W pierwszej dekadzie lutego 2023 r. ks. Krzysztof Olejnik SChr, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego, przeprowadził wizytację w naszej placówce duszpasterskiej w RPA, w kolejne dni najkrótszego miesiąca w roku przebywał on na kontynencie australijskim, gdzie rozpoczął wizytację w prowincji Świętej Rodziny.

W niedzielę 12 lutego ks. Generał przybył do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Marayong na przedmieściach Sydney, kościoła – wotum Polonii australijskiej za 1000-lecie Chrztu Polski i peregrynację Ikony Jasnogórskiej w polonijnych ośrodkach duszpasterskich w Australii oraz mauzoleum II wojny światowej, gdyż w świątyni tej zebrano urny z ziemią z wszystkich pól bitewnych i miejsc kaźni Polaków podczas ostatniej wojny. Tam ks. Olejnik wspomógł miejscowego duszpasterza, ks. Artura Botura SChr, przewodnicząc liturgii i wygłaszając homilie, a po Mszach spotkał w sali parafialnej ze wspólnotą parafialną, jak również z radą parafialną i przedstawicielami organizacji polonijnych. Nie zabrakło przy tym spotkania z Konsul RP w Sydney, p. Moniką Kończyk.

W kolejną niedzielę, ostatnią niedzielę karnawału AD 2023, ks. Generał przebywał na przedmieściach innej metropolii australijskiej – na przedmieściach Brisbane, w kościele Matki Bożej Zwycięstw w Bowen Hills. Spotkanie z tamtejszą wspólnotą miejscową i polonijną oraz ich duszpasterzem, ks. Grzegorzem Gawłem SChr odbyło się w szczególną rocznicę. Podkreślił to w słowie wstępnym ks. Grzegorz, przypominając, że „dokładnie 50 lat temu przy tym samym ołtarzu, przy którym my dziś stoimy, stał ówczesny arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła. Modlił się za Polaków mieszkających w Brisbane i całej Australii. Dziś na pierwszym miejscu dziękujemy Panu Bogu za tamten piękny dzień. Ku naszej ogromnej radości, czynimy to modląc się już przez wstawiennictwo św. papieża, Jana Pawła II”. Następnie przywitał gości – ks. Krzysztofa Olejnika SChr, przełożonego generalnego, ks. Tadeusza Przybylaka, przełożonego prowincjalnego, przedstawicieli organizacji polonijnych (którzy przybyli ze swoimi sztandarami), panią Konsul Honorową Theresą Elisabeth Lauf oraz parafian z Brisbane, Gold Coast, Sunshine Coast i innych zakątków Australii. Słowo powitania, pozdrowienia i wdzięczności za przybycie w tak ważnym i uroczystym dniu wyrazili również przedstawiciele parafian. Ks. Generał przewodniczył uroczystej Eucharystii i wygłosił okolicznościowe kazanie. Odprawił też poranną Mszę w języku angielskim dla wspólnoty miejscowej. Dla uczczenia jubileuszu została przygotowana też specjalna wystawa zdjęć z pobytu Kardynała Wojtyły, a wszyscy uczestnicy po liturgii mogli jeszcze przez kilka chwil pobyć ze sobą i delektować się pyszną kawą i ciastkiem.

O celebracji tego wydarzenia znajdziemy również informacje w lokalnych serwisach internetowych.


20 lutego 2023r. 230 3292 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne