„Stulecie odzyskania niepodległości obchodzi się na raz na sto lat albo tylko raz…” – można by zażartować, ale warto i trzeba podkreślić tę okrągłą rocznicę i ją celebrować… Przede wszystkim przez modlitwę w intencji Ojczyzny, by dzięki mądrości rządzących i uczciwości obywateli nasz kraj rozwijał się w pokoju i panowały w nim zgoda i sprawiedliwość, aby wszyscy żyli w prawdziwym pokoju i dobrobycie. Może są to słowa zbyt górnolotne, ale są one parafrazą kolekty Mszy za Ojczyznę , dlatego tym bardziej warto i trzeba zanosić do Boga modlitwę za swój kraj ojczysty.

Podejmujemy zatem ten apel i w naszych wspólnotach organizujemy jubileuszowe religijno-patriotyczne uroczystości. W sobotę i niedzielę 3 i 4 listopada na modlitwie, ale także na wspólnym śpiewaniu patriotycznych piosenek zgromadzili się Polacy z dwóch wspólnot regionu paryskiego (Bagnolet i Saint Denis). W sobotnie popołudnie spotkali się na śpiewaniu patriotycznych piosenek w kościele Saint Louis w Deuil-la-Barre. Podczas tego spotkania nastąpiło rozwiązanie konkursu plastycznego dla dzieci pt. Polonia semper fidelis. Nie zabrakło także tradycyjnego polskiego ‘chodzonego’ czyli poloneza. Natomiast w niedzielny poranek uczestniczyli we Mszy w intencji Ojczyzny w kościele Saint Denys de l’Estrée w Saint Denis, w czasie której śpiewał chór Totus Tuus a okolicznościowe kazanie wygłosił przybyły z Polski, ks. Mariusz T. Sokołowski SChr, jeden z chrystusowców działających w tzw. grupie misyjno-rekolekcyjnej. Do wspólnego śpiewania włączyły się także pracujące w pobliżu polskie siostry zakonne – serafitki z Montmorency oraz misjonarki Chrystusa Króla z La Ferté sous Jouarre. Blog serafitek przedstawia szczegółowo to, co działo się w sobotę w Deuil la Barre.

W Bagnolet zaś wszystko odbywało się w niedzielę 4 listopada w kościele Notre Dame de Pontmain. Rozpoczęło się programem słowno-muzycznym o św. Janie Pawle II z okazji 40. rocznicy jego wyboru na stolicę Piotrową w wykonaniu chóru Soli Deo z Aulnay sous Bois, potem Msza Święta z kazaniem ks. Mariusza, następnie poczęstunek w sali i śpiew polskich patriotycznych piosenek. Obchody w Bagnolet i Saint Denis ‘schodzą się’ symbolicznie z stuleciem zawieszenia polskiej flagi na Jasnej Górze. Na pamiątkę tych religijno-patriotycznych uroczystości każdy uczestnik na zakończenie Eucharystii umieszczał grudkę ziemi w specjalnej urnie, która zostanie złożona w Kaplicy Narodu Polskiego właśnie w duchowej stolicy Polski a ponadto każda rodzina (i osoba samotna) zabierała do swojego domu specjalną kropielniczkę i buteleczkę z wodą święconą.

Fotogaleria...

Przy okazji zapraszamy na stronę www wspólnoty z Saint Denis i do zapoznania się z innymi wydarzeniami z tych polonijnych parafii.


04 listopada 2018r. 230 9119 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne