Jan Paweł II patronem Katolickiej Szkoły Podstawowej w Rzymie
16 października 2021r., w 43. rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II, Katolicka Polska Szkoła Podstawowa w Rzymie przyjęła go jako swego patrona. Uroczystości, w których – oprócz społeczności szkolnej i przedstawicieli władz polskich w Rzymie – wziął udział także bliski przyjaciel papieża-Polaka, odbyły się w polskim kościele i siedzibie szkoły w centrum Wiecznego Miasta przy via delle Botteghe Oscure.
Spotkania, sympozja, konferencje…
Kapłani Towarzystwa Chrystusowego – mieszkańcy domu głównego bądź pracujący w różnych jego agendach uczestniczą w przeróżnych spotkaniach, sympozjach czy konferencjach. Ich uczestnictwo nie ogranicza się tylko do bycia widzem, słuchaczem tego, co jest przedstawiane, lecz również są mówcami i prelegentami.
W Gryficach o pionierach duszpasterstwa na Pomorzu Zachodnim…
Katechezy, sympozja i konferencje naukowe o Prymasie Tysiąclecia
Wiele wydarzeń zaplanowano w związku z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej: wśród nich są sympozja i konferencje naukowe pozwalające zapoznać z dziełem życia tych dwóch wybitnych postaci.
XII Edycja Konkursu «Być Polakiem»
Formacyjne spotkanie odpowiedzialnych za kontakty z mediami w instytucjach kościelnych
Sympozja u michalitów i misjonarzy Świętej Rodziny
Otrzymaliśmy informację, że w sobotę 22 maja 2021 r., w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła wraz z Wydziałem Prawa Kanonicznego UKSW oraz Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny wraz z Wydziałem Teologicznym UAM organizują sympozja – konferencje naukowe związane z setną rocznicą dotyczącą ich wspólnot zakonnych: dla michalitów jest to stulecie kanonicznego zatwierdzenia zgromadzenia, a dla misjonarzy Świętej Rodziny – stulecie obecności w Polsce.
Konferencja naukowa „Polacy w zachodnich strefach okupacyjnych Niemiec w latach 1945-1949”
Inauguracja Koła Fundacji Jana Pawła II w Aulnay sous Bois
Sympozjum naukowe o rodzinie w naszym Domu Głównym
W sobotę 8 maja 2021 r. z naszego domu głównego w Poznaniu będą transmitowane wystąpienia prelegentów zaproszonych na Sympozjum Naukowe pt. „RODZINA – TRADYCJA – ODPOWIEDZIALNOŚĆ” organizowane przez Wydział Teologiczny UAM, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Poznański sp. z o. o. i Polskie Towarzystwo Familiologiczne.
Popularyzacja nauczania kard. Augusta Hlonda
W miesiącu wrześniu w różnych miejscach Polski odbywa się popularyzowanie nauczania naszego Założyciela, Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda.
Festiwal filmowy o Totalitaryzmach
Końcowe egzaminy naszych diakonów
Sympozjum naukowe w WSD Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim
Jedną z osi posługiwania zmarłego przed rokiem, śp. bpa Stanisława Stefanka SChr, naszego Współbrata, była służba małżeństwu i rodzinie: przez szereg lat wykładał i dyrektorował Instytutowi Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, przewodniczył Radzie ds. Rodziny w ramach Konferencji Episkopatu Polski.
«Święty Jan Paweł II w stulecie urodzin. Pamiętamy…»
„Święty Jan Paweł II w stulecie urodzin. Pamiętamy…” – to tytuł książki wydanej staraniem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, która, jak czytamy w serwisie internetowym owego Towarzystwa jest zbiorem artykułów wielu osobistości, którzy omawiają pontyfikat, działalność, po prostu życie i dzieło naszego Wielkiego Rodaka.
Spotkanie ks. Generała z Rektorem KUL
Chrystusowiec profesorem Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Wejherowie
20-lecie pracy redakcyjno-wydawniczej związanej z polonijnymi periodykami „Projeções” i „Polonicus”
Z satysfakcją informujemy że, ukazała się nowa edycja czasopisma „POLONICUS – Revista de reflexão Brasil-Polônia” (POLONICUS – periodyk refleksji Brazylia - Polska). Jest to już z kolei 20 numer tego specyficznego periodyku polonijnego.
Uroczyste rozpoczęcie roku akademicko-formacyjnego 2020/2021
Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna uroczysta inauguracja roku akademicko-formacyjnego w naszym zakonnym seminarium przybrała formę bardziej prywatną. Tradycyjnie liczne grono zaproszonych gości reprezentowali jedynie pracownicy administracyjni seminarium, zakonnej biblioteki i Wieczystej Księgi Fundatorów. Całe grono profesorów i wykładowców seminaryjnych, proboszczów i wiernych parafii, z których pochodzą nasi alumni i w których odbywają duszpasterskie praktyki, przyjaciół i darczyńców seminarium ogarnęliśmy modlitwą w sobotę 3 października 2020 r. w czasie uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Krzysztof Olejnik SChr, przełożony generalny.
Sympozjum poświęcone zasobom archiwalnym PMK we Francji
Promocja książki dra Michała Białkowskiego
11 września 2019 r. członkowie i sympatycy Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców Oddział w Poznaniu przybyli, tradycyjnie już, do Domu Głównego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej na pierwsze w bieżącym roku szkolnym spotkanie formacyjne.
"Wiara i Rozum"
Wiara i Rozum
Doktorat z liturgiki
Nowa książka autorstwa ks. Stanisława Ormantego SChr
Nakładem wydawnictwa Hlondianum ukazały się długo wyczekiwane komentarze do czytań na rok „B” - Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne… - autorstwa ks. prof. Stanisława Ormantego SChr.
Konwersatorium "Wiara i Rozum" w Poznaniu
„Czy można zaufać Biblii?”. To pierwsze z cyklu konwersatoriów "Wiara i Rozum" czyli wykładów połączonych z dyskusją, które odbyło się 27 lutego, na Wydziale Fizyki UAM, podczas którego poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące autentyczności Biblii. Przemyśleniami na temat najbardziej znanej księgi świata dzielił się z licznie przybyłymi do Auli Collegium Physicum ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik z Wrocławia.
Konferencja naukowa o roli wychodźstwa polskiego w kształtowaniu świadomości narodowej
9-10 czerwca 2017 r. w Warszawie na UKSW, Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych, w auli Schumana Audytorium Maximum UKSW, odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa zorganizowana przez Światową Radę Badań nad Polonią (ŚRBnP), Instytut Nauk Historycznych i Katedrę Nauk Pomocniczych Historii UKSW, pod honorowym patronatem Prezydenta RP dr Andrzeja Dudy.
Źródła do historii prymasów i prymasostwa w archiwach kościelnych w Polsce
W Archidiecezjalnym Archiwum w Gnieźnie zorganizowana została 13 czerwca 2017 roku przez dyrektora tej jednostki ks. dr. Michała Sołomieniuka sesja źródłoznawcza pt. „Źródła do historii prymasów i prymasostwa w archiwach kościelnych w Polsce”.