Wszystko dla Boga i Polonii...

W radiu (telewizji i prasie) z chrystusowcami o ważnych sprawach…

Obchodzony od kilkunastu już lat Światowy Dzień Radia pozwala na uzmysłowienie sobie roli radia jako środka komunikacji. A my przy tej okazji pragniemy zaprezentować, że medium to nie jest nam jako chrystusowcom obce...

Jeden ze Współbraci od dobrych już kilku lat pracuje jako radiowiec, próbując przez fale eteru dokonywać dzieła ewangelizacji świata. Podobnie inni chrystusowcy jako stali goście rozgłośni czy audycji, mający także własne programy. Swoje diecezjalne radio wykorzystuje Archidiecezja Poznańska w ramach przygotowań do beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha. Natomiast od prawie 95 lat (w tym od prawie lat dziewięćdziesięciu w języku polskim) Radio Watykańskie informuje świat o życiu Kościoła, szczególnie o działalności Stolicy Apostolskiej. W ostatnich latach wiele czasu poświęca wojnie na Ukrainie, podejmowanym działaniom mającym na celu wsparcie ofiar i poszkodowanych czy o sytuacji wiernych i kapłanów w tym kraju. A zatem ad rem…

W sobotę 24 maja 2025 r. odbędzie się beatyfikacja ks. Stanisława Streicha, gorliwego, młodego kapłana, proboszcza z Lubonia, którego dosięgły kule komunisty podczas Mszy Świętej z udziałem dzieci. Od jesieni 2024 r. trwają intensywne przygotowania do tej uroczystości: jednym z elementów są radiowe audycje w Radio Emaus prowadzone przez jego redaktora naczelnego chrystusowca, ks. Mariusza Sokołowskiego SChr. Ich emisja rozpoczęła się wieczorem w pierwszy poniedziałek lutego 2025 r. Wysłuchać ich możemy w każdy pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca po Apelu Jasnogórskim.

W Radiu Watykańskim tymczasem gościł inny Współbrat ks. Mikołaj Pilecki SChr, proboszcz z Doniecka, który od początku pełnoskalowej wojny na Ukrainie jest pozbawiony możliwości posługi w swojej parafii, a nawet kontaktu z parafianami. W rozmowie wskazywał dla niego wojna rozpoczęła się dużo wcześniej, już w 2014 r., kiedy to w Doniecku zaczęły się walki zbrojne. Opowiadał o potrzebie pomocy, także tej duchowej niosącej nadzieję oraz o duszpasterzowaniu na odległość, że dzięki łączom internetowym jego parafianie mogą uczestniczyć w nabożeństwach, które on odprawia w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kamieńcu Podolskim, gdzie obecnie przebywa.

*    *    *

O chrystusowcach głośno jest nie tylko w radiu… Ważne rzeczy z odgrywającymi w nich doniosłe role chrystusowcami opisywane są również w prasie… Przykładowo o naszym Współbracie – męczenniku w obronie czci niewieściej w 80. rocznicę śmierci pisał „Gość Niedzielny” (nr 6/2025) w artykule pt. Ocalił 70 jeńców, zginął w obronie dziewcząt. Historia ks. Pawła Kontnego. Tymczasem w edycji „Gościa Niedzielnego” dla diecezji bielsko-żywieckiej (nr 7/2025) ukazał się artykuł o wielkiej mocy modlitwy, która może dokonywać cudów. Modlitwa wielu osób, w którą został włączony również od sześciu lat posługujący w fatimskim sanktuarium nasz Współbrat, ks. Andrzej Węgrzyn SChr pozwoliła doświadczyć szczęśliwego końca historii związanego z wypadkiem 7-letniego Dominika. Artykuł zatytułowano Urodził się nam drugi raz, a ks. Andrzej wspomina w nim: „W Fatimie posługuję od sześciu lat. Często spotykałem się z podziękowaniami za różne łaski, ale jeszcze nigdy nie byłem świadkiem tak spektakularnej sytuacji, takiej mocy modlitwy”. ‘Bohaterem’ jednego z wielkopostnych numerów „Gościa” (nr 11/2025) stało się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na przedmieściach Melbourne, wybudowane przez australijską Polonię i w którym prowadzimy duszpasterstwo (Przy Miłosiernym, czyli u siebie. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w australijskim Keysborough). W specjalnie dedykowanym artykule jego Rektor – ks. Kamil J. Żyłczyński SChr przedstawia historię powstania sanktuarium oraz codzienność duszpasterską tego miejsca.

*    *    *

„11 lat wojny na Ukrainie – od 3 lat w pełnym wymiarze! Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, instytucjom, organizacjom i wspólnotom z Polski i z innych krajów, dzięki którym możemy skutecznie służyć i pomagać! Módlmy się o upragniony pokój! I nie zmęczmy się pomaganiem!” – to słowa naszego Współbrata ks. Leszka Kryży SChr zapisane na jego profilu Facebook. Wraz z o. Luca Bovio IMC w dziesięciominutowym filmiku przedstawiają sytuację na ogarniętej od ponad 1000 dni wojną Ukrainie, którą odwiedzili już około 30 razy, przekazując pomoc, dziękują za okazywane wsparcie, proszą o dalsze, zachęcają, by nie męczyć się pomaganiem…Ponadto ks. Leszek w pierwszą niedzielę marca był gościem programu „Kościół z bliska” emitowanym w TVP3 Warszawa i w rozmowie wskazywał na nieustanną potrzebę modlitwy w intencji udręczonej wojną Ukrainy, dziękował za okazywane wsparcie i prosił, by w tej pomocy nie ustawać (rozmowa z naszym Współbratem między 15 a 21 minutą programu).

 


230 1087

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone