Ustawą z 20 marca 2002 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z inicjatywy Senatu RP ustanowił 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Czytamy w tekście tego dokumentu następujące uzasadnienie:

uznając wielowiekowy dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim.

Biskupi wystosowując w 2018 roku specjalny list z tej okazji, przywołują słowa Jana Pawła II z jego pielgrzymki do Polski w 1979 roku, które dla Polonii i Polaków za granicą mogą być swoistym programem zachowywania tych najcenniejszych wartości religijnych i patriotycznych:

„proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością” (Kraków, 9 czerwca 1979). „Pozostańcie wierni temu dziedzictwu! Uczyńcie je podstawą swojego wychowania! Uczyńcie je przedmiotem szlachetnej dumy! Przechowajcie to dziedzictwo! Pomnóżcie to dziedzictwo! Przekażcie przyszłym pokoleniom!” (Gniezno, 3 czerwca 1979).

Swoje słowo z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą wystosował również delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński.

Podkreslił w nim, aby "polskie korzenie, które wydały kochanego na całym świecie Ojca Świętego Jana Pawła Wielkiego oraz z Bożej Opatrzności przypomniały światu o miłosierdziu i solidarności, w was też wydają wielkie owoce szlachetności i dobra ku pożytkowi ludzi wśród których żyjecie i na chwałę Matki Naszej – Kochanej Ojczyzny – Polski."

Prosił, aby szczególną modlitwę wznieść za tych, którzy na Ukrainie doświadczają okrucieństwa wojny i wzywał usilnie o zakończenie tego barbarzyństwa.

W końcowej części podziękował siostrom zakonnym, kapłanom i świeckim liderom, "którzy z miłością utwierdzają w [Polakach i Polonii] wiarę i polską tożsamość" i zawierzył wszystkich Opiece Jasnogórskiej Pani, Królowej Polski.


01 maja 2023r. 341 12709 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne