W drugim dniu swojego pobytu (23 listopada 2018 roku) na ziemi brazylijskiej Poseł RP pani M. Gosiewska wybrała się w towarzystwie p.o. Ambasadora RP Marty Olkowskiej i grupy Polonusów z Porto Alegre do odległego o 170 km miasteczka municypalnego Dom Feliciano.

Najpierw złożyła oficjalną wizytę w prefekturze, gdzie przed siedzibą władz municypalnych została powitana przez prefekta Clenio Boeira da Silva, szczycącego się tym, że ma żonę polskiego pochodzenia. Prefekt wyrażał swój podziw dla podtrzymywanych przez polskich osadników tradycji.

W czasie spotkania, jedna z nauczycielek przedstawiła krótką historię zespołu folkloru polskiego szkoły municypalnej ks. Konstantego Zajkowskiego. Uwagę Pani Poseł przykuła tablica z wymienionymi nazwiskami wcześniej urzędujących prefektów. Większość z nich miała polskie pochodzenie. Widniało tam również nazwisko chrystusowca, ks. Stanisława Nowaka, który przewodniczył komisji zabiegającej o nadanie Dom Feliciano statusu municypium.

Po wizycie złożonym władzom cywilnym, przedstawicielka polskiego parlamentu udała się do miejscowego sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej, gdzie spotkała się z lokalnym duszpasterzem ks. Przemysławem Januszem Tomaszewskim. Tam, polski duchowny, przedstawił historię polskiej emigracji i duszpasterstwa polskiego prowadzonego przez cały okres zmieniających się pokoleń, aż po współczesność.

Pani poseł wraz Sergiem Sechinskim z Porto Alegre złożyła wieńce w miejscu upamiętnionym postawieniem krzyża migranta oraz symbolicznym monumencie ku czci Patronki Dom Feliciano. Uczestnicy następnie udali się do domu kultury, w którym znajduje się biblioteka, muzeum emigracji polskiej, sale do spotkań i prowadzonych w nim różnych kursów; w tym języka polskiego i regionalnych tańców. Przy tym ośrodku działa zespół folkloru „Solidarność”, który zaprezentował gościom swoje umiejętności.

Szczególnym miejsce w Dom Feliciano jest miejscowy cmentarz, na którym spoczywają pierwsi osadnicy a także ich dwaj duszpasterze. Kaplica, gdzie zostali pochowani ks. Mateusz Piech (+ 1902) i ks. Wiktor Dewor (zamordowany w 1942).

Ta wizyta przedstawicieli polskich organów władzy jest jedną z wielu, jakie ostatnio miały miejsce w Brazylii. Bez wątpienia dla potomków polskich osadników są one wyrazem troski o tych, którzy z taką pieczołowitością pielęgnują wiarę i polskie tradycje.

ks. Zdzisław Malczewski SChr

Szersza relacja ks. Zdzisława 


25 listopada 2018r. 341 8387 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne