Diamentowy jubileusz ks. bpa Stanisława Stefanka SChr
Własnego kapłaństwa się boję, własnego kapłaństwa się lękam
i przed kapłaństwem w proch padam, i przed kapłaństwem klękam...
Te znane słowa Jana Twardowskiego, kapłana i poety nabierają jeszcze bogatszej i głębszej treści w kontekście kolejnych rocznic i jubileuszów święceń.
Peregrynacja Jasnogórskiej Ikony w archidiecezji poznańskiej
W sobotę 18 maja 2019 roku, w 99. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, rozpoczęła się oficjalnie peregrynacja obrazu Czarnej Madonny w archidiecezji poznańskiej.
Probacja przed ślubami wieczystymi
II Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne
Drugie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne
Wielkopostne rekolekcje w seminarium
Jak przekazuje wieloletnia tradycja z początkiem Wielkiego Postu w naszym seminarium odbywają się rekolekcyjne ćwiczenia, których zwieńczeniem jest wprowadzenie alumnów roku IV i III w posługi akolitatu i lektoratu.
Ex universa i obrona prac magisterskich
Pierwsze dni Anno Domini 2019 w Domu Głównym
Adwentowy Dzień Skupienia dla ministrantów
Przygotowanie do tytularnej uroczystości
Czuwanie jasnogórskie w intencji Polonii i jej duszpasterzy 2015
Rekolekcje w seminarium i nowicjacie
Pielgrzymka na uroczystości odpustowe do Fary poznańskiej
Co roku na początku roku akademickiego, z okazji odpustu Matki Bożej Nieustającej Pomocy związanym z rocznicą koronacji tegoż Wizerunku seminarzyści, ich moderatorzy oraz mieszkańcy domu głównego udają się z pielgrzymką do poznańskiej Fary. Nasze pielgrzymowanie odbywa się w dniu modlitw za osoby życia konsekrowanego i o nowe powołania. Razem z nami przybywają przedstawiciele instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń życia apostolskiego, instytutów świeckich, dziewice i wdowy konsekrowane, by wspólnie prosić o łaskę wierności w naśladowaniu Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznego.
Inauguracja roku akademickiego 2018/2019
Probacja kleryków
Śluby wieczyste AD 2018
Widzieliśmy Pana! (J 20,25) – słowa Apostołów, którzy spotkali się ze Zmartwychwstałym, skierowane do jednego, nieobecnego wówczas, Tomasza, pięknie opisują kontekst naszego zakonnego święta, jakim jest wieczysta profesja zakonna kolejnego batalionu Bożej Podchorążówki, jak zwykł określać kolejne roczniki chrystusowców Współzałożyciel, o. Ignacy Posadzy, która tradycyjnie rokrocznie odbywa się w Niedzielę w Oktawie Wielkanocy, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
Rekolekcje przed święceniami diakonatu i prezbiteratu
Czterech alumnów roku V (Michał Armatys, Karol Baj, Roman Melnyk, Maksymilian Ślusarczyk) oraz diakoni (Mieczysław Dusza, Wojciech Mula, Michał Ogrodnik, Grzegorz Suski, Przemysław Syguła) udają się do domu nowicjackiego w Mórkowie, do miejsca, gdzie rozpoczynali przed laty realizację zakonnego powołania.
Chrystusowcy na Archidiecezjalnych Dniach Młodych w Goleniowie
Archidiecezjalne Dni Młodych (ADM) to radosne spotkanie młodzieży z parafii Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Odbywają się zawsze w tym samym momencie roku, w weekend 1-3 maja, dzięki czemu mają charakter maryjny. W tym roku młodzież spotkała się już po raz piętnasty.
Olimpiada Liturgiczno-Sportowa
W sobotę, 21 kwietnia 2018 roku, w parafii pw. św. Józefa w Stargardzie odbyła się czwarta edycja Olimpiady Liturgiczno-sportowej.
Wielkopostne rekolekcje w seminarium i wprowadzenie w posługi akolitatu i lektoratu
„Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia” (2 Kor 6,2) – te słowa św. Pawła rokrocznie słyszymy w Środę Popielcową: niech one stają się busolą na kolejny czas przygotowania do Świąt Paschalnych. Życzmy sobie wzajemnie, by był on owocny i przyniósł przemianę naszego serca i by nadchodzące Święta były rzeczywiście zmartwychwstaniem z grobu grzechu do życia w wolności i godności dziecka Bożego…
Dzień Życia Konsekrowanego
Od ponad 20 lat w święto Ofiarowania Pańskiego obchodzony jest w Kościele Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W tym dniu w archidiecezji poznańskiej osoby, które postanowiły naśladować Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznego i obrały tę szczególną formę życia całkowitego poświęcenia Panu bądź w instytutach życia konsekrowanego, bądź stowarzyszeniach życia apostolskiego, bądź instytutach świeckich, bądź też przeżywając swoją konsekrację jako dziewice czy wdowy konsekrowane zgromadziły się na wspólnej modlitwie, na której obecni byli również chrystusowcy z Poznania, Puszczykowa i Mórkowa.
Wigilia w domu głównym i seminarium Towarzystwa Chrystusowego
Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski […]
Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem…
Tekst współczesnej kolędy (a może pastorałki) pięknie wyraża treść Wigilii Bożego Narodzenia… Bo rzeczywiście pragniemy i staramy się tego dnia a dokładniej wieczoru być jakby lepsi, bardziej życzliwi dla siebie: chcemy rozsiewać pokój, miłość, zgodę i radość, składając sobie wzajemnie życzenia świąteczne, by Ten, który narodził się w betlejemskiej grocie ponad 2000 lat temu, rodził się w naszych sercach, rodzinach, naszej wspólnocie zakonnej, by nas przemieniał i umacniał na drogach życiowego powołania. Tę świąteczną atmosferę antycypowaliśmy w czwartek i piątek przed tegorocznym 24 grudnia razem ze wszystkimi, którzy współpracują z nami w różnych agendach i instytucjach mieszczących się w domu generalnym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu i seminarzystami, którzy na Święta Narodzenia Pańskiego udają do swoich rodzinnych domów.
Nasze tytularne święto w 85. roku istnienia zgromadzenia
Nigdy z królami nie będziem w aliansach, nigdy przed mocą nie ugniemy szyi,
Bo u Chrystusa my na ordynansach, słudzy Maryi.
[…]
Nie złamie nas głód, ni żaden frasunek, ani zhołdują żadne świata hołdy;
Bo na Chrystusa my poszli werbunek na Jego żołdy.
Barwne i przejmujące przykłady duszpasterskiej działalności kapłanów w dawnym Związku Sowieckim oraz na Ukrainie, jak i przytoczone, pierwszą i ostatnią, zwrotki „Pieśni konfederatów barskich” Juliusza Słowackiego usłyszeliśmy w czasie homilii podczas Mszy Świętej w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, w niedzielę 26 listopada 2017 r., w naszym domu generalnym w Poznaniu.
Śluby zakonne i święcenia diakonatu w Towarzystwie Chrystusowym
W ostatnich dniach września w naszej wspólnocie zakonnej jej najmłodsi członkowie ponawiali bądź składali zakonną profesję.
Śluby wieczyste
Jak mówił kardynał Założyciel, August Hlond, oddanie się na całego Bogu i polskiemu ludowi, sprowadzi na zakonników błogosławieństwo Boże. O to błogosławieństwo na przyszłych profesów dozgonnych modlił się dzisiaj, w Niedzielę Miłosierdzia, Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Ryszard Głowacki SChr. Profesję złożyło czterech kleryków piątego roku: Mieczysław Dusza, Michał Ogrodnik, Grzegorz Suski i Przemysław Syguła.
Probacja kleryków
Klerycy, którzy w tym roku złożą swoje śluby wieczyste (Mieczysław Dusza, Wojciech Mula, Michał Ogrodnik, Grzegorz Suski, Przemysław Syguła) wraz ze swoim ojcem duchownym uczestniczą w drugiej części probacji. Czas tego przygotowania spędzają w domu zakonnym Towarzystwa w Częstochowie.
Przyjęcie posług lektora i akolity
W Środę Popielcową, a więc na początku Wielkiego Postu, rozpoczęły się w seminarium trzydniowe rekolekcje. Prowadził je w tym roku, w dynamice lectio divina w milczeniu i z indywidulanym prowadzeniem, prefekt seminarium ks. mgr lic. Sylwester Marzec SChr.
Obrona prac magisterskich
21 lutego 2017 r. w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu odbył się egzamin ex universa oraz egzamin magisterski. Do egzaminów przystąpiło 6 diakonów chrystusowców i 3 diakonów karmelitów. Wszyscy diakoni pozytywnie zdali egzaminy, uzyskując tym samym stopień magistra teologii.
Dzień modlitw o beatyfikację i kanonizację
Wzorem lat ubiegłych dnia 6 listopada, w bazylice archikatedralnej w Poznaniu modliliśmy się o beatyfikację i kanonizację kandydatów na ołtarze pochodzących z archidiecezji poznańskiej. Wśród tego grona jest kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy.
Mszy św. o godz. 10.00 przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp. Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
Inauguracja Roku Akademickiego w 80. rocznicę poświęcenia kamienia węgielnego pod gmach seminarium
Przed 80. laty kardynał Założyciel poświęcił i wmurował kamień węgielny pod gmach budującego się Seminarium Zagranicznego. Informacja o tym wydarzeniu pojawiła się w trzecim z kolei Kalendarzu Królowej Wychodźstwa Polskiego - na rok 1938.