
W lasach Bykowni spoczywa ponad 150 tysięcy bestialsko zamordowanych ludzi, w tym ponad 3,5 tysiąca Polaków z tzw. "ukraińskiej listy katyńskiej". Mordu dokonano na przedstawicielach prawie 40 narodów, w tym na ogromnej ilości Polaków. Gdy do obozów internowania w ZSRS trafili polscy oficerowie w 1940 roku, podzielili losy 22 tysięcy tych, którzy zostali zabici strzałem w tył głowy w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie, Miednoje, Bykowni… Dlatego integralną częścią nekropolii jest Polski Cmentarz Wojenny, który budzi najwyższe uczucia powagi i dostojeństwa, założony w 2012 r.
Podczas oficjalnej ceremonii świeckiej prezydenci wygłosili przemówienia. W nowej dobie historii Ukrainy, gdy nad jej losem znowu rozpostarł swe skrzydła czarny orzeł wojny, przemówienia nabrały innej treści. Prezydenci Bronisław Komorowski i Petro Poroszenko nie szczędzili słów krytyki pod adresem imperialistycznej polityki Rosji. Po odegraniu hymnów państwowych, złożeniu wieńców, została odprawiona Msza święta, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Wśród licznie zgromadzonych księży swoją modlitwę złożył także Kapelan Polaków Żytomierszczyzny, chrystusowiec. Msza zakończyła się modlitwami ekumenicznymi i apelem poległych. O oprawę muzyczną uroczystej liturgii zatroszczyła się reprezentacyjna orkiestra Wojska Polskiego razem z wojskowym chórem. Całej podniosłej uroczystości rangę dodawała kompania honorowa WP. Była też salwa honorowa.
Wśród modlących się byli także Ambasador RP w Kijowie Henryk Litwin z Małżonką, Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek, oraz liczna grupa Polaków z Żytomierza na czele z Prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktorią Laskowską Szczur.
Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać na stronie internetowej Kapelanii Polskiej w Żytomierzu www.kapelania.zt.ua
ks. Jarosław Giżycki TChr