
Kapituła Krajowa AD 2025
…i oni bowiem są Twoim ludem, i niech Twoimi zostaną na wieki – te wypowiadane przez każdego chrystusowca, słowa z codziennej modlitwy za Polonię i jej duszpasterzy stanowią leitmotiv zwołanej na koniec czerwca 2025 r. XIV Kapituły Generalnej Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Są one również mottem obrad kapitulnych w każdej z naszych prowincji zagranicznych, przyświecały zgromadzeniu kapitulnemu dla części Towarzystwa obejmującego Polskę oraz krajów podlegających pod Zarząd Generalny, które odbyło się w drugiej części oktawy wielkanocnej AD 2025 w Domu Głównym w Poznaniu.

80 lat posługiwania chrystusowców na Pomorzu Zachodnim
6 maja 1945 r. w domu parafialnym przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie ks. Florian Berlik SChr odprawił pierwszą katolicką Mszę Świętą w powojennym Szczecinie, rozpoczynając tym samym, można by rzec, osiemdziesięcioletnią już posługę chrystusowców na Pomorzu Zachodnim…

Plenerowe nabożeństwa pasyjne wprowadzeniem w Wielki Tydzień i Triduum Paschalne…
Nie tylko w Budapeszcie i Düsseldorfie odbywały się plenerowe nabożeństwa Drogi Krzyżowej: one wpisały się w krajobraz przeżywania Wielkiego Tygodnia w niemalże wszystkich parafiach chrystusowców…

Obraz MB Łaskawej w parafii w Szczecinie Podjuchach
W dniach 22-25 kwietnia 2025 r. gościmy w kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie-Podjuchach kopię cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej, Strażniczki Polski. Jest to pierwsza wizyta tego wizerunku w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w czasie trwającej już od 5 lat peregrynacji.
Z prowincjalnych i parafialnych annałów…

XI Spotkanie Dzieci «U Króla»
W ostatnią sobotę marca 2025 r. miało miejsce XI Spotkanie Dzieci «U Króla», które tradycyjnie odbyło się w parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie. Jest to wstęp do «Góry Tabor Junior» – dorocznego podsumowania roku katechetycznego. Tegoroczną postacią stał się błogosławiony Carlo Acutis, który już niedługo zostanie ogłoszonym świętym Kościoła, a hasłem: Eucharystia autostradą do nieba.
Światowy Dzień Chorego AD 2025

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych AD 2025
Od 2011 roku, 1 marca, w rocznicę wykonania wyroku śmierci na członkach Zarządu Głównego Zrzeszenia «Wolność i Niezawisłość», obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca 2025 r. przypadł w sobotę i pozwolił na organizowanie, a przede wszystkim na liczne uczestnictwo w obchodach tego dnia, a nawet rozszerzenie ich na cały pierwszy weekend marca.

W 85. rocznicę zsyłki naszych Rodaków...
Podtrzymując pamięć o Polakach, którzy 85 lat temu zostali masowo deportowani na Sybir, parafia św. Jadwigi Śląskiej przy współudziale stowarzyszeń i organizacji polonijnych okręgu Oshawa (Kanada) zorganizowała uroczystą oprawę niedzielnej Mszy Świętej 9 lutego 2025 r. oraz Akademię.

W 85 rocznicę zamęczenia ks. Alberta Willimsky’ego, przedwojennego proboszcza w Podjuchach…
W niedzielę 23 lutego 2025 r. w czasie wieczornej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Szczecinie Podjuchach w obecności abpa Wiesława Śmigla, metropolity szczecińsko-kamieńskiego oraz delegacji księży i świeckich z Niemiec uczczono pamięć zamęczonego przed 85. laty w niemieckim obozie koncentracyjnym proboszcza przedwojennej podjuszańskiej parafii ks. Alberta Willimsky’ego.

Jubileuszowy Rok Nadziei rozpoczęty…
Otwarciem Drzwi Świętych przez papieża Franciszka w watykańskiej bazylice św. Piotra w Noc Bożego Narodzenia zainaugurowany został Rok Jubileuszowy, który Kościół przeżywa pod hasłem «Pielgrzymi nadziei». Kilka dni później, w Niedzielę Świętej Rodziny, odbyły się uroczyste celebracje otwierające Jubileusz w katedrach całego świata pod przewodnictwem pasterzy diecezji.

Uroczystość wybudzenia i pobłogosławienia największego dzwonu na Pomorzu Zachodnim
Niedziela 5 stycznia 2025 r. na stałe zapisze się w annałach historii Stargardu i Pomorza. Tego dnia w stargardzkim kościele pw. św. Jana Chrzciciela miało miejsce historyczne wydarzenie zarówno dla miasta Stargard jak też prowadzonej od 80 lat przez chrystusowców parafii pw. św. Józefa. Tym wydarzeniem była uroczystość pobłogosławienia i wybudzenia średniowiecznych dzwonów, której przewodniczył abp Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński. Dzwony, w tym najcenniejszy, ważący blisko 4 tony Jan Maria, zwany też Wielkim Dzwonem, znów odezwały się po kilkudziesięciu latach milczenia.

Żywa Szopka w Szczecinie Żydowcach po raz jedenasty
Pasterka pod przewodnictwem bpa Henryka Wejmana, biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (tyt. Sinitis) sprawowana w noc Bożego Narodzenia otworzyła jedenastą edycję Żywej Szopki w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie Żydowcach.

Orszaki Trzech Króli AD 2025
Można chyba śmiało powiedzieć, że tradycyjną formą świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego stały się Orszaki Trzech Króli, które przemaszerowały przez polskie miasta, miasteczka i wsie, również przez te, w których posługujemy duszpastersko.

