dodano: 2021-05-01 20:32:44 edycja: 2021-05-03 21:34:55 autor: 230 odsłon: 2218

Modlitwa w intencji Polonii i Polaków w kraju i poza jego granicami…

Pierwsze majowe dni to dni szczególne dla Polaków w kraju i na emigracji: dnia 3 maja świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja (w 2021 r. przypada rocznica okrągła, bo 230.) oraz obchodzimy uroczystość NMP Królowej Polski; z początkiem trzeciego tysiąclecia w dniu 2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Jest to wezwanie, by wpleść w swoją osobistą modlitwę sprawy naszego państwa i narodu oraz wszystkich Polaków mieszkających zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zapraszając do wspólnej modlitwy w intencji Polonii powiedział m.in.: „Przez wstawiennictwo Prymasa Tysiąclecia, [którego beatyfikacja odbędzie się we wrześniu 2021 r.], polecajmy Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich naszych rodaków w kraju i za granicą” i zaprosił do łączności modlitewnej z Jasną Górą – naszą duchową stolicą. W tym dniu bowiem o godz. 13.00 w kaplicy Cudownego Obrazu zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Polonii, której będzie przewodniczyć i homilię wygłosi metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Jej transmisja odbędzie się w TVP Polonia. Tę Mszę koncelebrować poza Księdzem Biskupem Delegatem ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej będą m.in. nasi Współbracia: ks. Leszek Kryża SChr, który będzie modlić się w intencji naszych Rodaków na Wschodzie oraz ks. Wiesław Wójcik SChr, zawierzający Panu Bogu polonijne wspólnoty prowadzone przez chrystusowców.

Ponadto na Jasnej Górze w wieczór święta Królowej Polski odbywać się zaproponowana przez papieża Franciszka modlitwa w intencji ustania pandemii.

*    *    *

O wspólnej modlitwie w Kaplicy Cudownego Obrazu dnia 2 maja 2021 r. informuje serwis prasowy i internetowy Jasnej Góry, wspominając jednocześnie o organizowanej rokrocznie modlitewnej nocy czuwania przed Jasnogórską Ikoną w intencji polonii i jej duszpasterzy. Podobnie serwis Biura Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zamieszczając tekst modlitwy zawierzenia wypowiedzianej na koniec Mszy Świętej przez Delegata, bpa Wiesława Lechowicza:

MODLITWA ZAWIERZENIA, Jasna Góra 2 maja 2021 r.
Pod Twoją obronę uciekamy się święta Boża Rodzicielko,
Królowo Polski i Królowo wychodźstwa polskiego!
Tobie zawierzamy z dziecięcą ufnością całą Polonię i Polaków za granicą.
Ogarnij swoim matczynym i miłującym spojrzeniem
naszych braci i siostry żyjących z dala od ojczystego domu.
Dostrzeż ich braki i potrzeby tak jak zauważyłaś je podczas wesela w Kanie.
Przyjdź im też ze zbawienną radą, by zbliżyli się do Twojego Syna,
który jest w stanie przemienić smutek w radość,
lęk i zwątpienie w pokój i nadzieję.
Czuwaj nad naszymi rodakami, by nie oddalali się od Jezusa,
ale z wiarą powtarzali za św. Piotrem:
«Panie, do kogóż pójdziemy, tylko Ty masz słowa życia wiecznego».
(J 6,68b)
Ukochana nasza Matko i Królowo!
Stój na straży miłości małżeńskiej i rodzinnej naszych rodaków.
Otaczaj matczyną opieką dzieci i młodzież.
Wypraszaj błogosławieństwo utrudzonym pracą.
Dodawaj sił fizycznych i duchowych tym, którym sił brakuje.
Od wszelakich złych przygód nas wszystkich, w kraju i za granicą, wybawiaj!
«Panno Najświętsza, Racz swym łaskawym uchem wysłuchać naszą prośbę,
Panno Jasnogórska, o twarzy w bliznach jak polska ziemia».
(R. Brandstaetter)

*    *    *

Przy okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zapraszała zaangażowanych w sprawy polonijne do wypowiedzenia słów pozdrowień i życzeń do Rodaków na wychodźstwie, w polonijnych wspólnotach zadbano o zaznaczenie tego dnia choćby strojem a na internetowej stronie Katolickiej Agencji Informacyjnej ukazał się artykuł charakteryzujący duszpasterstwo polonijne na świecie oraz inicjatywy służące integracji Polaków w różnych krajach świata. Chrystusowcy jako polonijni duszpasterze dokładają swoją ‘cegiełkę’, by żaden Polak nie zagubił się na obczyźnie…

 01 maja 2021r. 03 maja 2021r. 230 2218