Kurytybskie celebracje ku czci Czarnej Madonny
Nie tylko refleksją nad misją i powołaniem świeckich żył Kościół w Kurytybie w ostatnich dniach sierpnia 2024 r. Nie mogło zabraknąć w tych dniach szczególny modlitwy do Czarnej Madonny; modlitwy za wstawiennictwem Tej, która w Obrazie Jasnogórskim towarzyszyła Polakom wyjeżdżającym z ojczyzny w poszukiwaniu lepszego życia i który to Obraz znajdziemy niemalże w każdej świątyni, gdzie na modlitwie gromadzą się Polacy i osoby pochodzenia polskiego. A w ponad dwumilionowej Kurytybie, według oficjalnych danych, co piąty jej mieszkaniec ma polskie korzenie. Nic więc dziwnego, że wiele tu miejsc i pamiątek związanych z Polską.
Niedziela refleksji nad misją i powołaniem świeckich w Kościele
W ostatnią niedzielę sierpnia 2024 r. Kościół w Brazylii zaprasza do refleksji nad misją i powołaniem osób świeckich. Albowiem ich zaangażowanie w najróżniejsze inicjatywy duszpasterskie, ruchy kościelne i apostolaty ma fundamentalne znaczenie w działalności Kościoła katolickiego na Ziemi Krzyża Południa. Warto również podkreślić, że wszyscy animatorzy życia parafialnego swoją misję wypełniają z dużym poświęceniem, a przez udział w kursach oraz spotkaniach dbają o pogłębienie swojego życia duchowego, intelektualnego oraz doskonalenie umiejętności przekazywania swojej wiedzy.
Z polonijnych i parafialnych annałów…
Udział chrystusowca w zebraniu episkopatu brazylijskiego
Chrystusowiec, ks. dr Zdzisław Malczewski uczestniczył w IX zebraniu sektora mobilności ludzkiej episkopatu brazylijskiego
Delegacja Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Brazylii i Argentynie
W ramach realizacji projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki Polski mającego na celu współpracę z polskimi organizacjami za granicą oraz badanie i tworzenie cyfrowej bazy danych, delegacja Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odwiedziła polonijne ośrodki w Argentynie i Brazylii.
O fenomenie brazylijskiej Polonii (ale nie tylko)
Kolejna publikacja o brazylijskiej Polonii i stosunkach polsko-brazylijskich
„Polska i Brazylia – Bliższe, niż się wydaje” – to tom studiów z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Brazylią oraz 90. rocznicy powstania Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego.
24-godzinna adoracja w brazylijskiej parafii
Ustanowienie nowych szafarzy i lektorów w Quedas do Iguaçu
Chrystusowcy odznaczeni Krzyżem Polonii
Chrystusowiec ponownie Rektorem PMK w Brazylii
Pogrzeb śp. ks. Kazimierza Ołdaka SChr
Zespół "Wołosatki" odwiedza parafie w Brazylii
Na zaproszenie ks. Kazimierza Długosza SChr, prowincjała chrystusowców w Ameryce Południowej, kielecki zespół "Wołosatki" odwiedził w okresie od 23 sierpnia do 3 września polonijne parafie w Brazylii. Band ten już 4 lata temu koncertował w Brazylii. Wtedy odbyło się to przy okazji podpisywania umów między Politechniką Świętokrzyską a brazylijskimi uczelniami. Tym razem Wołosatki przyjechały, aby uczcić 150 rocznicę masowej emigracji polskiej.
Jubileusz 25-lecia święceń ks. Andersona
Obchody 150. rocznicy polskiej emigracji w Brazylii
Polonijne świętowanie 3 maja w Kurytybie
Uroczystej Mszy świętej, na której co niedziela gromadzi się wspólnota polskojęzyczna, przewodniczył ks. Bogusław Burgat SChr - wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego. Wygłosił on do zebranych również okolicznościowe kazanie.
Rekolekcje w prowincji brazylijskiej
Wizyta Poseł na Sejm RP M. Gosiewskiej w Dom Feliciano
Świętowanie niepodległości w Brazylii
Spotkanie opłatkowe w Kurytybie
Święto patronalne prowincji brazylijskiej
Warsztaty duszpasterskie w Brazylii
Ruch Czystych Serc w Brazylii
Parlament stanu Rio Grande do Sul uczcił 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Wyróżnienie dla ks. Józefa Wojnara SChr
Pielgrzymka do ziemi przodków
Po raz piąty Prowincja pw. Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Brazylii wspólnie z Urzędem Miasta Kielce zorganizowała dla Brazylijczyków polskiego pochodzenia "pielgrzymkę do ziemi przodków".
"Drogą pielgrzymów" o. Ignacego po portugalsku
Sześćdziesiąt lat obecności chrystusowców w Ameryce Południowej stało się okazją, by wydać po portugalsku wspomnienia o. Ignacego Posadzego SChr, Współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego, z jego odwiedzin polskich wspólnot w Brazylii w latach 1929 oraz 1930-1931.
Relikwie św. Jana Pawła II w parafii pw. św. Sebastiana w Papanduva
18 stycznia – ósmy dzień nowenny przygotowującej do święta patronalnego parafii w Papanduva, był poświęcony modlitwie za potomków polskich emigrantów.
Z tej też okazji proboszcz parafii ks. Everaldo zaprosił prowincjała chrystusowców ks. Kazimierza Długosza SChr, aby przewodniczył Mszy św. w języku polskim oraz o pobłogosławił kamień węgielny pod budowę oratorium - kaplicy poświęconej św. Janowi Pawłowi II.
Spotkanie polskich i polonijnych misjonarzy w Kurytybie
W poniedziałek 18 grudnia, w domu prowincjalnym chrystusowców, odbyło się tradycyjne spotkanie polskich i polonijnych misjonarzy pracujących w Kurytybie i okolicy.
Polskie Jasełka w Kurytybie
W pierwszą niedzielę Adwentu – 3 grudnia, w parku św. Jana Pawła II w Kurytybie, które jest zarazem skansenem osadnictwa polskiego w Brazylii, odbyło się przedstawienie tradycyjnych polskich jasełek.