Wystawa poświęcona naszemu Założycielowi
W naszym Domu Głównym przy ul. Panny Marii 4 na poznańskim Ostrowie Tumskim można podziwiać wystawę o Czcigodnym Słudze Bożym kardynale Auguście Hlondzie, Prymasie Polski i założycielu Towarzystwa Chrystusowego.
Doroczna modlitwa o beatyfikację i kanonizację w Poznaniu
Od lat w pierwszą niedzielę listopada w poznańskiej katedrze gromadzą się wierni pod przewodem swoich pasterzy na modlitwie o kanonizację Błogosławionych i beatyfikację Sług Bożych związanych z archidiecezją poznańską. W tej grupie znajdują się również Założyciel i Współzałożyciel naszego Towarzystwa: Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond SDB, który w latach międzywojnia był arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim oraz Czcigodny Sługa Boży ks. Ignacy Posadzy SChr, który zanim został powołany do organizowania naszego zgromadzenia posługiwał na terenie archidiecezji, m.in. w poznańskiej Farze.
Poświęcenie pomnika upamiętniającego śmierć ks. P. Kontnego
W niedzielę, 28 lipca 2024, o godz. 10.30 w Lędzinach odbyło się uroczyste poświęcenie obelisku, upamiętniającego miejsce męczeńskiej śmierć ks. Pawła Kontnego SChr. Został on postawiony niedaleko tzw. "Owczarni", od strony remizy strażackiej, gdzie 1 lutego 1945 r. zginął ks. Paweł.
Na tablicy napisano: "Pamięci księdza Pawła Kontnego, który w dniu 1 lutego 1945 roku stanął w obronie lędzińskich kobiet i został zamordowany przez radzieckiego żołnierza. Lędziny 2024 r.".
Poświęcenia dokonał ks. Sławomir Szweter, proboszcz parafii pw. św. Anny w Lędzinach. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz miasta, radni powiatowi, duchowni, delegacja niemiecka z miasta Mitterteich, druhy i druhny OSP Lędziny oraz mieszkańcy.
Ponieważ obelisk posiada tylko samą tablicę, stąd p. Paweł Wanot, radny miasta Lędziny i jeden z pomysłodawców upamiętnienia tego miejsca, na swoim profilu Facebooka napisał: "Na początku przyszłego tygodnia w bryłę obelisku zostanie również zamontowany krzyż, który uświęci jeszcze bardziej to miejsce. Mam nadzieję, że ten obelisk będzie kolejnym, lecz nie ostatnim, elementem pamięci o Ks. Pawle Kontnym".
Ponieważ tego dnia parafia przeżywała swój odpust, stąd poświęcenie było pierwszym punktem programu tejże uroczystości, skąd w procesji udano się do kościoła, gdzie z kolei została odprawiona Msza św. odpustowa przez ks. Tadeusza Czakańskiego, byłego wicerektora i wykładowcę WSD w Katowicach.
Postępy w procesie kanonizacyjnym ks. Pawła Kontnego SChr
W uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca - jest to zarazem dzień urodzin i imienin ks. Pawła Kontnego) nadeszła z Kurii w Katowicach bardzo dobra wiadomość o mianowaniu przez abp. Adriana Galbasa trzyosobowej Komisji Historycznej w procesie kanonizacyjnym ks. Pawła Kontnego SChr. Powołanie tej Komisji jest konieczne do rozpoczęcia procesu kanonizacyjnego ks. Pawła. Po nowelizacji Prawa Kanonizacyjnego na podstawie m.in. pracy Komisji Historycznej Promotor Sprawiedliwości w procesie winien ułożyć pytania do świadków. Stąd jak widać praca tej Komisji jest bardzo istotna, tym bardziej, że w tej chwili praktycznie nie żyją już naoczni świadkowie życia i śmierci ks. Pawła. Proces będzie prowadzony przede wszystkim na podstawie dokumentów historycznych, jak również zeznań świadków, ale dotyczących kultu.
Przedwakacyjne skupienie w prowincji Matki Bożej Częstochowskiej
Na modlitwie o beatyfikację Ojca Posadzego z szadłowickimi parafianami
Raz po raz na łamach naszego kalendarium informujemy o comiesięcznej modlitwie o rychłą beatyfikację Założyciela i Współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego.
Zakonne rekolekcje w prowincji Matki Bożej Częstochowskiej
Ojcowie naszej wspólnoty w mediach
Przypadające w 2023 i 2024 roku ‘okrągłe’ rocznice odejścia do Domu Ojca Założyciela kard. Augusta Hlonda SDB i Współzałożyciela o. Ignacego Posadzego SChr są okazją, aby przypominać ich wkład w życie Kościoła i naszej ojczyzny…
75. rocznica śmierci naszego Założyciela (celebracje w Szczecinie)
75. rocznica odejścia do Domu Ojca Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, salezjanina, Prymasa Polski i założyciela naszej wspólnoty zakonnej, Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, stała się okazją, aby zaprezentować jego sylwetkę i dzieło życia wiernym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (wszak należy również pamiętać, że to właśnie decyzje kard. Hlonda z 1945 r. pozwoliły polskim kapłanom na podjęcie normalnej posługi duszpasterskiej na tzw. Ziemiach Odzyskanych pośród przybywającej na nie polskiej ludności).
