Nowiny z Budapesztu, Lancaster i Manchester…

Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie
W dniach od 4-11 października 2020 r. odbywały się 26. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Ludzie, którzy pamiętają skąd pochodzą, ludzie, którzy cenią swoje tradycje, mogą wnieść wiele w życiu każdego kraju” (Jan Paweł II do Polonii, Melbourne 1986). Organizatorami było Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha oraz Polska Parafia Personalna w Budapeszcie. Wszystkie wydarzenia odbywały się w reżimie sanitarnym. Z powodu pandemii nie udało się podjąć wszystkich wcześniej planowanych zamierzeń na Dni Kultury, ale dziękujemy Panu Bogu za to, co udało się zrealizować.

Polska Parafia Personalna na Węgrzech laureatem nagrody św. Władysława
W tym roku nagrodę św. Władysława Ogólnokrajowy Samorząd Polski przyznał Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech.

Poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II w Budapeszcie

Rekolekcje wielkopostne prowincji św. Józefa w Kevelaer
W położonym w diecezji Münster, kilkanaście kilometrów od granicy z Holandią, małym miasteczku Kevelaer mieści się drugie obok Altötting najważniejsze niemieckie sanktuarium Maryjne. Znajduje się w nim wizerunek Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych, do którego od 1642 roku przybywa wielu pielgrzymów powierzając Maryi wszystkie sprawy swego życia i powołania. Właśnie w tym Sanktuarium swoje wielkopostne rekolekcje odbyli w dniach od 2 do 6 marca 2020 roku księża z Prowincji św. Józefa posługujący w Niemczech, Holandii, we Włoszech i na Węgrzech.

Jubileuszowe Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie

Rekolekcje wielkopostne chrystusowców w Schönstatt

100. urodziny Polski niepodległej w Budapeszcie
Bardzo bogato i różnorodnie budapeszteńska Polonia, razem w rodakami z wielu zakątków Węgier świętowała 100. urodziny Polski niepodległej.

24. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie
W dniach od 7 do 14 października trwały 24. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie. Organizatorami tych wydarzeń było Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha oraz Polska Parafia Personalna w Budapeszcie.

Nowy Zarząd w Prowincji pw. św. Józefa

Srebrny jubileusz kapłaństwa
Święcenia, prymicje, jubileusz… – można by tak pozmieniać nazwy dni tygodnia w jednym z majowych tygodni bieżącego roku. Albowiem po uroczystościach święceń i prymicji w Towarzystwie Chrystusowym przyszedł czas na świętowanie srebrnego jubileuszu kapłaństwa.

40-lecie prowincji pw. św. Józefa
W poniedziałek 30 kwietnia 2018 roku obchodziliśmy uroczyście jubileusz 40-lecia prowincji Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej pod wezwaniem św. Józefa, która swą opieką otacza Polaków żyjących w Niemczech, Holandii, we Włoszech i na Węgrzech.

Obchody święta Patrona prowincji Towarzystwa Chrystusowego w Niemczech i Holandii, we Włoszech i na Węgrzech
W poniedziałek 19 marca 2018 roku w domu prowincjalnym w Bochum chrystusowcy posługujący w Niemczech i Holandii obchodzili razem uroczystość św. Józefa – patrona prowincji.

Koronacja kopii Ikony Jasnogórskiej w Budapeszcie
W jednej z kaplic Bazyliki św. Stefana w Budapeszcie znajduje się Ikona Czarnej Madonny. Jest to dla Polaków miejsce szczególne.

Rekolekcje kapłanów z prowincji pw. św. Józefa
W pierwszym tygodniu Wielkiego Postu, od 6 do 10 marca księża chrystusowcy z prowincji pw. św. Józefa, posługujący w Niemczech, Holandii, Włoszech i na Węgrzech uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych, które w Fatimie poprowadził dla nich ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki - teolog, biblista, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Obchody "Dnia chorego" w Budapeszcie
Przypadający 11 lutego Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez św. Jana Pawła II, obchodziliśmy już po raz dwudziesty piąty, a w polskim kościele w Budapeszcie po raz trzynasty.

