
W radiu (telewizji i prasie) z chrystusowcami o ważnych sprawach…
Obchodzony od kilkunastu już lat Światowy Dzień Radia pozwala na uzmysłowienie sobie roli radia jako środka komunikacji. A my przy tej okazji pragniemy zaprezentować, że medium to nie jest nam jako chrystusowcom obce...

Spotkanie Prezydenta RP z chicagowską Polonią

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych AD 2025
Od 2011 roku, 1 marca, w rocznicę wykonania wyroku śmierci na członkach Zarządu Głównego Zrzeszenia «Wolność i Niezawisłość», obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca 2025 r. przypadł w sobotę i pozwolił na organizowanie, a przede wszystkim na liczne uczestnictwo w obchodach tego dnia, a nawet rozszerzenie ich na cały pierwszy weekend marca.
W mediach o różnych aspektach naszej posługi duszpasterskiej…

5 lat działalności naszego Biura Prasowego!
5 listopada 2019 r. dekretem przełożonego generalnego ks. Krzysztofa Olejnika SChr zostało powołane do życia Biuro Prasowe Towarzystwa Chrystusowego. Z okazji pięciolecia jego istnienia warto przywołać i podkreślić to, co udało się wypracować…

Uroczystość wybudzenia i pobłogosławienia największego dzwonu na Pomorzu Zachodnim
Niedziela 5 stycznia 2025 r. na stałe zapisze się w annałach historii Stargardu i Pomorza. Tego dnia w stargardzkim kościele pw. św. Jana Chrzciciela miało miejsce historyczne wydarzenie zarówno dla miasta Stargard jak też prowadzonej od 80 lat przez chrystusowców parafii pw. św. Józefa. Tym wydarzeniem była uroczystość pobłogosławienia i wybudzenia średniowiecznych dzwonów, której przewodniczył abp Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński. Dzwony, w tym najcenniejszy, ważący blisko 4 tony Jan Maria, zwany też Wielkim Dzwonem, znów odezwały się po kilkudziesięciu latach milczenia.

Żywa Szopka w Szczecinie Żydowcach po raz jedenasty
Pasterka pod przewodnictwem bpa Henryka Wejmana, biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (tyt. Sinitis) sprawowana w noc Bożego Narodzenia otworzyła jedenastą edycję Żywej Szopki w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie Żydowcach.

Orszaki Trzech Króli AD 2025
Można chyba śmiało powiedzieć, że tradycyjną formą świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego stały się Orszaki Trzech Króli, które przemaszerowały przez polskie miasta, miasteczka i wsie, również przez te, w których posługujemy duszpastersko.

Nasze wspólnoty na adwentowych drogach pielgrzymowania…
1 grudnia 2024 r. przypadła pierwsza niedziela Adwentu, z którą rozpoczęliśmy wraz z całą wspólnotą Kościoła nowy rok liturgiczny. Można powiedzieć, że wszelkie duchowe ćwiczenia zaplanowane i przeprowadzane w weekend przełomu listopada i grudnia były takim mocnym wejściem w nowy czas i nowy rok kościelny…

Zniszczono przydrożną figurę Matki Bożej Niepokalanej w Chociwlu

Kolędowe tournée po USA Zespołu „Śląsk”
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w grudniu 2024 r. odbył wyjątkową trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, prezentując program z najpiękniejszymi polskimi kolędami i pastorałkami. Zespół kolędował m.in. w ośrodkach duszpasterskich prowadzonych przez chrystusowców w: Denver, Las Vegas, Phoenix, Los Angeles, San Diego, San Francisco i San Jose.

Przedświąteczny akt wandalizmu

25. Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie
8 grudnia 2024 r., w II Niedzielę Adwentu, obchodzony będzie już po raz 25. Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie.

Nowa odsłona strony internetowej parafii pw. św. Jadwigi Królowej Wawelskiej w Poznaniu

Listopadowe zapiski…
Listopadowe zapiski kronikarza…

Poświęcenie odbudowanego ołtarza głównego potulickiej świątyni oraz odrestaurowanego obrazu Zwiastowania NMP
Niedziela 13 października 2024 r. na stałe się wpisała w historię potulickiej parafii.

XXX Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie
Już po raz 30. w Budapeszcie zostały zorganizowane Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej. To tygodniowy szereg wydarzeń kulturalnych i religijnych (wystawy, wykłady, film, koncert), w które włącza się wielu polskich i węgierskich partnerów. Te dni w 2024 r. towarzyszą obecności relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów (w ramach ich peregrynacji po parafiach w Polsce oraz polonijnych parafiach na całym świecie). Dlatego też przesłanie, które pozostawiła ta bohaterska rodzina z Markowej, a także wielu innych Polaków ratujących swoich żydowskich sąsiadów w czasie II wojny światowej stanowi jakby główne motto tych dni i stąd nie mogą dziwić okolicznościowe wystawy dotykające tego tematu.
Różnorodna działalność naszych Współbraci…
U progu nowego roku szkolnego i katechetycznego zaglądamy do naszych wspólnot, gdzie następuje rozruch różnorodnych form duszpasterstwa, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie…

Garść wieści z Hiszpanii
Koralowy jubileusz „Serduszek”

Wyróżnienie dla ks. Mariusza Sokołowskiego SChr
Nasz Współbrat, ks. Mariusz Sokołowski SChr został po raz kolejny wyróżniony na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów «Niepokalana 2024»: tym razem za reportaż pt. „Safira”.

Jubileusz stulecia parafii św. Ottona w Pyrzycach
Obchody 800-lecia chrztu Pomorzan w 1924 r. i usilne wołanie katolickiej społeczności w Pyrzycach, zwłaszcza mniejszości polskiej, spowodowały, że ówczesny pasterz diecezji wrocławskiej kard. Adolf Bertram erygował 1 sierpnia 1924 r. katolicką parafię w Pyrzycach pw. św. Ottona. Dokładnie sto lat później w miejscu, gdzie gromadzili się katolicy z miasta i okolicy na słuchaniu Słowa Bożego i sprawowaniu Eucharystii, rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe pod przewodnictwem administratora apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bpa Zbigniewa Zielińskiego.
Z wakacyjną wizytą we wspólnotach formacyjnych…

Kurytybskie celebracje ku czci Czarnej Madonny
Nie tylko refleksją nad misją i powołaniem świeckich żył Kościół w Kurytybie w ostatnich dniach sierpnia 2024 r. Nie mogło zabraknąć w tych dniach szczególny modlitwy do Czarnej Madonny; modlitwy za wstawiennictwem Tej, która w Obrazie Jasnogórskim towarzyszyła Polakom wyjeżdżającym z ojczyzny w poszukiwaniu lepszego życia i który to Obraz znajdziemy niemalże w każdej świątyni, gdzie na modlitwie gromadzą się Polacy i osoby pochodzenia polskiego. A w ponad dwumilionowej Kurytybie, według oficjalnych danych, co piąty jej mieszkaniec ma polskie korzenie. Nic więc dziwnego, że wiele tu miejsc i pamiątek związanych z Polską.

Zmiany personalne…
Tradycyjnie już w okresie wakacyjnym dochodzi do zmian personalnych na placówkach duszpasterskich oraz podejmowania nowych obowiązków, zadań, funkcji.
Czerwcowe notatki kronikarza…

Książka promująca ojczyznę św. Jana Pawła II dotarła potomków emigrantów polskich w Brazylii…
„Bem-vindos à Polónia! (Witaj w Polsce!)” – to tytuł książki promującej Polskę jaką udało się w połowie lipca 2024 r. sprowadzić naszemu Współbratu, ks. Kazimierzowi Długoszowi SChr do Brazylii.

Nowa strona internetowa parafii w Sarbi
Można śmiało powiedzieć, że święto tytułu naszej parafii w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przyniosło nie tylko uroczystą celebrację Eucharystii z procesją wokół zabytkowej świątyni pod przewodnictwem ks. Bogusława Burgata SChr, lecz także odnowienie parafialnego serwisu internetowego.

Z nowym rokiem w naszych domach zakonnych i placówkach duszpasterskich
W Poznaniu choć nowy 2024 rok powitał nas dosyć łagodną pogodą, to jednak w pierwszej połowie stycznia doświadczyliśmy tej groźniejszej albo właściwej odsłony zimy z chłodem, mrozem i śniegiem. Nie mogło jednak zabraknąć tradycyjnych elementów, które są związane z początkiem roku i z przeżywanymi rokrocznie na przełomie lat Świętami Narodzenia Pańskiego…

Rozstrzygnięcie konkursu «Aktywna Parafia 2024»
Parafia pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie, w której duszpasterstwo od zakończenia II wojny światowej podejmują bracia i kapłani z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, wzięła udział w finale konkursu «Aktywna Parafia 2024».