Odpust w poznańskiej Farze ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Tradycją stał się już udział seminarzystów oraz mieszkańców Domu Głównego w październikowym odpuście ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy celebrowanym na pamiątkę koronacji tego Wizerunku w 1961 r.
V Kongres Hlondowski w Rumi
Wystąpienia prelegentów zaproszonych do Rumi na V Kongres Hlondowski zorganizowany w sobotę 24 września 2022 r. przez p. Joannę Olbert, oddział Akcji Katolickiej oraz parafię przy Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi potwierdzają nieustanną świeżość nauczania Prymasa Polski, Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, założyciela naszej wspólnoty zakonnej.
Zaproszenia, zaproszenia…
Otrzymaliśmy kilka zaproszeń do udziału w pięknych wydarzeniach i inicjatywach kulturalno-artystycznych, promujących nasze polskie tradycje i wartości oraz dziedzictwo, które pozostawił nasz Założyciel, Prymas Polski Czcigodny Sługa Boży kard. August Hlond.
Światowy Kongres «KRAJ – EMIGRACJA»
„Ewangeliczne, odważne osoby, o których się nie zapomina…” – słowo o książce i konferencji o naszym Współbracie, ordynariuszu łomżyńskim, śp. bpie Stanisławie Stefanku SChr
We współczesnym świecie zło znalazło odpowiedni grunt do popularności, wykrzykiwania swojej obecności za pośrednictwem przychylnych mediów. O wydarzeniach świadczących o zaangażowaniu ludzi na rzecz dobra społecznego jest coraz mniej miejsca we współczesnych mediach! Piszę z drugiego końca świata. Kiedy Rosja napadła na Ukrainę i Polacy rozpoczęli solidarnie przyjmować Ukraińców do swoich domów, to media wyraziły wielkie zdziwienie wobec postawy Polaków. Przez parę dni pojawiały się notatki na temat solidarności Narodu Polskiego wobec ukraińskich uciekinierów przed skutkami agresji Rosji. Temat aktualnie już stał się nie aktualny…, bo zło zaś dokonuje promocji w wielu krajach świata.
„Migrant – jego prawa i obowiązki w kościelnym porządku prawnym” – nowa książka ks. prof. Wojciecha Necla SChr
Jubileuszowe dni obchodów 90. rocznicy powstania Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii wypełnione są inicjatywami świętowania i wspominania tego czasu. Chwilom radości towarzyszy zaduma nad minionymi latami oraz skrucha za niewykorzystane szanse. Wszystko to wypełnione jest wielkim Te Deum wyśpiewanym Dobremu Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu. W tę jubileuszową radość wpisuje się wiele inicjatyw duszpasterskich mających na celu pomnażanie kręgu uwielbienia i radości. Jedną z nich jest najnowsza publikacja ks. Wojciecha Necla SChr, profesora Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej zatytułowana: „Migrant – jego prawa i obowiązki w kościelnym porządku prawnym” opublikowana przez wydawnictwo Bernardinum z Pelplina w czerwcu 2022 r.
Jubileuszowe uroczystości w Lublinie
W sobotę 11 czerwca 2022 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie odbyły się obchody jubileuszu 50-lecia Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem KUL.
Sympozjum i słowo z okazji Dnia Polonii
W przeddzień Dnia Polonii i Polaków za Granicą, w sobotę 30 kwietnia 2022 r., odbyło się sympozjum pt. „Rola duszpasterstwa w podtrzymaniu tożsamości narodowej poza granicami kraju” organizowane przez Biuro Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i Stowarzyszenie «Wspólnota Polska». Brał w nim udział ks. Leszek Kryża SChr, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
Spotkanie środowisk naukowych i instytucji związanych z działalnością polonijną
6 grudnia 2021 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP odbyło się pierwsze spotkanie środowisk naukowych i innych instytucji związanych z działalnością polonijną.
Obchody XXV Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Poznaniu
17 i 18 stycznia 2022 r. klerycy naszego seminarium wraz z ks. prefektem Pawłem Jasiną SChr włączyli się w obchody XXV Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu.
Kolejna publikacja o brazylijskiej Polonii i stosunkach polsko-brazylijskich
„Polska i Brazylia – Bliższe, niż się wydaje” – to tom studiów z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Brazylią oraz 90. rocznicy powstania Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego.
Formacyjny Zjazd Księży Wikariuszy
W dniach 17-18 listopada 2021 r. odbywał się w Domu Głównym w Poznaniu Zjazd Formacyjny Księży Wikariuszy posługujących na placówkach duszpasterskich w kraju.
Doroczne szkolenie dla osób odpowiedzialnych za komunikację w Kościele
IV Kongres Rodzin Polonijnych
Spotkania, sympozja, konferencje…
Kapłani Towarzystwa Chrystusowego – mieszkańcy domu głównego bądź pracujący w różnych jego agendach uczestniczą w przeróżnych spotkaniach, sympozjach czy konferencjach. Ich uczestnictwo nie ogranicza się tylko do bycia widzem, słuchaczem tego, co jest przedstawiane, lecz również są mówcami i prelegentami.
W Gryficach o pionierach duszpasterstwa na Pomorzu Zachodnim…
Wydarzyło się w Dublinie…
Ks. dr Stanisław Hajkowski SChr, Koordynator Duszpasterstwa Polskiego w Irlandii dzieli się ostatnimi informacjami dotyczącymi posługi duszpasterskiej i polonijnej w stolicy Republiki Irlandii:
Katechezy, sympozja i konferencje naukowe o Prymasie Tysiąclecia
Wiele wydarzeń zaplanowano w związku z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej: wśród nich są sympozja i konferencje naukowe pozwalające zapoznać z dziełem życia tych dwóch wybitnych postaci.
Formacyjne spotkanie odpowiedzialnych za kontakty z mediami w instytucjach kościelnych
Sympozja u michalitów i misjonarzy Świętej Rodziny
Otrzymaliśmy informację, że w sobotę 22 maja 2021 r., w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła wraz z Wydziałem Prawa Kanonicznego UKSW oraz Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny wraz z Wydziałem Teologicznym UAM organizują sympozja – konferencje naukowe związane z setną rocznicą dotyczącą ich wspólnot zakonnych: dla michalitów jest to stulecie kanonicznego zatwierdzenia zgromadzenia, a dla misjonarzy Świętej Rodziny – stulecie obecności w Polsce.
Konferencja naukowa „Polacy w zachodnich strefach okupacyjnych Niemiec w latach 1945-1949”
Sympozjum naukowe o rodzinie w naszym Domu Głównym
W sobotę 8 maja 2021 r. z naszego domu głównego w Poznaniu będą transmitowane wystąpienia prelegentów zaproszonych na Sympozjum Naukowe pt. „RODZINA – TRADYCJA – ODPOWIEDZIALNOŚĆ” organizowane przez Wydział Teologiczny UAM, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Poznański sp. z o. o. i Polskie Towarzystwo Familiologiczne.
Festiwal filmowy o Totalitaryzmach
Posiedzenie Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą
Sympozjum naukowe w WSD Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim
Jedną z osi posługiwania zmarłego przed rokiem, śp. bpa Stanisława Stefanka SChr, naszego Współbrata, była służba małżeństwu i rodzinie: przez szereg lat wykładał i dyrektorował Instytutowi Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, przewodniczył Radzie ds. Rodziny w ramach Konferencji Episkopatu Polski.
Fundraising w Kościele
Obrady Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej
Sympozjum poświęcone zasobom archiwalnym PMK we Francji