kultura

Wielkopostny koncert Antoniny Krzysztoń w Goleniowie

Spotkanie ministra Jana Dziedziczaka z przedstawicielami Polonii brazylijskiej

„Cieśla” – poruszająca książka o św. Józefie
W ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Świętego Józefa z radością oddajemy w państwa dłonie genialną, wyjątkową i zjawiskową książkę pt. „Cieśla” autorstwa Oliviera Le Gendre’a, przypomnianą i wydaną dzięki staraniom ks. Krzysztofa Musiałka SChr oraz Fundacji św. Katarzyny.

XII Edycja Konkursu «Być Polakiem»

XVI edycja Festiwalu «Losy Polaków» w 2021 roku

Z parafialnej kroniki w Manchester…
Wiele działo i dzieje się w naszych polonijnych wspólnotach… Ostatnio otrzymaliśmy kilka informacji od ks. Jana Wojczyńskiego SChr. Nasz Współbrat ponadto przesyła garść wspomnień związanych z początkiem swojej pracy na Wyspach Brytyjskich, od którego minęło już 50 lat… Ukazały się one w londyńskim „Tygodniku Polskim” a my dzielimy się tym wszystkim z czytelnikami kalendarium:

Kolejna publikacja o brazylijskiej Polonii i stosunkach polsko-brazylijskich
„Polska i Brazylia – Bliższe, niż się wydaje” – to tom studiów z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Brazylią oraz 90. rocznicy powstania Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego.
W hołdzie Ofiarom Grudnia’70…
Niedziela 13 grudnia przywołuje na pamięć tragiczne wydarzenia sprzed 39 lat, jakim było wprowadzenie w Polsce stanu wojennego, lecz ten miesiąc na Wybrzeżu to wspomnienie również innych, równie tragicznych zdarzeń, które kosztowały życie wielu ludzi – robotniczych strajków z grudnia 1970 r. w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Elblągu krwawo stłumionych przez milicję i wojsko.

«Święty Jan Paweł II w stulecie urodzin. Pamiętamy…»
„Święty Jan Paweł II w stulecie urodzin. Pamiętamy…” – to tytuł książki wydanej staraniem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, która, jak czytamy w serwisie internetowym owego Towarzystwa jest zbiorem artykułów wielu osobistości, którzy omawiają pontyfikat, działalność, po prostu życie i dzieło naszego Wielkiego Rodaka.

Nasz Współbrat i jego radiowy reportaż ponownie nagrodzony

Spotkanie ks. Generała z Rektorem KUL

Ks. Roman Twaróg SChr laureatem Nagrody «Semper Fidelis»
W 2019 r. Instytut Pamięci Narodowej ustanowił Nagrodę «Semper Fidelis» – honorowe wyróżnienie przyznawane osobom, organizacjom społecznym i instytucjom, które aktywnie dbają o zachowanie i upowszechnianie spuścizny kresowej.

20-lecie pracy redakcyjno-wydawniczej związanej z polonijnymi periodykami „Projeções” i „Polonicus”
Z satysfakcją informujemy że, ukazała się nowa edycja czasopisma „POLONICUS – Revista de reflexão Brasil-Polônia” (POLONICUS – periodyk refleksji Brazylia - Polska). Jest to już z kolei 20 numer tego specyficznego periodyku polonijnego.

Program o Polakach w krajach Ameryki Południowej

Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie
W dniach od 4-11 października 2020 r. odbywały się 26. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Ludzie, którzy pamiętają skąd pochodzą, ludzie, którzy cenią swoje tradycje, mogą wnieść wiele w życiu każdego kraju” (Jan Paweł II do Polonii, Melbourne 1986). Organizatorami było Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha oraz Polska Parafia Personalna w Budapeszcie. Wszystkie wydarzenia odbywały się w reżimie sanitarnym. Z powodu pandemii nie udało się podjąć wszystkich wcześniej planowanych zamierzeń na Dni Kultury, ale dziękujemy Panu Bogu za to, co udało się zrealizować.

Wyróżnienie za reportaż dla ks. Mariusza Sokołowskiego SChr

Sympozjum poświęcone zasobom archiwalnym PMK we Francji

Popularyzacja nauczania kard. Augusta Hlonda
W miesiącu wrześniu w różnych miejscach Polski odbywa się popularyzowanie nauczania naszego Założyciela, Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda.

„Pieśń o Bogu ukrytym” w Goleniowie

75 lat obecności chrystusowców w Stargardzie

‘Nowa formuła’ Wielkiego Postu
Można powiedzieć, iż pandemia koronawirusa COVID-19 zakłóciła zwyczajowe przeżywanie okresu Wielkiego Postu: ograniczenie liczby wiernych na liturgii Mszy Świętej czy sprawowanie jej bez udziału ludu bądź celebrowanie tradycyjnych wielkopostnych nabożeństw w pustych świątyniach nie należy raczej do zwyczajów tego świętego czasu. Na szczęście techniczne wynalazki pozwalają na transmisję modlitwy i włączenie się w nią naszych parafian, by mogli oni dla bezpieczeństwa swojego życia i zdrowia pozostawać w domach. W ten sam sposób wielu w tym roku przeżyje Wielki Tydzień i Święte Triduum Paschalne.

Koncert kolęd w szczecińskim Sanktuarium NSPJ

II Międzyparafialny Konkurs Kolęd i Pastorałek

Pasja – Golgota Trzeciego Tysiąclecia w Aulnay sous Bois

Jubileuszowe Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie

Nagroda "Pro Redemptione"dla RCS

Zespół "Wołosatki" odwiedza parafie w Brazylii
Na zaproszenie ks. Kazimierza Długosza SChr, prowincjała chrystusowców w Ameryce Południowej, kielecki zespół "Wołosatki" odwiedził w okresie od 23 sierpnia do 3 września polonijne parafie w Brazylii. Band ten już 4 lata temu koncertował w Brazylii. Wtedy odbyło się to przy okazji podpisywania umów między Politechniką Świętokrzyską a brazylijskimi uczelniami. Tym razem Wołosatki przyjechały, aby uczcić 150 rocznicę masowej emigracji polskiej.

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych
W dniach 17-25 lipca 2019 roku odbył się XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Pierwszy taki festiwal miał miejsce w 1969 roku, dokładnie 50 lat temu. Był to więc już jubileuszowe wydarzenie.

Artyści w Marianowie

Wiosenne warsztaty muzyczne „W RYTMIE SERCA”