Październikowe skupienie we Francji i Hiszpanii.
W liturgiczne wspomnienie św. Jana XXIII w domu PMK im. Anny i Stanisława Kozłowski w La Ferté sous Jouarre chrystusowcy posługujący we Francji spotkali się na dniu skupienia. Podobne skupienie tego samego dnia odbywali Współbracia posługujący w Hiszpanii.
Wspólnotowe Magnificat… i Te Deum laudamus… za 80 lat posługiwania na francuskiej ziemi
„My, Chryste, hufiec Twój, / My Twa przyboczna straż,
O bratnie dusze idziem w bój, / Ty nam błogosław, Wodzu [Boże] nasz.”
Słowami refrenu naszego zakonnego hymnu, ułożonymi nota bene przez ks. Zbigniewa Delimata SChr (1913-2003), jednego z pionierów naszego powojennego duszpasterzowania na francuskiej ziemi, ks. Ryszard Głowacki SChr, Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego, rozpoczął i zakończył okolicznościową homilię podczas dziękczynnej Eucharystii za 80 lat pracy kapłanów i braci Towarzystwa Chrystusowego we Francji, której przewodniczył w niedzielne popołudnie 18 września 2016 r. Słowa te stanowią swoiste wezwanie do podejmowania refleksji nad jakością naszej posługi duszpasterskiej: wzywają do dziękczynienia Bogu za otrzymywane wciąż dary i łaski, do przeproszenia za nienależyte ich wykorzystanie i do prośby, by Bóg nieustannie błogosławił i wspierał. I wokół tej triady ks. Generał osnuł swoje rozważanie…
Jubileuszowe pielgrzymowanie Polonii z Hauts-de-France do Dadizele
Każdego roku polonijne wspólnoty z północnej Francji, także z parafii chrystusowców wraz ze swoimi duszpasterzami, pielgrzymują do mariackiej bazyliki we flandryjskim Dadizele, by wstawiennictwu i opiece Bożej Rodzicielki, Niepokalanej Dziewicy, naszej Matce i Królowej zawierzać samych siebie, swoje rodziny, parafie oraz katolickie organizacje i stowarzyszenia działające w tych parafiach.
XII Kongres Służby Liturgicznej
Najważniejszy i najbardziej uroczysty czas, czas Triduum Paschalnego, był tematem kolejnego, dwunastego już Kongresu Służby Liturgicznej. Tym bardziej, że 1050 rocznica Chrztu Polski i Jubileusz Miłosierdzia odwojują się do tego wielkiego misterium nie tylko w treści, ale i znakach.
Pogrzeb śp. ks. Leszka Fary, chrystusowca
Dziękując Bogu za 80 lat posługi na francuskiej ziemi...
Współbracia z Francji w tym roku przeżywają jubileusz 80-lecia posługi chrystusowców na francuskiej ziemi: kroniki i zapiski w archiwum zgromadzenia podają, że pierwsi chrystusowcy przybyli do Francji w 1936 r., w sierpniu – ks. Bronisław Kaczanowski SChr, w grudniu – bracia Andrzej Firc SChr i Paweł Kleinschmidt SChr. Ten przedwojenny etap naszego posługiwania był krótki: ks. Bronisław po dwóch latach powraca do Ojczyzny zaś bracia z powodu rozpoczętej II wojny światowej nie mogli powrócić do Paryża do pracy przy kościele Wniebowzięcia NMP. Także wojna uniemożliwia wyjazd kolejnym Współbraciom, dlatego dopiero po wojnie (czyli 70 lat temu) na dobre, chociaż też z różnymi problemami, głównie związanymi z odmową wydania paszportu na wyjazd do Francji przez władze PRL, obejmujemy duszpasterskie placówki na francuskiej ziemi.
Chrystusowcy na ŚDM
„Zróbcie wielki raban”, to określenie, jakiego użył papież Franciszek mówiąc do młodych całego świata, by przygotowali siebie, ale też tych, których spotkają na Światowych Dniach Młodzieży do niesamowitego poruszenia ducha w Kościele; by zechcieli się podzielić swoimi „marzeniami, planami i pragnieniami”.
Pielgrzymka Polonii z Hauts de France do Banneux
Siostry Bractwa Różańcowego z kilku polonijnych parafii w północnej Francji, w tym jednej prowadzonej przez Towarzystwo Chrystusowe, i obejmujących jeden francuski dekanat w diecezji Arras, Hénin-Carvin w czwartek 19 maja br. zorganizowały jednodniową pielgrzymkę do maryjnego sanktuarium w Banneux (Belgia).
Uroczystość 3 Maja w Montceau les Mines
IX Kapituła prowincjalna we Francji
W dniach 18-19 kwietnia 2016 roku w domu prowincjalnym w Aulnay-sous-Bois odbyła się IX Kapituła Prowincji p.w. Matki Bożej Częstochowskiej we Francji i Hiszpanii. Uczestniczyli w niej: Zarząd Prowincji (ks. Jan S. Ciągło, ks. Czesław Piela, ks. Antoni Ptaszkowski), delegat Przełożonego Generalnego, ks. Zbigniew Kutnik, oraz trzech delegatów z wyboru: ks. Zbigniew Wcisło, ks. Roman Wrocławski, ks. Józef Wąchała.
Obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski we Francji
W bieżącym roku Niedziela Dobrego Pasterza przypadła tuż po centralnych obchodach jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
«Fête des Peuples» w L’Étrat (diecezja Saint-Étienne)
Organizowane co roku przez duszpasterstwo migrantów diecezji Saint-Étienne w jednym z kościołów diecezji «Fête des Peuples» można by określić diecezjalnymi obchodami dnia migranta.
Modlitewne spotkanie w Stella-Plage
Może już nie rokrocznie, ale wciąż dosyć licznie gromadzi się dziatwa polskiego pochodzenia z północnej Francji na wspólnej modlitwie. Towarzyszą im ich rodzice, dziadkowie, katecheci, siostry i duszpasterze (a wśród nich najliczniej chrystusowcy).
Diecezjalne obchody Dnia Migranta i Uchodźcy w diecezji Autun
Rekolekcje współbraci z prowincji francuskiej
Dzień Życia Konsekrowanego w Dijon
Jasełka w Roubaix
Opłatkowe spotkanie Polonii z Lazurowego Wybrzeża
Kolędowanie w Aulnay sous Bois
Założyciel Towarzystwa Chrystusowego sługa Boży kard. August Hlond
Sługa Boży kardynał August Hlond (1881-1948), założyciel Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, wielki syn rodziny salezjańskiej, pierwszy biskup diecezji śląskiej, metropolita Gniezna, Poznania i Warszawy, od czerwca 1926 roku Prymas Polski, prawdziwy mąż stanu i zatroskany pasterz naszego narodu, to jeden z najwybitniejszych hierarchów Kościoła w historii Polski.
Strona internetowa polskiej parafii w Saint Denis
Spotkanie pana Prezydenta RP z Polonią francuską
25-lecie pracy chrystusowców w Dijon
Bierzmowanie w Nafplio
Ikona Jasnogórska w Saint-Denis
Kopia Ikony Jasnogórskiej dla parafii w Saint-Denis