
Ks. Żyłczyński nowym Naczelnym Kapelanem ZHP działającym poza Polską
Podczas 400. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi zatwierdzili wybór dokonany przez XIV Zjazd Ogólny Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju. Nowym Naczelnym Kapelanem ZHP działającego poza Polską został ks. Kamil Żyłczyński SChr.

W radiu (telewizji i prasie) z chrystusowcami o ważnych sprawach…
Obchodzony od kilkunastu już lat Światowy Dzień Radia pozwala na uzmysłowienie sobie roli radia jako środka komunikacji. A my przy tej okazji pragniemy zaprezentować, że medium to nie jest nam jako chrystusowcom obce...

77. rocznica śmierci ks. mjr. Rudolfa Marszałka SChr
10 marca 2025 roku, w 77. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. mjr. Rudolfa Marszałka SChr, w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie odprawiona została Msza Święta w jego intencji. Był on nie tylko kapłanem i chrystusowcem, ale także harcerzem, kapelanem wojskowym, więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych oraz kapelanem żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, walczących w drugiej konspiracji antykomunistycznej.
Światowy Dzień Chorego AD 2025

W 85. rocznicę zsyłki naszych Rodaków...
Podtrzymując pamięć o Polakach, którzy 85 lat temu zostali masowo deportowani na Sybir, parafia św. Jadwigi Śląskiej przy współudziale stowarzyszeń i organizacji polonijnych okręgu Oshawa (Kanada) zorganizowała uroczystą oprawę niedzielnej Mszy Świętej 9 lutego 2025 r. oraz Akademię.

Archidiecezjalny Dzień Lektora na poznańskim Ostrowie Tumskim
Podobnie jak było w 2024 roku nasz Dom Główny był miejscem spotkania formacyjnego Liturgicznej Służby Ołtarza archidiecezji poznańskiej. Ten Archidiecezjalny Dzień Lektora odbył się w sobotę 8 lutego 2025 r. i uczestniczyli w nim lektorzy z parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Poznaniu wraz z piszącym owo sprawozdanie opiekunem ks. Michałem Kłosem SChr.

W 85 rocznicę zamęczenia ks. Alberta Willimsky’ego, przedwojennego proboszcza w Podjuchach…
W niedzielę 23 lutego 2025 r. w czasie wieczornej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Szczecinie Podjuchach w obecności abpa Wiesława Śmigla, metropolity szczecińsko-kamieńskiego oraz delegacji księży i świeckich z Niemiec uczczono pamięć zamęczonego przed 85. laty w niemieckim obozie koncentracyjnym proboszcza przedwojennej podjuszańskiej parafii ks. Alberta Willimsky’ego.

Zakonne rekolekcje młodych braci i kapłanów Towarzystwa Chrystusowego
Wieczorem 17 lutego 2025 r. w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu rozpoczęły się zakonne rekolekcje braci i księży chrystusowców.

Uroczystość wybudzenia i pobłogosławienia największego dzwonu na Pomorzu Zachodnim
Niedziela 5 stycznia 2025 r. na stałe zapisze się w annałach historii Stargardu i Pomorza. Tego dnia w stargardzkim kościele pw. św. Jana Chrzciciela miało miejsce historyczne wydarzenie zarówno dla miasta Stargard jak też prowadzonej od 80 lat przez chrystusowców parafii pw. św. Józefa. Tym wydarzeniem była uroczystość pobłogosławienia i wybudzenia średniowiecznych dzwonów, której przewodniczył abp Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński. Dzwony, w tym najcenniejszy, ważący blisko 4 tony Jan Maria, zwany też Wielkim Dzwonem, znów odezwały się po kilkudziesięciu latach milczenia.

Rocznica śmierci Ojca Ignacego Posadzego
W 17. dniu miesiąca (a szczególnie 17 stycznia), podobnie jak każdego 22. dnia miesiąca (zwłaszcza 22 października) przyświeca nam prośba o wyniesienie do chwały ołtarzy Założyciela i Współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego. Od formalnego zakończenia procesów kanonizacyjnych i ogłoszeniu dekretów o heroiczności cnót Czcigodnych Sług Bożych kard. Augusta Hlonda SDB (w maju 2018 r.) i ks. Ignacego Posadzego SChr (w grudniu 2022 r.) modlimy się o cud za ich wstawiennictwem…
Osłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci śp. ks. Jana Pranke SChr
„Jako wspólnota zakonna z wdzięcznością pamiętamy o naszych zmarłych współbraciach, rodzicach i dobrodziejach, jednocząc się z nimi w modlitwie, szczególnie we Mszy Świętej” (UiDTChr 41) – w dość syntetyczny sposób nasze Ustawy zachęcają do pielęgnowania pamięci o chrystusowcach, których Pan odwołał do siebie… Cieszą nas tym bardziej dowody wdzięcznej pamięci i modlitwy za Współbraci we wspólnotach, z których wyszli i pośród których posługiwali.

XXII Poznańskie Jerycho Różańcowe
Chrystusowcy, mieszkańcy Domu Głównego oraz nasi seminarzyści ze swoimi wychowawcami włączyli się w odbywające się w Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania XXII Poznańskie Jerycho Różańcowe.

