W 103. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w niedzielę - 15 stycznia br., zapraszamy do łączności modlitewnej w intencji migrantów i Rodaków mieszkających na Obczyźnie.

15 stycznia w Domu Głównym miała miejsce uroczysta Eucharystia w intencji migrantów i Polonii. Reportaż przygotowała Agencja KAI. 

W piątek 13 stycznia br. o godz. 21.00 Apel Jasnogórski zapowiadający 103. Światowy Dzień Migranta poprowadził ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego.

rozważanie apelowe na Jasnej Górze

Maryjo, Matko nasza i Królowo! Opiekunko ludzi w drodze!

Ty, któraś zaznała trudów migracji i wygnania. Stajemy przed Twoim Cudownym Obliczem -dzisiejszego piątkowego wieczoru - tuż przed drugą niedzielą po Objawieniu Pańskim, stajemy, by jeszcze w klimacie i scenerii bożonarodzeniowej, obchodzić w Kościele 103. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Twoja Matczyna opieka pomaga nam, Chrystusowcom, Paulinom, kapłanom ? 2 tys. i innym duszpasterzom emigracyjnym, zatroskanym o życie i wiarę Rodaków na Obczyźnie ? lepiej, głębiej zrozumieć trudności każdego, kto opuścił swoje rodzinne gniazdo.

Pragniemy, Jasnogórska Pani, spojrzeć na rozległy świat migrantów i uchodźców w Twoim świetle, wkroczywszy głęboko w dzieje Zbawienia. Ty, Matko naszego Pana, Jezusa Chrystusa poprzez sposób, w jaki przeszłaś swoją ziemską drogę, jesteś punktem odniesienia dla ludzi w drodze,  tę ponad 250 milionową rzeszę osób na świecie, które wyemigrowały z własnej Ojczyzny, a 65 mln -  z przymusu stało się wygnańcami.

Twoje ziemskie życie, Maryjo, naznaczone było ciągłym pielgrzymowaniem: - pośpieszna wędrówka do swojej krewnej Elżbiety, droga do Betlejem na spis ludności, gdzie porodziłaś Syna Jezusa w grocie, gdyż nie było dla Was miejsca w gospodzie, dyskretne i pełne troski towarzyszenie Jezusowi ? Zbawicielowi w Jego apostolskiej działalności na terenie Palestyny, współcierpiąca obecność na Kalwarii.

Poza tym ? Ty, Najświętsza Dziewico, doświadczyłaś trudu wygnania
i emigracji na obcej ziemi, udałaś się tam z powodu niebezpieczeństwa zagrażającego Jezusowi: ?Oto Anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: ? Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu (...), bo Herod będzie szukał Dziecięcia, żeby Je zgładzić". (Mt 2, 13).

Była to ucieczka niespodziewana, podjęta nagle, wśród nocy. Towarzyszyły jej udręki i niepokoje, tak dobrze znane wszystkim migrantom i uchodźcom. Ból rozłąki z osobami i tymi, których się kocha, porzucenie drogich sercu nadziei, wędrówka przez nieznane miejsca, trudności w znalezieniu dachu nad głową, na Obczyźnie, gdzie obcy jest język, kultura, a często klimat podejrzliwości, dyskryminacji odczuwa się w nowym, nieznanym otoczeniu.

I to wszystko na swój sposób przeżyła kiedyś i przeżywa również polska fala emigracji ? dziś! ? jak i przybywający do naszego kraju Rodacy z Kazachstanu, Ukrainy... oraz z dalekich stron świata wygnańcy, by znaleźć tu bezpieczny, nowy dom. Tyle lęku, bo wszystko nowe...

W Tobie Maryjo, Matko Dobrej Drogi, pokładają ufność migranci!  Tak ważne jest to zawierzenie, czyli rozszerzenie nadziei, powiększenie tej przestrzeni, w której Bóg może działać!

Pani Jasnogórska, przybywają nieustannie do Twojego Domu, nie tylko pielgrzymi z kraju, nasi Rodacy z najdalszych zakątków świata, ci z emigracyjnych szlaków, ale również migranci, uchodźcy, którzy w naszym kraju szukają lepszych warunków życia. Okaż wszystkim Twoim dzieciom macierzyńską pomoc!    Troskliwa Opiekunko potrzebujących, zwłaszcza małoletnich imigrantów, nie mających głosu, wrażliwa na los tych, którzy osobiście doświadczają trudów migracyjnych - wspieraj ich, by spotykali się wszędzie ze zrozumieniem i gościnnością!

Kościół, za Twoim wzorem Maryjo, w duchu wiary i miłości, podejmuje wszelkie wysiłki, by zaradzić potrzebom i trudnym sytuacjom małoletnich migrantów.  O to prosi papież Franciszek w orędziu na Światowy dzień Migranta. Pomagaj nam otwierać serca, oczy i ręce na wszystkich, którzy szukają nowego domu. To jest społeczne i duszpasterskie wyzwanie  również dla każdego z nas...

Ks. Wiesław Wójcik TChr

 

Bp Lechowicz o orędziu Franciszka na Dzień Migranta i Uchodźcy

pełny tekst Orędzia na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2017 (w róznych językach dla zalogowanych użytkowników) tekst polski


12 stycznia 2017r. 341 6781 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2023 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne