Wszystko dla Boga i Polonii...

+ śp. ks. Michał KołodziejKs. Michał Kołodziej urodził się 4 sierpnia 1937 roku w kolonii Józefin k. Korytyny pow. Hrubieszów, syn Feliksa i Franciszki z Jędruszczaków. Został ochrzczony 15 sierpnia tego samego roku w Korytynie, siódma klasę ukończył w Hrubieszowie. Następnie wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego w Ziębicach, gdzie w 1956 roku ukończył szkołę średnia matura eksternistyczną. Kanoniczny nowicjat rozpoczął 28 września 1952 roku w Bydgoszczy i tam 8 września 1954 roku złożył pierwszą profesję zakonną. Po maturze rozpoczął w Wyższym Seminarium Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu dwuletnie studia filozoficzne, a następnie czteroletnie teologiczne. Profesję dozgonną złożył w Poznaniu 8 września 1959 roku. W Poznaniu przyjmował też niższe oraz wyższe święcenia kapłańskie: subdiakonat l listopada 1961 roku z rąk biskupa F. Jedwabskiego, diakonat 17 marca 1962 roku z rąk ks. abpa A. Baraniaka oraz z tych samych rąk prezbiterat 9 czerwca 1962 r.

Po święceniach jeszcze przez rok odbywał praktyki duszpasterskie w parafiach poznańskich. Pierwszą nominację otrzymał 9 sierpnia 1963 roku na wikariusza do parafii Poczernin na Pomorzu Zachodnim. Po dwóch latach został przeniesiony na wikariat do Władysławowa, gdzie pracował do 1967 roku. 31 sierpnia 1967 roku został przeniesiony na wikariat do Dobrzan, gdzie w 1969 roku pełnił obowiązki tymczasowego administratora. Od lipca tegoż roku pełnił obowiązki wikariusza w parafii Św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Po roku został odwołany do pracy w referacie powołań, najpierw jako współpracownik, a od 1973 roku jako referent powołań w Ziębicach.

31 sierpnia 1974 roku został zwolniony z referatu powołań i mianowany administratorem parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Ziębicach, gdzie po roku dostał nominację na kapelana w miejscowym szpitalu. W 1976 roku został administratorem parafii Radziszewo, którym był do 1985 roku. Następnie przez dwa lata był wikariuszem w Stargardzie Szczecińskim. 15 sierpnia 1987 roku został proboszczem w Sarbii, gdzie pracował do 1992 roku.

1 lipca 1992 roku rozpoczął się nowy rozdział w życiu ks. Michała - jako ochotnik wyjechał do pracy duszpasterskiej na Białoruś, gdzie został proboszczem w Niedźwiedzicy. Była to parafia, która nigdy, nawet w czasie największych prześladowań nie była pozbawiona kapłana. Będąc tam proboszczem, obsługiwał równocześnie okoliczne miejscowości, dojeżdżając nawet kilkadziesiąt kilometrów. Jak zawsze w swoim życiu nigdy się nie oszczędzał, wszystko robił z głębokim oddaniem. Kilka lat temu przeżył zawał serca, jednak po krótkiej rekonwalescencji powrócił do pracy duszpasterskiej na Białorusi. Przyjechał do rodzinnych stron odpocząć, niestety 14 kwietnia 1997 roku spotkała go w Korytynie śmierć.

Uroczystości pogrzebowe z udziałem licznego duchowieństwa i wiernych rozpoczęły się 16 kwietnia w czwartek w rodzinnej parafii w Trzeszczanach. Przewodniczył im wikariusz generalny ks. Antoni Klein, a homilię wygłosił ks. Tomasz Koszyk TChr.

ks. Bernard Kołodziej TChr