90. rocznica poświęcenia polskiego kościoła w Budapeszcie
W niedzielę, 13 listopada 2016 r. wspólnota Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie przeżywała szczególną uroczystość: 90. rocznicę poświęcenia parafialnego kościoła. Przygotowaniem do niej były nabożeństwa triduum sprawowane pod hasłem: "Kościół naszym domem". W celebracji tej rocznicy Polacy pragnęli wyrazić wdzięczność Panu Bogu za dar minionych pokoleń, które budowały ten kościół i tworzyły wspólnotę przekazującą wiarę, a także wyrazić gotowość, obecnego pokolenia, do chronienia i rozwijania przekazanego nam depozytu wiary, tradycji i polskości.

Miejsce pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Budapeszcie
Dla uczczenia 60. rocznicy antykomunistycznego buntu w Poznaniu w czerwcu 1956 r. oraz 60. rocznicy powstania na Węgrzech w październiku i listopadzie 1956 r. Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz Zgromadzenie Narodowe Węgier, przekonane o szczególnym znaczeniu tych wydarzeń dla wspólnej historii obu Narodów, ustanowiło rok 2016 Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej.

22. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie
Całotygodniowy program imprez związanych z kulturą chrześcijańską przebiega pod hasłem „Miłosierdziem budujemy Kościół Boży”, zaczerpniętym od słów Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Obchody Dnia Polonii w Budapeszcie
Od 2002 roku 2 maja obchodzimy jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Od kilku lat przyjął się zwyczaj, że delegacja Senatu świętuje Dzień Polonii w krajach zamieszkania naszych rodaków. Do tej pory delegacja Senatu obchodziła ten dzień z Polakami m.in. w Atenach, Petersburgu, Kanadzie, na Ukrainie, w Czechach. W roku 2016 delegacja z Marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim przyjechała do Budapesztu. Rok 2016 jest Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej. Tytuł ten obok 60 rocznicy antykomunistycznego buntu w Poznaniu oraz 60 rocznicy powstania na Węgrzech stal się przyczyną przyjazdu. Węgry natomiast ogłosiły lata 2016-2017 - latami kultury węgierskiej w Polsce.

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Budapeszcie
W Budapeszcie już od roku 2008 jest obchodzona bardzo uroczyście pamięć zbrodni katyńskiej.

Niedziela Miłosierdzia Bożego w Polskiej Parafii w Budapeszcie
Dzień 3 kwietnia 2016 r., niedziela przewodnia, był bardzo uroczyście celebrowany zarówno w Kościele, jak i w Domu Polskim w Budapeszcie. Przewodnia niedziela, powszechnie nazywana też białą niedzielą, nosiła nazwę od szat katechumenów ochrzczonych w Wigilię Paschalną. W białych szatach chodzili oni przez cały tydzień od Wielkiej Nocy i zdejmowali je dopiero na zakończenie oktawy w następną niedzielę, czyli w II Niedzielę Wielkanocną.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Dzień ten został zapoczątkowany 24 marca 2006 roku. W tym dniu nastąpiło odsłonięcie pomnika Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Győr, jak również spotkanie prezydentów Polski - Lecha Kaczyńskiego oraz prezydenta Węgier - László Sólyom. W następnym roku 2007 polski Sejm i Parlament Republiki Węgierskiej podjęły uchwałę o ustanowieniu dnia 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Polacy na Kőbanyi w Budapeszcie
W Domu Polskim 28 lutego 2016 r. została otwarta wystawa „Polacy na Kőbányi”, poprzedziła ją Msza św. która była odprawiona w Kościele Polskim jako dziękczynienie i prośba o wieczną szczęśliwość dla tych, którzy tworzyli na Kőbányi zręby naszej wspólnoty parafialnej.