dodano: 2022-08-01 17:31:39 edycja: 2022-08-16 15:51:37 autor: 230 odsłon: 3017

W mediach o różnorodnej działalności chrystusowców…

Ostatnia niedziela lipca 2022 r. obfitowała w programy radiowe i telewizyjne, w których obecni byli chrystusowcy i szeroko rozumiana posługa Polakom poza granicami ojczyzny…

W cotygodniowym programie «Okiem Wiary» emitowanym w niedzielne popołudnia w TVP Info przedstawiono reportaż red. Piotra Chudzińskiego, w którym na temat różnych aspektów duszpasterstwa polonijnego, tych pięknych i tych trudniejszych wypowiadali się kapłani – chrystusowcy przybyli na Lipcowe Dni Wspólnoty (o naszej działalności traktuje fragment między 13 a 16 minutą programu).

Ponadto w niedzielę 31 lipca 2022 r. gościem red. Weroniki Kostrzewy w audycji «Kościół, wydarzenia, komentarze» był ks. Leszek Kryża SChr, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, który opowiadał o swojej wizycie w ogarniętej wojną Ukrainie – o wyjątkowych wojennych spotkaniach w Buczy, Borodziance, Kijowie i nie tylko. To nie pierwsza wizyta naszego Współbrata w tej audycji: w początkach 2022 roku, po zamieszkach w Kazachstanie, przedstawiał sytuację w tym kraju widzianą oczami pracujących tam misjonarzy. Natomiast kilka dni później na antenie Radia Watykańskiego ks. Leszek opowiadał o działaniach pomocowych Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, którym kieruje i które w ostatnim czasie zorganizowało kolejny transport pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

Jak mowa o naszej działalności medialnej to warto przywołać i innych Współbraci, którzy udzielali i udzielają się na tym polu: jednym z nich jest wywiad z ks. prowincjałem Kazimierzem Długoszem SChr z Brazylii o życiu i roli św. Jana Pawła II. Z okazji 150-lecia polskiego osadnictwa w Brazylii czy 60-lecia posługi braci i kapłanów z Towarzystwa Chrystusowego na kontynencie południowoamerykańskim sam przełożony prowincjalny przeprowadzał rozmowy o powołaniu i działalności chrystusowców na Ziemi Krzyża Południa i umieścił je na swoim kanale YouTube:

•    ks. Józef Wojnar SChr;
•    ks. Jan Sobieraj SChr;
•    ks. Alojzy Laimann SChr;
•    ks. Alçeu Zembruski SChr;
•    ks. Anderson Spegiorin SChr;
•    ks. Antônio Polanczyk SChr;
•    ks. Piotr Poszwa SChr;
•    ks. Zbigniew Perdjon SChr;
•    ks. Andrzej Wojteczek SChr;

Do kolejnego odcinka programu «Rozmowy Niedokończone» wyemitowanego w połowie lipca 2022 r. w Radiu Maryja i TV Trwam pt. „Jan Paweł II na rzecz pokoju” zaproszony został jeden z wybitnych znawców nauczania Papieża Polaka, nasz Współbrat, ks. prof. Paweł Bortkiewicz SChr, wykładowca Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na stale współpracujący z Radiem Maryja i TV Trwam przez cykl felietonów pt. «Myśląc Ojczyzna».

*    *    *

Mimo czasu wakacji i urlopów wiele wydarzyło się w naszych zamorskich placówkach duszpasterskich w prowincji północnoamerykańskiej i południowoamerykańskiej. Oczywiście obfitym kalejdoskopem wydarzeń pochwalić się może Polska Parafia Personalna w Budapeszcie, która na polu historycznym, społecznym i kulturalnym współpracuje z wieloma miejscowymi polonijnymi organizacjami oraz naszą placówką dyplomatyczną.

Seminaryjne aktualności odkrywają zaś wakacyjne wojaże naszych kleryków oraz ich pogłębianie wiedzy zwłaszcza z zakresu języków obcych, a nadto bogate spektrum wakacyjnych propozycji z naszych parafii, w które nasi najmłodsi Współbracia się zaangażowali.

(jako fotografie posłużyły screeny z odcinka programu, w którym zaprezentowano działalność Towarzystwa Chrystusowego)01 sierpnia 2022r. 16 sierpnia 2022r. 230 3017