Panie Jezu, Pasterzu dusz, który przyszedłeś i zbawiać wszystkich zaginionych, zlituj się braćmi naszymi za granicą. (…) Pozwól nam pójść do nich rozbudzić w nich wiarę ojców i zgromadzić z wszystkich krańców ziemi w Domu Ojca [oraz] spraw (…), by braciom naszym za granicą nie zabrakło dobrych pasterzy, gotowych nieustannie szukać zaginionych owiec. (…) [Maryjo], Matko Jezusa, Królowo Polonii Zagranicznej i wszyscy Święci Polski Patronowie, wstawiajcie się przed Panem za nami i za braćmi naszymi [na wychodźstwie]. Każdego dnia klerycy, bracia i kapłani Towarzystwa Chrystusowego zanoszą tę modlitwie do Boga, by żaden Polak nie zagubił się na obczyźnie.

Chyba jeszcze bardziej ta intencja przyświeca naszej modlitwie w dniu, gdy czcimy Maryję jako Królową naszej Ojczyzny. W tym dniu czyniliśmy to w sposób uroczysty w naszych parafiach w kraju i na emigracji, co potwierdzają ich serwisy internetowe i portale społecznościowe, wołając do Maryi, naszej Matki i Królowej słowami innej modlitwy znanej wszystkim chrystusowcom: Najlepsza Matko nasza, Maryjo, Królowo Towarzystwa Chrystusowego [i Królowo Polski i Polonii], zwróć Twoje dobre oczy na rodziny zakonne ustanowione do pracy dla Polonii oraz na wspólnoty parafialne te kraju i te poza jego granicami]; wspieraj ją, udoskonalaj i zachowuj w przyszłości. (…) [oraz] bądź z nami teraz i w godzinę naszej śmierci. Dzięki obecności w tych dniach naszych kleryków na praktykach duszpasterskich w parafiach w Holandii i na Pomorzu oraz w weekendowym spotkaniu młodych w Haus Concordia w Niemczech otrzymujemy małe fotograficzne résumé.

Nadto przesyłamy relacje z Bolonii z udziałem chóru «Camerata» z Wieliczki, z chicagowskiego Trójcowa, z Port Pirie, gdzie modliła się Polonia z Adelajdy, z Kurytyby i z Budapesztu.

A dodać należy, że już 1 maja 2022 r. podczas transmitowanej przez TVP Polonia niedzielnej Mszy Świętej pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo zanoszono modlitwę w intencji naszych Rodaków rozsianych po całym świecie. Nazajutrz, w Dniu Polonii i Polaków za Granicą, tej modlitwie przewodził bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Nie zabrakło chrystusowców w tych różnych oficjalnych celebracjach, w państwowych i kościelnych: byli obecni w Warszawie w uroczystościach na dziedzińcu Belwederu z okazji Dnia Flagi i Dnia Polonii i Polaków za Granicą; koncelebrowali Eucharystie w uroczystość NMP Królowej Polski – zarówno w archikatedrze warszawskiej, jak i na jasnogórskich wałach. Natomiast nasi najwyżsi przełożeni na zaproszenie s. Ewy Kaczmarek MChR, przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla, w uroczystość NMP Królowej Polski modlili się w intencji Ojczyzny oraz Polaków żyjących kraju, jak i na emigracji w kaplicy domu generalnego sióstr misjonarek w Poznaniu-Morasku. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Michał Wilkosz, rektor PMK w Niemczech.

(fotografie z Warszawy i Jasnej Góry dzięki uprzejmości Współbraci uczestniczących w uroczystościach,
zaś zdjęcie figury z parku przy Domu Głównym: ks. Mariusz T. Sokołowski SChr)

 


06 maja 2022r. 230 3450 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne