Majowe pielgrzymowanie Polaków w kraju i na emigracji
Jak każdego roku, tak w bieżącym 2024 roku w pierwszą sobotę maja odbyła się pielgrzymka Polaków do Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Kevelaer.
Kronikarz zanotował…
Zjazd Kół Żywego Różańca australijskiego stanu Wiktoria w Keysborough
20 maja 2024 r., w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough przybyli członkowie Kół Żywego Różańca w Wiktorii wraz ze swoimi duszpasterzami. Przyjechały trzy autobusy z ośrodków Essendon-Richmond-Oakleigh, Ardeer-St Albans, Yarraville-Altona oraz jeden mały autobusik z Geelongu. Nasze Sanktuarium wypełniło się po brzegi: prawie trzysta osób odmawiało modlitwę różańcową tego dnia w Keysborough.
Skutki powodzi w polskim kościele w brazylijskim Porto Alegre
Ks. dr Zdzisław Malczewski SChr, rektor PMK w Brazylii i duszpasterz Polonusów w Porto Alegre, które nawiedziła niespotykana powódź przesyła kolejne informacje dotyczące stanu z końca maja 2024 r., kiedy ujawniają się tragiczne skutki powodzi…
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Polskim Siłom Zbrojnym
W samo południe 3 maja 2024 r. w centrum Manchester odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Polskim Siłom Zbrojnym.
Parafia polonijna w Calgary uhonorowana przez Prezydenta RP
Majowe święta w Johannesburgu
Można by pokusić się o stwierdzenie, że serce Polaka w początku maja jakby biło jeszcze mocniej, wszak to czas ważnych dni – Święto Konstytucji 3 Maja i uroczystość NMP Królowej Polski. Trzeba jeszcze dodać obchodzony od ponad 20 lat Dzień Flagi RP i Dzień Polonii… Dla Polaków mieszkających w Johannesburgu i uczestniczących w niedzielnych Mszach w Norwood to również święto tytularne ich kościoła Świętego Józefa Robotnika (1 maja przypada wspomnienie Świętego Józefa Rzemieślnika/Robotnika).
Rubinowy jubileusz naszego domu nowicjackiego w Mórkowie
W zakonnych kronikach i na okolicznościowym zaproszeniu możemy przeczytać, że 1 maja 1984 r. grupa nowicjuszy Towarzystwa Chrystusowego przyjechała na rowerach z Kiekrza do Mórkowa, inaugurując tym samym pierwszy dzień nowicjatu naszego zgromadzenia w Mórkowie. Niemalże równo po 40 latach od tamtego przyjazdu, w sobotę 4 maja 2024 r., chrystusowcy (i ci którzy tworzyli kolejne bataliony Bożej Podchorążówki, jak zwykł określać nowicjaty Ojciec Współzałożyciel w murach domu w Mórkowie, i ci, którzy towarzyszyli i towarzyszą kandydatom do zgromadzenia w zakonnym raczkowaniu), a razem z nimi kapłani diecezjalni i zakonni z okolicznych parafii i klasztorów oraz grupa Przyjaciół i Dobrodziejów z Mórkowa, Lipna, Leszna i innych miejscowości zgromadzili się na wspólnym uwielbieniu Pana Boga i podziękowaniu Mu za wszelkie dobrodziejstwa i łaski.
Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą…
Z polonijnych annałów…
Wizyta Nuncjusza Apostolskiego w Keysborough
Z okazji obchodów Niedzieli Miłosierdzia AD 2024, wspólnota Polaków przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Melbourne gościła abpa Charlesa Balvo, nuncjusza apostolskiego w Australii.
