
Wydarzyło w czerwcu 2025 r.…
Oto krótki przegląd czerwcowych wydarzeń z naszych wspólnot i domów…

W uroczystość Serca Bożego…
Jezu cichy i pokornego Serca… Uczyń serca nasze według Serca Twego…
To znane wezwanie, które powtarzamy przy każdorazowym odmawianiu litanii ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, jeszcze silniej wypowiadamy rokrocznie w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Albowiem chcemy, aby ziściło się pragnienie wyrażone w tej modlitwie-aklamacji.

Uroczystości Pierwszej Komunii i bierzmowania w naszych parafiach
Zwieńczeniem kilkuletniego okresu przygotowawczo-formacyjnego jest przyjęcie kolejnych sakramentów świętych: na początku szkolnej edukacji jest to pierwsza spowiedź i Komunia Święta, pod koniec jej podstawowego etapu – bierzmowanie.

Zjazd naszych rodziców
W dniach 20-22 czerwca 2025 r., a więc wtedy, gdy w rok dnie są najdłuższe, a noce najkrótsze, w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu miało miejsce doroczny zjazd rodziców braci i księży chrystusowców. Pod opieką przełożonego domu ks. Ryszarda Szymanika SChr oraz towarzyszących mu autorów niniejszego sprawozdania, ks. Mariana ‘Mario’ Jachyma SChr i br. Marcina Kulisza SChr nasi rodzice mogli spędzić miło czas, pobyć ze sobą, a ponadto zobaczyć kilka miejsc i poznać nowe postaci…
Polonijne pielgrzymowanie do Neviges
Banneux, Kevelaer i Neviges te trzy maryjne sanktuaria regularnie odwiedza niemiecka Polonia ze swoimi duszpasterzami.
W maju w naszych wspólnotach…

Prymicje w Domu Głównym, seminarium, nowicjacie i wśród najstarszych chrystusowców…

Beatyfikacja ks. Stanisława Streicha
Liczne grono chrystusowców z zarządem generalnym zgromadzenia na czele uczestniczyło w uroczystościach beatyfikacyjnych bł. Stanisława Streicha, kapłana i męczennika oraz apostoła braterstwa, który został zamordowany z nienawiści do wiary przez fanatycznego zwolennika komunistycznej ideologii w lutym 1938 r.

Majowe pielgrzymowanie do Kevelaer
Niemiecka Polonia ma swoje tradycyjne miejsca, do których podąża – to przede wszystkim maryjne sanktuaria w belgijskim Banneux (Sanktuarium Matki Bożej Ubogich) oraz te w Niemczech: w Kevelaer (Sanktuarium Pocieszycielki Strapionych) i Neviges (Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju zwane westfalską Częstochową).
Z kronikarskiego notatnika…
Przeglądając kronikarski notatnik, można trafić na kilka ciekawych informacji z życia Towarzystwa Chrystusowego – życia całej wspólnoty, poszczególnych jej członków, jak i miejsc, gdzie chrystusowcy posługują…

Jasnogórskie Czuwanie Modlitewne AD 2024
Nasz Założyciel, Prymas Polski kard. August Hlond SDB, który sam zaznał doli emigranta, potrafił doskonale nakreślić ich portret duchowy, potrafił nazwać ich bolączki, a także przyjść z odpowiednią pomocą (jakim było stworzenie przed 92 laty, w 1932 r., naszej zakonnej wspólnoty – Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz 27 lat później, w 1959 r., żeńskiej rodziny – Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, którą założył organizator Towarzystwa i jego pierwszy przełożony ks. Ignacy Posadzy SChr). Od zarania istnienia naszych zakonnych rodzin, jako duchowi synowie Kardynała Hlonda i duchowe córki Ojca Ignacego, staramy się jak najlepiej wypełniać swoje posłannictwo poszukiwania, odnajdywania oraz przyprowadzania do Chrystusa – źródła wszelkiego dobra i szczęścia naszych Rodaków na wychodźstwie.
Każdego dnia bowiem wyrażamy prośbę o najlepsze realizowanie tego zadania: Panie Jezu, Pasterzu dusz (…), pozwól nam pójść do nich [polskich emigrantów], rozbudzić w nich wiarę ojców i zgromadzić z wszystkich krańców ziemi w Domu Ojca. [A wszystkim chrystusowcom, siostrom misjonarkom i innym duszpasterzom polonijnym], którzy już stróżami Twej Owczarni daj siłę znosić «ciężar dnia i spiekoty». Jest w roku taka szczególna noc, gdy modlitwa wybrzmiewa szczególnie – to organizowana już prawie od 40 lat Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polonii i jej duszpasterzy, gdzie Maryi, naszej Matce i Królowej, powierzamy Polaków żyjących w kraju i poza jego granicami oraz tych, którzy sprawują nad nimi duchową pieczę, by zwracała swoje matczyne oczy na nasze zakonne wspólnoty, nasze polonijne parafie i na każdego Rodaka na obczyźnie, by opiekowała się, wspierała, udoskonalała i zachowywała od zła wszelkiego.

Zakonne rekolekcje chrystusowców posługujących w krajach Europy
Na grobach Apostołów modliłem się o ducha apostolskiego
dla członków Towarzystwa Chrystusowego,
o pełne i wyłączne oddanie się zadaniom jego,
o taki żar gorliwości, iżby spalił wszystko to,
co samolubne w jakiemkolwiek znaczeniu,
a miłością Bożą bez granic uszlachetnił
i spotęgował wszystko to, co jest pierwiastkiem szlachetnym
i z łaski Bożej porywem ku doskonałości i ofierze z siebie.
(z listu kard. Augusta Hlonda do o. Ignacego Posadzego z 21 listopada 1934 r.)
W pierwszym tygodniu Wielkiego Postu chrystusowcy posługujący wśród Polonii różnych krajów Europy przeżywali swoje doroczne ćwiczenia rekolekcyjne.

Pielgrzymka naszego seminarium do Rzymu

W październiku 2024 r. zanotowano w polonijnych annałach…

„Duchu Święty, przyjdź, prosimy, Twojej łaski nam trzeba…”
Różnorodna działalność naszych Współbraci…
U progu nowego roku szkolnego i katechetycznego zaglądamy do naszych wspólnot, gdzie następuje rozruch różnorodnych form duszpasterstwa, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie…

Doroczne posiedzenie Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy
Doroczny zjazd ojców duchownych seminariów z całej Polski

Grupa «Czarna – Czerwone Maki» na pielgrzymim szlaku
Tradycyjnie już 6 sierpnia 2024 r. o świcie z kościoła św. Anny w Warszawie wyruszyła Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup 17-tych (WPP AG 17) na Jasną Górę, a w niej grupa Czarna prowadzona przez chrystusowców. Tegoroczne pielgrzymowanie było naznaczone dziękczynieniem za pięćdziesiąty już raz pielgrzymowania grupy Czarnej. Hasłem przewodnim pielgrzymki były słowa: „Kocham Kościół” i stało się ono zarazem przedmiotem duchowych rozważań, które w oparciu o fragmenty Listów Nowego Testamentu prowadził nasz przewodnik ks. Marcin Sęk SChr, na co dzień proboszcz parafii pw. NSPJ w Kamieńcu Podolskim.
Początek czerwca również pod znakiem pielgrzymek
Nie tylko w maju wierni z naszych parafii pokonywali kilometry pieszo bądź rowerami, samochodami bądź autokarem, aby w mniej lub bardziej znanych sanktuariach maryjnych Matce Boga i naszej polecać intencje swoje, Kościoła i świata całego…

Obchody rocznicy wizyty Ojca świętego Jana Pawła II w Kurytybie

Na pielgrzymim szlaku po sanktuariach Walii
Parafie polonijne z północnej części Anglii pod koniec czerwca, a dokładnie w sobotę 29 czerwca 2024 r., udały się do sanktuariów położonych w północnej Walii w hrabstwie Flintshire, do Holywell oraz Panatasaph.

Zjazd rodziców chrystusowców AD 2024
W 2023 roku podczas dorocznego zjazdu naszych rodziców w sposób szczególny uczciliśmy nasze mamy, albowiem kulminacja tamtego weekendowego spotkania przypadła na Dzień Matki, w 2024 roku uczciliśmy naszych ojców, gdyż tegoroczny zjazd kończyliśmy w niedzielę 23 czerwca, w którą obchodzony jest Dzień Ojca.
Polonia świata na pielgrzymkowych szlakach…
Jak na początku roku formacyjnego, tak i przy jego końcu Polacy w różnych częściach świata podejmują pielgrzymi trud…

Seniorzy na pielgrzymce w sanktuariach maryjnych południowej Wielkopolski
We wtorek 18 czerwca 2024 r. chrystusowcy – mieszkańcy Domu Zakonnego w Puszczykowie spędzili cały dzień odwiedzając wielkopolskie sanktuaria maryjne.

XIX Pielgrzymka Polaków do sanktuarium maryjnego w Knock
«Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję» – pod tym hasłem odbył się polonijny zjazd AD 2024 w narodowym sanktuarium Irlandczyków. Na zaproszenie koordynatora duszpasterstwa polskiego w Irlandii, ks. dra Stanisława Hajkowskiego SChr, pielgrzymce przewodniczył bp Artur Ważny, niedawno ustanowiony ordynariusz diecezji sosnowieckiej. Sobota 8 czerwca 2024 r., w którą w liturgii Kościoła przypadło wspomnienie Niepokalanego Serca NMP, była wymarzonym dniem na pielgrzymkę Polaków do Matki Bożej w Knock. Pogoda, frekwencja i wiara stworzyło wspólnotę zjednoczonych w modlitwie, medytacji, uwielbieniu i Eucharystii.

«Boskie Serce Jezusa! (…) Polecamy najgoręcej i najpokorniej Twojej opiece to nasze Towarzystwo», a także nasze posługiwanie i świat cały…
Współzałożyciel zgromadzenia Czcigodny Sługa Boży Ojciec Ignacy Posadzy SChr przypominał: Towarzystwo nasze od zarania swego istnienia rozwijało się pod szczególniejszą opieką Serca Bożego. U progu swego istnienia Towarzystwo poświęciło się w sposób uroczysty Najświętszemu Sercu Jezusowemu, Poświęcenie się Najświętszemu Sercu Jezusowemu stało się ambicją i treścią życia każdego Chrystusowca. Nie dziwi zatem, że doroczne święto ku czci Serca Pana Jezusa celebrujemy bardzo uroczyście, zwłaszcza w szczecińskim sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Majowe pielgrzymowanie Polaków w kraju i na emigracji
Jak każdego roku, tak w bieżącym 2024 roku w pierwszą sobotę maja odbyła się pielgrzymka Polaków do Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Kevelaer.

Parafialna pielgrzymka Pyrzyczan do grobu Świętego Ottona

105. rocznica odzyskania niepodległości
Przed Twe ołtarze zanosim błaganie: ojczyznę wolną pobłogosław, Panie! – nie brakowało chyba miejsca na świecie, gdzie biją polskie serca, by nie śpiewano tej pieśni, by nie zanoszono modlitwy w intencji Polski. W to wołanie włączyli się wierni wraz z duszpasterzami z naszych parafii w kraju i zagranicą.