Postęp w procesie beatyfikacyjnym ks. Pawła Kontnego
Różne formy rozpowszechniania dzieła życia naszych Wielkich Rodaków
Dzień skupienia w Siete Aguas
Modlitwa o beatyfikację Prymasa Hlonda w Gnieźnie i Warszawie
W niedzielę 22 października 2023 r., w dzień 75. rocznicy śmierci kard. Augusta Hlonda SDB, naszego Założyciela, chrystusowcy – jego duchowi synowie: klerycy i nowicjusze, bracia i księża z Domu Głównego i z domu nowicjackiego na czele z przełożonym generalnym zgromadzenia ks. Krzysztofem Olejnikiem SChr udali się do Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie, gdzie w jednej z jej kaplic, Kaplicy Łubieńskich, złożone jest serce kard. Augusta Hlonda.
Konferencja "Niezłomni liderzy Kościoła"
W Warszawie, w Muzeum Żołnierzy Wykletych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowiecka 37, odbyła się 26 września konferencja naukowa pt.: "Niezłomni liderzy Kościoła w czasach komunizmu. Wokół postaci kard. Wyszyńskiego i abp. Baraniaka". Konferencja ta została zorganizowana z okazji 70. rocznicy obu hierarchów.
Wśród prelegentów był obecny m.in. ks. Bogusław Kozioł, postulator, który przedstawił temat: „
Dzień wcześniej z kolei (25 września) w świetlicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL pod przewodnictwem JE abp. Marka Jędraszewskiego, z udziałem wielu kapłanów, w tym kapelana Muzeum ks. Tomasza Trzaski i ks. Jarosława Wąsowicza SDB, odprawiona została Msza św.
Dni formacyjne w prowincji Matki Bożej Częstochowskiej
Powstaje film o ks. Pawle Kontnym SChr
Dnia 25 czerwca 2022 roku (w sobotę) miało miejsce w Chełmie Śląskim i w Tychach (w kościele pw. św. Marii Magdaleny) nagranie dwóch scen do filmu o ostatnich dniach życia ks. Pawła Kontnego - z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.
Dekret o heroiczności cnót o. Ignacego Posadzego
17 grudnia 2022 r. prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro podczas audiencji przedłożył Ojcu Świętemu Franciszkowi do ostatecznej aprobacji wniosek Sesji Zwyczajnej Kardynałów i Biskupów Członków Dykasterii odnośnie uznania heroiczności cnót ks. Ignacego Posadzego. Ojciec Święty potwierdził opinie Kardynałów i Biskupów i polecił Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych opublikowanie odpowiedniego dekretu. Tym samym formalny proces beatyfikacyjny o. Ignacego został zakończony i od dziś przysługuje mu tytuł Czcigodny Sługa Boży. Do beatyfikacji potrzebne będzie jeszcze uznanie cudu za wstawiennictwem o. Ignacego.
Warto zauważyć, że podpisanie Dekretu miało miejsce 17 dnia miesiąca, a jest to dzień gdy w sposób szczególny modlimy się o beatyfikację Ojca Ignacego. 17 grudnia to także dzień urodzin papieża Franciszka.
Ad maiorem Dei gloriam!
125. rocznica urodzin Ojca Ignacego
125 lat temu (17 lutego 1898 r.), w Szadłowicach przyszedł na świat ks. Ignacy Posadzy SChr (1898-1984), Współzałożyciel i organizator Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz Założyciel Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. Z kolei 22 lata temu (17 lutego 2001 r.) rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, który formalnie, podpisaniem przez papieża Dekretu o heroiczności cnót, zakończył się 17 grudnia 2022 r. Do beatyfikacji potrzebny jest cud.
"Hierarchowie niezłomni na celowniku antykościoła"
„Hierarchowie niezłomni na celowniku antykościoła” to temat konferencji, która odbyła się w sobotę 22 kwietnia 2023 r. w Sali im. Kard. Józefa Glempa Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Organizatorem był Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej (DIAK AW). Jedno z wystąpień dotyczyło Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
"Być wolnym, a jednak czuć się niewolnikiem, to chyba najstraszniejsze uczcie. A jednak jest ono w sercach nas wszystkich. I te pęta niewoli szatańskiej chcemy zerwać , my, garstka szaleńców, którzyśmy się wyrzekli wszystkiego - nawet prymitywizmu życiowego - domu rodzinnego - wszelkiej wygody, a wzięliśmy na siebie trud i krwawy znój. Walczymy dziś o wolność całego narodu, by poprzez mogiły tych, co polegli, śladem krwi naszych blizn szedł każdy obywatel, myślący i czujący tak jak my. Ku zwycięstwu sprawiedliwości" - tak pisał do swojej rodziny ks. major Rudolf Marszałek SChr, ps. Piotr Opoka.
75. rocznica śmierci ks. Rudolfa Marszałka SChr
Ks. mjr Rudolf Marszałek SChr, ps. Piotr Opoka 10 marca 1948 r., o godz. 21.55 został rozstrzelany w areszcie śledczym Warszawa-Mokotów. Miał wówczas 36 lat. Do dziś nie odnaleziono jego ciała, ale wszystko wskazuje na to, że jego doczesne szczątki pochowano na terenie warszawskiej Dolinki Służewieckiej.
W rocznicę śmierci śp. ks. Pawła Kontnego SChr…
1 lutego 1945 r. z rąk sowieckich żołdaków w Lędzinach zginął ks. Paweł Kontny SChr, który stanął w obronie czci niewieściej i któremu na nagrobku umieszczono napis, że zginął, jako dobry pasterz za swoje owce. Szerzej tamtejsze wydarzenia są opisane w artykule ks. Bogusława Kozioła SChr w jednym z numerów „Mszy Świętej” (zob. B. KOZIOŁ, Ofiara najprawdziwszym świadectwem kapłańskiego życia, w: „Msza Święta” R. LXVI[2010], nr 5[763], s. 14-15), który jako postulator procesu zbiera potrzebne świadectwa i dokumenty, by mógł się rozpocząć jego proces beatyfikacyjny.
Włączamy się w twórcze życie Kościoła i świata…
Parafraza jednego zdania z przywoływanego w czasie grudniowego dnia skupienia listu Kardynała Założyciela do Ojca Współzałożyciela ze stycznia 1939 r. posłużyła jako tytuł dla zilustrowania naszej ostatniej aktywności w lokalnych mediach Pomorza Zachodniego i Wielkopolski…
Wywiad o Ojcu Ignacym w „Naszym Dzienniku”
Pozytywny wynik Komisji Kardynałów i Biskupów
13 grudnia 2022 r., w godzinach przedpołudniowych w Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie odbyło się zebranie zwyczajne kardynałów i biskupów oraz członków Dykasterii, dotyczące heroiczności cnót Sługi Bożego ks. Ignacego Posadzego SChr.
Dyskusja zakończyła się pozytywnie. Teraz należy czekać na decyzję końcową Ojca Świętego, która powinna nastąpić w najbliższych dniach i będzie ogłoszona w Biuletynie Stolicy Apostolskiej w dniu audiencji prefekta Dykasterii u papieża.
Noc Świętych…
Prowadzenie do świętości pozostaje szczególnie pilnym zadaniem duszpasterskim (NMI 30) – przypominamy sobie te słowa z listu apostolskiego św. Jana Pawła II Novo Millennio Ineunte, z listu, który stanowi swoisty program dla chrześcijan w kolejnym tysiącleciu. Przypominamy o tym wezwaniu zwłaszcza wtedy, gdy obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych, wpatrując się w tę rzeszę, w ten niepoliczony tłum z każdego narodu i z wszystkich pokoleń, ludów i języków chwalący Boga i Baranka i wołający: «Zbawienie w Bogu naszym, Zasiadającym na tronie, i w Baranku» (por. Ap 7,10). Przypominamy o tym wezwaniu w różny sposób, proponując dosyć szeroki wachlarz duszpasterskich inicjatyw i propozycji dla starszych i dla młodszych…
Modlitwa o wyniesienie do chwały ołtarzy Sług Bożych związanych z Wielkopolską
W kalendarzu archidiecezji poznańskiej od wielu lat pierwsza niedziela listopada jest dniem modlitwy o kanonizację błogosławionych i beatyfikację Sług Bożych związanych z archidiecezją czy to pochodzeniem, czy posługą.
W rocznicę śmierci Prymasa Założyciela…
W życiu wielokrotnie uświadamiamy i uzmysławiamy sobie, że ono pielgrzymką: ostatnie dni dla naszych kleryków, jak i dla wielu innych Współbraci, którzy przybyli na Czuwanie Jasnogórskie stały się takim pielgrzymowaniem. Najpierw do Domu Matki, by jej opiece i wstawiennictwu polecać Polonię świata i jej duszpasterzy, a następnie do grobu bądź serca Założyciela z okazji przypadającej 22 października kolejnej rocznicy jego odejścia do wieczności. W bazylikach archikatedralnej w Warszawie i prymasowskiej w Gnieźnie zanosiliśmy modlitwę w intencji jego rychłej beatyfikacji, nadto w ostatnich dniach przez przyczynę Czcigodnego Sługi Bożego wypraszaliśmy dar powołań do naszej wspólnoty zakonnej.