Życzenia świąteczne Przełożonego Generalnego dla Czytelników Kalendarium

Przesłanie Bpa Piotra Turzyńskiego, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej dla Polonii i Polaków zagranicą

Żywa Szopka w Szczecinie Żydowcach po raz jedenasty
Pasterka pod przewodnictwem bpa Henryka Wejmana, biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (tyt. Sinitis) sprawowana w noc Bożego Narodzenia otworzyła jedenastą edycję Żywej Szopki w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie Żydowcach.

Stargardzka pastorałka pod szczęśliwą gwiazdą
W sobotę 11 stycznia 2025 r. w kościele św. Jana Chrzciciela w Stargardzie kolejny raz wybrzmiała „Stargardzka pastorałka pod szczęśliwą gwiazdą u chrystusowców”, wyjątkowy koncert zespołów wokalnych Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. Wystąpiły trzy grupy: Rupaki, Dzikie Wino i Layla, których członkowie – młodzi wokaliści – na co dzień doskonalą swoje umiejętności pod kierunkiem pani Ewy Krysian.

Przedświąteczny akt wandalizmu

Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym
Kościół w Polsce przeżywa pierwszy piątek Wielkiego Postu jako wyraz duchowej bliskości z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej. Od tego roku będzie obchodzony jako Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

Wesprzyjmy dotkniętych kataklizmem powodzi
Koniec drugiej dekady września 2024 r. przyniósł ulewne deszcze w Polsce i gwałtowny wzrost poziomów rzek, zwłaszcza w południowo-zachodniej i południowej części kraju, a co za tym idzie powódź. Serwisy informacyjne przynoszą informacje o zalanych wsiach, miasteczkach i miastach oraz o tym, że ludzie tracą dobytek życia, a nawet i życie. W takich sytuacjach odczuwamy pragnienie pójścia z pomocą poszkodowanym przez żywioł…

Nowa odsłona strony internetowej parafii pw. św. Jadwigi Królowej Wawelskiej w Poznaniu

Jesienny młodzieżowy zjazd formacyjny
W ostatni weekend października 2024 r., jak zaznaczają profile społecznościowe naszych parafii w Polsce (m.in. z Brojc, Chociwla, Dobrzan, Pyrzyc, parafii św. Józefa w Stargardzie, parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie oraz Władysławowa), odbyło się kolejne Formacyjne Spotkanie Młodych „Góra Tabor”
Zakonne rekolekcje w Ziębicach i Władysławowie

Ingres abpa Wiesława Śmigla, nowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego
Od Niedzieli Zesłania Ducha Świętego AD 2024 w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej trwa Rok Jubileuszowy 900-lecia Pomorskiej Misji Świętego Ottona z Bambergu. W jego obchody wpisuje się przede wszystkim dziękczynienie za dar chrztu i wiary mieszkańców Pomorza Zachodniego oraz prośba o Bożą pomoc i dary Ducha Świętego na kontynuowanie dzieła ewangelizowania świata, szczególnie jego skrawka nad Odrą i Bałtykiem.

Uroczystości odpustowe w Pyrzycach i innych placówkach duszpasterskich na Pomorzu Zachodnim
W 2024 roku uroczystość tytułu naszej parafii w Pyrzycach oraz Patrona miasta – Świętego Ottona przybrała charakter bardzo jubileuszowy. Wpisała się bowiem w trwający od Niedzieli Zesłania Ducha Świętego AD 2024 Rok Jubileuszowy 900-lecia Pomorskiej Misji Świętego Ottona z Bambergu. W tym roku również przypadło stulecie istnienia tej parafii (w której już prawie 80 lat duszpasterstwo podejmują bracia i księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, wspomagani przez siostry misjonarki). Zatem nie dziwi transmitowanie uroczystości przez środki społecznej komunikacji – przez radio i telewizję. W poniedziałkowy wieczór 1 lipca 2024 r. w wypełnionej po brzegi ‘pyrzyckiej katedrze’ odbyło się cotygodniowe spotkanie Rodziny Radia Maryja, na które złożyły się wspólna modlitwa oraz audycja „Rozmowy niedokończone”.

Poświęcenie odbudowanego ołtarza głównego potulickiej świątyni oraz odrestaurowanego obrazu Zwiastowania NMP
Niedziela 13 października 2024 r. na stałe się wpisała w historię potulickiej parafii.

Jubileusz 50-lecia parafii w Kozielicach
Ewangelizacyjna misja św. Ottona z Bambergu sprzed 900 lat spowodowała ugruntowanie się chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim i ukształtowała tam kościelną strukturę.
Różnorodna działalność naszych Współbraci…
U progu nowego roku szkolnego i katechetycznego zaglądamy do naszych wspólnot, gdzie następuje rozruch różnorodnych form duszpasterstwa, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie…

Uroczystości dożynkowe w naszych parafiach
Uroczystość Wniebowzięcia NMP, które w naszej polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Bożej Zielnej i która jest świętem tytularnym w wielu naszych wspólnotach, nakreśla niejako datę rozpoczynają cykl dziękczynienia za plony. W dzień tego maryjnego święta przynosimy do pobłogosławienia do naszych świątyń zioła i kwiaty: to wyraz naszej wdzięczności za Bożą opatrzność, dobroć i łaskawość. W kolejnych dniach, szczególnie w wolne od codziennych zajęć soboty i niedziele, w naszych parafiach organizowane są dożynki z uroczystymi dziękczynnymi Eucharystiami i integracyjnymi spotkaniami we wspólnocie

Zakonne rekolekcje w Poznaniu

Duchowe ćwiczenia Współbraci z prowincji północnoamerykańskiej