zachęcani do udziału w szesnastej edycji Festiwalu «Losy Polaków» możemy pochwalić się laureatem, który od wielu lat zdobywa nagrody za swoje produkcje, głównie radiowe audycje i reportaże.
Pasja i hobby naszego Współbrata kolejny raz docenione…

W Gryficach o pionierach duszpasterstwa na Pomorzu Zachodnim…

Gala na Zamku Królewskim w Warszawie z wręczeniem nagród «Semper Fidelis»
Na początku listopada 2020 r. Instytut Pamięci Narodowej ogłosił listę uhonorowanych nagrodą «Semper Fidelis» – wyróżnieniem przyznawanym osobom, organizacjom i instytucjom, które aktywnie dbają o zachowanie i upowszechnianie spuścizny kresowej.

Dni Kultury Polskiej w Żytomierzu
150 lat emigracji polskiej w brazylijskim stanie Paraná