Instalacja proboszcza w Oshawie
Dekretem abpa Franka Leo, pasterza archidiecezji Toronto, z dniem 1 kwietnia 2024 r. nasz Współbrat ks. Marcin Dziliński SChr został ustanowiony proboszczem polonijnej parafii św. Jadwigi Śląskiej w Oshawie, ON, w której duszpasterzował już od ponad dwóch lat. W niedzielę 14 kwietnia 2024 r. odbyła się uroczysta instalacja, tzn. wprowadzenie w posługę proboszcza, z której relację przesyłają parafianie:
III Edycja Studium dla Polonii i Polaków za Granicą
Ruszyła rekrutacja do III edycji Studium dla Polonii i Polaków za Granicą organizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
Droga Krzyżowa ulicami Düsseldorfu
W piątek 15 marca 2024 r. po raz pierwszy w historii Polskiej Misji Katolickiej w Düsseldorfie zostało odprawione wielkopostne nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami miasta.
Medale «Pro Polonia et Ecclesia» dla muzycznych zespołów z Trójcowa
Garść wieści z Brazylii i Australii
Nasz udział w pracach instytucji przy Konferencji Episkopatu Polski
5. rocznica istnienia polskiej parafii w niderlandzkiej diecezji Den Bosch
W niedzielę 4 lutego 2024 r. Polska Parafia pw. Miłosierdzia Bożego diecezji Den Bosch, świętowała piątą rocznicę erygowania. Główne uroczystości tego skromnego jubileuszu odbyły się w Eindhoven.
Wieści z Antypodów…
Kronika prowincji pw. Świętej Rodziny obejmująca Australię i Nową Zelandię przekazuje kilka bardzo ważnych informacji.
Formacyjno-braterskie spotkanie w Alcalá de Henares
Relikwie Bł. Stefana Frelichowskiego w Australii
17 grudnia 2023 r., w trzecią niedzielę adwentu do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough zostały wprowadzone relikwie kapłana, męczennika z Dachau, harcerza – bł. Druha Wicka – Stefana Wincentego Frelichowskiego. Uroczystość pod przewodnictwem bpa Sławomira Odera, ordynariusza diecezji gliwickiej, odbyła się w ramach obchodów 20. rocznicy ogłoszenia bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem polskiego harcerstwa.
Grudniowe dni formacyjne Współbraci posługujących we Francji, Hiszpanii i Portugalii
Pobyt bpa Piotra Turzyńskiego Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej wśród Polonii i duszpasterzy z Aulnay sous Bois w pierwszą Niedzielę Adwentu AD 2023 był początkiem poznawania przezeń różnorodności posługi chrystusowców na ziemi francuskiej. Albowiem w kolejnych dniach rozpoczętego adwentowego czasu, tj. od 4 do 6 grudnia 2023 r. miał możliwość spotkania się z wszystkimi Współbraćmi z prowincji Matki Bożej Częstochowskiej: a zatem nie tylko z Francji, lecz także z krajów półwyspu Iberyjskiego.
III Zjazd Badaczy Polonii
III Zjazd Badaczy Polonii organizowany z inicjatywy ministra Jana Dziedziczaka, Pełnomocnika Rządu RP ds. Polonii i Polaków za Granicą przy współpracy z Uniwersytetem «Ignatianum» i Instytutem «Pokolenia» odbył się w dniach 21-23 listopada 2023 r. w Krakowie.
105. rocznica odzyskania niepodległości
Przed Twe ołtarze zanosim błaganie: ojczyznę wolną pobłogosław, Panie! – nie brakowało chyba miejsca na świecie, gdzie biją polskie serca, by nie śpiewano tej pieśni, by nie zanoszono modlitwy w intencji Polski. W to wołanie włączyli się wierni wraz z duszpasterzami z naszych parafii w kraju i zagranicą.
Zlot Polonijny «Orle Gniazdo» zawitał do chrystusowców na poznańskim Ostrowie Tumskim
W gmachu, w którym znajduje się nasze zakonne seminarium i najważniejsze agendy zgromadzenia z powodzeniem działa Dom Rekolekcyjny, który otwiera swoje gościnne podwoje dla grup zorganizowanych i dla gości indywidualnych. Szczególną radością jest przyjmowanie grup polonijnych, czy to z naszych zagranicznych parafii, czy pod auspicjami stowarzyszeń i organizacji polonijnych lub zajmujących się sprawami Polonii.
Jasnogórskie Czuwanie Modlitewne AD 2023
Potężna i święta Pani! Jak ongiś czciliśmy Cię (…), tak [i] dziś wołamy do Ciebie (…)
Uproś nam u Swego Syna łaskę i zmiłowanie, abyśmy zrozumieli Jego święte zamiary,
poprawili się z grzechów, ukochali Jego prawdę, żyli Jego prawem.
Daj nam moc ducha, otrzyj łaskawie polskie łzy i ukój oddane Ci serca.
Przywróć Polsce pokój i (…) błogosław (…) Rzeczypospolitej,
by nowe życie polskie natchnęło się prawdą i miłością
i by się przez wieki pomyślnie rozwijało jako królestwo Twej miłości
i wybrane dziedzictwo Twojego Syna Jezusa Chrystusa. Amen.
(z «Modlitwy wychodźstwa polskiego do Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej», ułożonej przez kard. Augusta Hlonda, Lourdes 19 listopada 1940 r.)
Chociaż tylko jeden bardzo niewielki wycinek z ułożonej przez Czcigodnego Sługę Bożego kard. Augusta Hlonda Modlitwy za Polskę stanowił motto 38. Jasnogórskiej Nocy Czuwania w intencji Polskich Emigrantów i ich Duszpasterzy, warto przywołać ją całą (wszak też jej słowami rozpoczął rozważanie apelowe ks. Generał), aby podkreślić wyjątkowość tej nocy, w której wybrzmiewa wołanie za Polskę i każdego Polaka, żyjącego w kraju, jak i na emigracji. Tej nocy dokonuje się to, co zawarte jest w jednej z maryjnych pieśni, że kraj nasz cały i lud Twój wierny, Tobie Maryjo, dziś polecamy.
Zaproszenie do Wrocławia na konferencję
Żyjemy w świecie, w którym lewicowe ideologie wspierane przez najnowsze zdobycze technologii sieją w ludzkich umysłach prawdziwe spustoszenie. Nasi paneliści odpowiedzą na pytania, jak odnosić się do zagrożeń współczesności w oparciu o nauczanie Papieża-Polaka.
Czy wiecie Państwo, że w Encyklikach św. Jana Pawła II znalazły się pouczenia, które zastosować można do zagrożeń związanych z rozwojem sztucznej inteligencji? Czy zdajecie sobie sprawę z roli Polonii, jaką wyznaczył ten wielki święty Kościoła katolickiego? Zapraszamy na konferencję, która będzie naszą wspólną drogą ku tym prawdom, które współczesny świat chce nam odebrać i zasypać gdzieś głęboko na kartach historii. W tym również prawdom o apostolskiej misji Polaków według koncepcji kard. Augusta Hlonda i Roberta Schumana.
Tymi słowami Instytut Myśli Schumanna, który we współpracy z naszym zgromadzeniem organizuje we Wrocławiu w sobotę 4 listopada 2023 r. konferencję naukową, zachęca do jej udziału.
Na pielgrzymich szlakach w różnych częściach świata…
Rokrocznie od ponad 450 lat na pamiątkę zwycięstwa w bitwie morskiej pod Lepanto nad flotą turecką 7 października czcimy Maryję jako Królową Różańca Świętego. To ustanowione przez papieża Piusa V maryjne święto w 2023 r. było dniem dorocznej pielgrzymki Polonii z Niemiec, Belgii i Holandii do miejsca objawień Matki Bożej w Banneux.
Obrona pracy doktorskiej ks. Edmunda Druza SChr
Przed południem we wtorek 3 października 2023 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej ks. mgr.-lic. Edmunda Druza SChr.
40 rocznica powstania parafii Matki Bożej Królowej Polski w Scarborough
W 2023 roku przypada 40. lecie powstania naszej wspólnoty parafialnej (Matki Bożej Królowej Polski w Scarborough). 6 września 1983 r. arcybiskup Toronto, kard. Gerald Emmet Carter, powołał ks. Zbigniewa Olbrysia, chrystusowca na misjonarza polskiej grupy etnicznej. Natomiast 18 października tego samego roku erygował Polską Misję Katolicką pod wezwaniem Królowej Polski (Our Lady Queen of Poland).