Nasze wspólnoty na adwentowych drogach pielgrzymowania…
1 grudnia 2024 r. przypadła pierwsza niedziela Adwentu, z którą rozpoczęliśmy wraz z całą wspólnotą Kościoła nowy rok liturgiczny. Można powiedzieć, że wszelkie duchowe ćwiczenia zaplanowane i przeprowadzane w weekend przełomu listopada i grudnia były takim mocnym wejściem w nowy czas i nowy rok kościelny…

Stargardzka pastorałka pod szczęśliwą gwiazdą
W sobotę 11 stycznia 2025 r. w kościele św. Jana Chrzciciela w Stargardzie kolejny raz wybrzmiała „Stargardzka pastorałka pod szczęśliwą gwiazdą u chrystusowców”, wyjątkowy koncert zespołów wokalnych Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. Wystąpiły trzy grupy: Rupaki, Dzikie Wino i Layla, których członkowie – młodzi wokaliści – na co dzień doskonalą swoje umiejętności pod kierunkiem pani Ewy Krysian.

Zniszczono przydrożną figurę Matki Bożej Niepokalanej w Chociwlu

Przedświąteczny akt wandalizmu

Święto Niepodległości na przedmieściach Johannesburga oraz w Pretorii z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w RPA i Ambasadora RP
Polonia zamieszkująca Republikę Południowej Afryki uczciła 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w niedzielę 10 listopada 2024 r.

Jesienny młodzieżowy zjazd formacyjny
W ostatni weekend października 2024 r., jak zaznaczają profile społecznościowe naszych parafii w Polsce (m.in. z Brojc, Chociwla, Dobrzan, Pyrzyc, parafii św. Józefa w Stargardzie, parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie oraz Władysławowa), odbyło się kolejne Formacyjne Spotkanie Młodych „Góra Tabor”

Ingres abpa Wiesława Śmigla, nowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego
Od Niedzieli Zesłania Ducha Świętego AD 2024 w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej trwa Rok Jubileuszowy 900-lecia Pomorskiej Misji Świętego Ottona z Bambergu. W jego obchody wpisuje się przede wszystkim dziękczynienie za dar chrztu i wiary mieszkańców Pomorza Zachodniego oraz prośba o Bożą pomoc i dary Ducha Świętego na kontynuowanie dzieła ewangelizowania świata, szczególnie jego skrawka nad Odrą i Bałtykiem.

Uroczystości odpustowe w Pyrzycach i innych placówkach duszpasterskich na Pomorzu Zachodnim
W 2024 roku uroczystość tytułu naszej parafii w Pyrzycach oraz Patrona miasta – Świętego Ottona przybrała charakter bardzo jubileuszowy. Wpisała się bowiem w trwający od Niedzieli Zesłania Ducha Świętego AD 2024 Rok Jubileuszowy 900-lecia Pomorskiej Misji Świętego Ottona z Bambergu. W tym roku również przypadło stulecie istnienia tej parafii (w której już prawie 80 lat duszpasterstwo podejmują bracia i księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, wspomagani przez siostry misjonarki). Zatem nie dziwi transmitowanie uroczystości przez środki społecznej komunikacji – przez radio i telewizję. W poniedziałkowy wieczór 1 lipca 2024 r. w wypełnionej po brzegi ‘pyrzyckiej katedrze’ odbyło się cotygodniowe spotkanie Rodziny Radia Maryja, na które złożyły się wspólna modlitwa oraz audycja „Rozmowy niedokończone”.

Jubileusz 50-lecia parafii w Kozielicach
Ewangelizacyjna misja św. Ottona z Bambergu sprzed 900 lat spowodowała ugruntowanie się chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim i ukształtowała tam kościelną strukturę.
Różnorodna działalność naszych Współbraci…
U progu nowego roku szkolnego i katechetycznego zaglądamy do naszych wspólnot, gdzie następuje rozruch różnorodnych form duszpasterstwa, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie…

Uroczystości dożynkowe w naszych parafiach
Uroczystość Wniebowzięcia NMP, które w naszej polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Bożej Zielnej i która jest świętem tytularnym w wielu naszych wspólnotach, nakreśla niejako datę rozpoczynają cykl dziękczynienia za plony. W dzień tego maryjnego święta przynosimy do pobłogosławienia do naszych świątyń zioła i kwiaty: to wyraz naszej wdzięczności za Bożą opatrzność, dobroć i łaskawość. W kolejnych dniach, szczególnie w wolne od codziennych zajęć soboty i niedziele, w naszych parafiach organizowane są dożynki z uroczystymi dziękczynnymi Eucharystiami i integracyjnymi spotkaniami we wspólnocie

Zakonne rekolekcje w Poznaniu

Koncert w Kozielicach

I został rozpoczęty nowy rok formacyjny…
Pandemiczne ograniczenia sprzed kilku lat spowodowały zrodzenie się pięknej inicjatywy modlitewno-ewangelizacyjnej dla młodych: wspólnego spotkania młodzieży u progu nowego roku szkolnego i katechetycznego w Klępinie k/Stargardu. Ten młodzieżowy zlot rozpoczyna rok formacyjny, sezon Spotkań Formacyjnych Młodzieży.
Wrześniowe spotkanie proboszczów i przełożonych domów zakonnych przy parafiach Towarzystwa Chrystusowego

Kozielice ze Świętym Janem Pawłem II
Odpustowe celebracje w podpyrzyckich Kozielicach w 2024 roku otrzymały dodatkowy koloryt dzięki uroczystej intronizacji otrzymanych przed rokiem relikwii Świętego Jana Pawła II.