20-lecie pracy redakcyjno-wydawniczej związanej z polonijnymi periodykami „Projeções” i „Polonicus”
Z satysfakcją informujemy że, ukazała się nowa edycja czasopisma „POLONICUS – Revista de reflexão Brasil-Polônia” (POLONICUS – periodyk refleksji Brazylia - Polska). Jest to już z kolei 20 numer tego specyficznego periodyku polonijnego.
Program o Polakach w krajach Ameryki Południowej
Po 111 dniach otwarto Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough (Melbourne)
„Podaruj Znicz na Kresy”
Akcja „Podaruj Znicz na Kresy” prowadzona jest od 14 lat. Inicjatorem jest górnośląski oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.
Czuwanie za Polonię na chicagowskim Władysławowie
W duchowej łączności z rodakami zgromadzonymi na XXXV Jasnogórskiej Nocy Czuwania w intencji Polonii i jej duszpasterzy odbyła się modlitwa w kościele św. Władysława w Chicago w piątek, 16 października 2020 roku.
Obchody stulecia urodzin i rocznicy wyboru św. Jana Pawła II w Burgundii
«Bóg-honor-Ojczyzna», takimi wartościami żył św. Jan Paweł II, który urodził się 100 lat temu, w 1920 r. W stulecie jego narodzin i w naszej polskiej parafii dziękowaliśmy Panu Bogu za dar życia, świętości, nauczania Karola Wojtyły.
W rocznicę wyboru św. Jana Pawła II w Rzymie…
Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie
W dniach od 4-11 października 2020 r. odbywały się 26. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Ludzie, którzy pamiętają skąd pochodzą, ludzie, którzy cenią swoje tradycje, mogą wnieść wiele w życiu każdego kraju” (Jan Paweł II do Polonii, Melbourne 1986). Organizatorami było Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha oraz Polska Parafia Personalna w Budapeszcie. Wszystkie wydarzenia odbywały się w reżimie sanitarnym. Z powodu pandemii nie udało się podjąć wszystkich wcześniej planowanych zamierzeń na Dni Kultury, ale dziękujemy Panu Bogu za to, co udało się zrealizować.
Wyróżnienie za reportaż dla ks. Mariusza Sokołowskiego SChr
W rocznicę morskiej bitwy pod Lepanto…
Dzieje się w kraju i na emigracji…
Pomimo epidemii w naszych ośrodkach duszpasterskich w kraju i na emigracji podejmujemy codzienną posługę, by rozbudzać wiarę ojców, pragnienie słuchania i rozważania Słowa Bożego oraz życia nim na co dzień...
Uroczystość wprowadzenia i poświęcenia figury św. Michała Archanioła w parafii Saint-Denis
Spotkanie formacyjne młodej Polonii z Niemiec
106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy
W niedzielę 27 września 2020 r. w Kościele powszechnym obchodzono po raz 106. już Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Temat wybrany przez Papieża na tegoroczne obchody, wokół którego osnuł swoje przesłanie na ów dzień to: „Jak Jezus Chrystus, zmuszeni do ucieczki. Przyjąć, chronić, promować i integrować przesiedleńców wewnętrznych”.
Obrady Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej
Prezydent RP z krótką wizytą w ‘polskim’ kościele w Rzymie
Sympozjum poświęcone zasobom archiwalnym PMK we Francji
Z wrześniową wizytą u naszych Współbraci posługujących w Italii…
Forum Ekonomiczne i Polonijne w Karpaczu
Polska Parafia Personalna na Węgrzech laureatem nagrody św. Władysława
W tym roku nagrodę św. Władysława Ogólnokrajowy Samorząd Polski przyznał Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech.
Duszpasterstwo na kontynencie północnoamerykańskim w czasie pandemii
Czas epidemii spowodował wiele zmian w formach duszpasterzowania. Jak już pisaliśmy w naszym kalendarium duszpasterstwo przeniosło się do internetu i dzięki transmisjom on-line wielu naszych parafian ma okazję duchowo łączyć się ze świątyniami, do których na co dzień przybywali na wspólną czy indywidualną modlitwę, na liturgię Mszy Świętej bądź na różnorodne nabożeństwa. Ta ‘nowa’ forma spotykania się duszpasterzy i wiernych, ‘nowa’ forma wspólnotowej modlitwy stała się cenną pomocą w przeżyciu paschalnej tajemnicy – przeżyciu wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Jednocześnie wyzwoliła ogromny twórczy potencjał, że można w trochę inny sposób zorganizować obchody tych dni. Wszelkie innowacje przeprowadzane były za zgodą władz diecezjalnych oraz z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i sanitarnych rygorów.
‘Nowa formuła’ Wielkiego Postu
Można powiedzieć, iż pandemia koronawirusa COVID-19 zakłóciła zwyczajowe przeżywanie okresu Wielkiego Postu: ograniczenie liczby wiernych na liturgii Mszy Świętej czy sprawowanie jej bez udziału ludu bądź celebrowanie tradycyjnych wielkopostnych nabożeństw w pustych świątyniach nie należy raczej do zwyczajów tego świętego czasu. Na szczęście techniczne wynalazki pozwalają na transmisję modlitwy i włączenie się w nią naszych parafian, by mogli oni dla bezpieczeństwa swojego życia i zdrowia pozostawać w domach. W ten sam sposób wielu w tym roku przeżyje Wielki Tydzień i Święte Triduum Paschalne.
Internetowe serwisy naszych podparyskich polonijnych wspólnot parafialnych
Gwiazdka w Argenteuil i świąteczno-noworoczne spotkania polonijne we Francji
Modlitwa za powołanych i o powołania z niemiecką Polonią
Po zakończonej sesji egzaminacyjnej alumni Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego ze swoimi wychowawcami oraz dodatkowo z dyrektorami wydawnictwa "Hlondianum" i księgarni (jednocześnie członkami biura prasowego zgromadzenia) udali się do naszych placówek duszpasterskich w Niemczech. Przebywali tam od piątkowego wieczora 7 lutego do wtorkowego poranka 11 lutego 2020 r.
Rocznica ustanowienia Polskiej Parafii Miłosierdzia Bożego w diecezji Den Bosch oraz wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II
Pasja – Golgota Trzeciego Tysiąclecia w Aulnay sous Bois
Polska młodzież w Indianapolis
Kolejni chrystusowcy uhonorowani…
Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych