kultura
Koncert w Kozielicach
XXX Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie
Już po raz 30. w Budapeszcie zostały zorganizowane Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej. To tygodniowy szereg wydarzeń kulturalnych i religijnych (wystawy, wykłady, film, koncert), w które włącza się wielu polskich i węgierskich partnerów. Te dni w 2024 r. towarzyszą obecności relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów (w ramach ich peregrynacji po parafiach w Polsce oraz polonijnych parafiach na całym świecie). Dlatego też przesłanie, które pozostawiła ta bohaterska rodzina z Markowej, a także wielu innych Polaków ratujących swoich żydowskich sąsiadów w czasie II wojny światowej stanowi jakby główne motto tych dni i stąd nie mogą dziwić okolicznościowe wystawy dotykające tego tematu.
Garść wieści z Hiszpanii
Wyróżnienie dla ks. Mariusza Sokołowskiego SChr
Nasz Współbrat, ks. Mariusz Sokołowski SChr został po raz kolejny wyróżniony na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów «Niepokalana 2024»: tym razem za reportaż pt. „Safira”.
Uroczysty obchód 90. urodzin ks. Jana Wojczyńskiego SChr
W niedzielę 15 września 2024 r., w kościele św. Patryka w Oldham odbyła się podniosła Msza Święta dziękczynna z ok. 90-lecia ks. Jana Wojczyńskiego SChr, trzeciego proboszcza polonijnej parafii w Manchester i jednocześnie najstarszego żyjącego przełożonego wspólnoty chrystusowców na Wyspach.
Spotkanie autorskie z klerykiem naszego seminarium
Kurytybskie celebracje ku czci Czarnej Madonny
Nie tylko refleksją nad misją i powołaniem świeckich żył Kościół w Kurytybie w ostatnich dniach sierpnia 2024 r. Nie mogło zabraknąć w tych dniach szczególny modlitwy do Czarnej Madonny; modlitwy za wstawiennictwem Tej, która w Obrazie Jasnogórskim towarzyszyła Polakom wyjeżdżającym z ojczyzny w poszukiwaniu lepszego życia i który to Obraz znajdziemy niemalże w każdej świątyni, gdzie na modlitwie gromadzą się Polacy i osoby pochodzenia polskiego. A w ponad dwumilionowej Kurytybie, według oficjalnych danych, co piąty jej mieszkaniec ma polskie korzenie. Nic więc dziwnego, że wiele tu miejsc i pamiątek związanych z Polską.
Czerwcowe notatki kronikarza…
Polonijny zespół z Chicago występuje w Brazylii
Idea przyjazdu do Brazylii Zespołu Pieśni i Tańca „Lajkonik” z chicagowskiego Trójcowa zrodziła się bardzo spontanicznie… Jeszcze kiedy pełniłem posługę przełożonego prowincji w Ameryce Południowej, zaprosiłem i zorganizowałem występy zespołów „Pilsko” z Żywca oraz „Wołosatki” z moich rodzinnych Kielc.
Nowa strona internetowa parafii w Sarbi
Można śmiało powiedzieć, że święto tytułu naszej parafii w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przyniosło nie tylko uroczystą celebrację Eucharystii z procesją wokół zabytkowej świątyni pod przewodnictwem ks. Bogusława Burgata SChr, lecz także odnowienie parafialnego serwisu internetowego.
Festyn polonijny w Aulnay sous Bois
Wskazaliśmy w naszym kalendarium, że w czerwcu jest dobry czas, by zorganizować integracyjne spotkanie w parafii w postaci festynu. Jak się odbywały można zobaczyć na ich stronach internetowych bądź profilach społecznościowych. Otrzymaliśmy natomiast relację z Aulnay sous Bois…
Seniorzy na pielgrzymce w sanktuariach maryjnych południowej Wielkopolski
We wtorek 18 czerwca 2024 r. chrystusowcy – mieszkańcy Domu Zakonnego w Puszczykowie spędzili cały dzień odwiedzając wielkopolskie sanktuaria maryjne.
Wystawa poświęcona naszemu Założycielowi
W naszym Domu Głównym przy ul. Panny Marii 4 na poznańskim Ostrowie Tumskim można podziwiać wystawę o Czcigodnym Słudze Bożym kardynale Auguście Hlondzie, Prymasie Polski i założycielu Towarzystwa Chrystusowego.
„Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” AD 2024
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Polskim Siłom Zbrojnym
W samo południe 3 maja 2024 r. w centrum Manchester odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Polskim Siłom Zbrojnym.
Parafialna pielgrzymka Pyrzyczan do grobu Świętego Ottona
Ministerialne odznaczenie dla ks. Macieja Szmytowskiego SChr
Z polonijnych annałów…
III Edycja Studium dla Polonii i Polaków za Granicą
Ruszyła rekrutacja do III edycji Studium dla Polonii i Polaków za Granicą organizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
100-lecie kościoła w Tacoma
Inauguracja poznańskiego oddziału Instytutu Myśli Schumana
III Zjazd Badaczy Polonii
III Zjazd Badaczy Polonii organizowany z inicjatywy ministra Jana Dziedziczaka, Pełnomocnika Rządu RP ds. Polonii i Polaków za Granicą przy współpracy z Uniwersytetem «Ignatianum» i Instytutem «Pokolenia» odbył się w dniach 21-23 listopada 2023 r. w Krakowie.
Zlot Polonijny «Orle Gniazdo» zawitał do chrystusowców na poznańskim Ostrowie Tumskim
W gmachu, w którym znajduje się nasze zakonne seminarium i najważniejsze agendy zgromadzenia z powodzeniem działa Dom Rekolekcyjny, który otwiera swoje gościnne podwoje dla grup zorganizowanych i dla gości indywidualnych. Szczególną radością jest przyjmowanie grup polonijnych, czy to z naszych zagranicznych parafii, czy pod auspicjami stowarzyszeń i organizacji polonijnych lub zajmujących się sprawami Polonii.
Działo się w październiku…
O różnorodności spotkań formacyjnych w naszych wspólnotach parafialnych pisaliśmy już nie raz: każdy znajdzie coś dla siebie.
Zaproszenie do Wrocławia na konferencję
Żyjemy w świecie, w którym lewicowe ideologie wspierane przez najnowsze zdobycze technologii sieją w ludzkich umysłach prawdziwe spustoszenie. Nasi paneliści odpowiedzą na pytania, jak odnosić się do zagrożeń współczesności w oparciu o nauczanie Papieża-Polaka.
Czy wiecie Państwo, że w Encyklikach św. Jana Pawła II znalazły się pouczenia, które zastosować można do zagrożeń związanych z rozwojem sztucznej inteligencji? Czy zdajecie sobie sprawę z roli Polonii, jaką wyznaczył ten wielki święty Kościoła katolickiego? Zapraszamy na konferencję, która będzie naszą wspólną drogą ku tym prawdom, które współczesny świat chce nam odebrać i zasypać gdzieś głęboko na kartach historii. W tym również prawdom o apostolskiej misji Polaków według koncepcji kard. Augusta Hlonda i Roberta Schumana.
Tymi słowami Instytut Myśli Schumanna, który we współpracy z naszym zgromadzeniem organizuje we Wrocławiu w sobotę 4 listopada 2023 r. konferencję naukową, zachęca do jej udziału.
Konferencja polonijna na UKSW
Dwaj chrystusowcy zaangażowani w prace Światowej Rady Badań nad Polonią, ks. prof. UAM dr hab. Bernard Kołodziej SChr i ks. dr Zdzisław Malczewski SChr, uczestniczyli w dniach 9-10 października 2023 r. w Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Rola i zadania Polonii i Polaków za granicą w obronie dobrego imienia Polaków i Polski oraz prawdy historycznej” zorganizowaną przez tę Radę oraz Instytut Nauk Historycznych i Katedrę Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uczestniczyło w niej wielu zaproszonych gości, a wśród nich: przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, naukowcy zajmujący się problemami polonijnymi oraz studenci UKSW.
«Kongres dla Niepodległej» AD 2023
«Kongres dla Niepodległej» to doroczne zebranie utworzonej przed kilkoma laty organizacji polonijnej – Światowego Stowarzyszenia «Republika Polonia» zrzeszającego Polonusów z wielu krajów świata i niemalże ze wszystkich kontynentów. W tym stowarzyszeniu aktywnie uczestniczy nasz Współbrat – ks. dr Zdzisław Malczewski SChr, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii.
Krótki przegląd naszych inicjatyw duszpasterskich na początku kolejnego roku formacyjnego
Koncert i kiermasz w Marianowie