
W niedzielę 5 lipca 2015 r., kiedy papież Franciszek rozpoczynał swoją wizytę apostolską w Ameryce Łacińskiej, wspólnota polsko-brazylijska w Kurytybie uroczyście świętowała 35. rocznicę obecności pasterskiej papieża św. Jana Pawła II w tym mieście.
Tak jak pobyt papieża Polaka trwał dwa dni w Kurytybie, tak też przez dwa dni świętowaliśmy w tym mieście. Było to świętowanie kulturalno-religijne w parku polskim św. Jana Pawła II, ale także cywilne w parańskim parlamencie stanowym, gdzie również nie zabrakło mocnych akcentów religijnych pochodzących z nauczania św. Jana Pawła II.
W minioną niedzielę (5 lipca br.) przypadła dokładnie 35. rocznica spotkania papieża św. Jana Pawła II z Polonią brazylijską na stadionie „Couto Pereira”. 70 tysięcy brazylijskich Polonusów zgotowało wówczas papieżowi serdeczną i owacyjną atmosferę przyjęcia.
Dziękując Bogu za owo historyczne spotkanie, wspólnota polsko-brazylijska świętowała przez całą niedzielę w parku św. Jana Pawła II - położonym w centrum Kurytyby. W obecnym okresie zimowym Kurytyba często nawiedzana jest przez deszcze i wilgotne, dokuczliwe zimno. Tej niedzieli Pan Bóg da nam piękny dzień, aby świętować historyczną datę wizyty Ojca św. W parku nie zabrakło polskich smakołyków. Orkiestra „Lyra” z Fundacji Kultury Kurytyby, folklorystyczne zespoły polonijne „Wawel” z Murici i „Szarotka” z Balsa Nova przyczyniały się do stworzenia odpowiedniego klimatu.
Bezpośrednio przed rozpoczęciem Mszy św. przemawiali: prefekt Kurytyby - Gustavo Fruet (jego żona Marcia Oleskovicz – jest polskiego pochodzenia), konsul generalny RP – Marek Makowski, radny Rady Municypalnej Kurytyby – Tito Zeglin (aktywny polityk, dumnie podkreślający swoje polskie pochodzenie) i prezes „Braspolu” - Rizio Wachowicz.
Ukoronowaniem programu kulturalno-religijnego była sprawowana, na wolnym powietrzu, uroczysta Msza św. przez ks. Zdzisława Malczewskiego SChr - rektora Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii. Z domu polskich imigrantów, który służy jako kaplica, wyruszyła do ołtarza procesja z obrazem i relikwiami św. Jana Pawła II. Celebrans w swojej refleksji przypomniał najważniejsze treści przesłania papieskiego skierowanego do Polonii w sobotnie spotkanie na stadionie, a także do Brazylijczyków (podczas niedzielnej Mszy św.
Eucharystia miała miejsce w przepięknej scenerii polskiego skansenu położonego w parku, gdzie zachowano naturalną, pierwotną roślinność ze słynnymi piniorami (którymi tak się zachwycał podczas pobytów w Brazylii Sługa Boży Ojciec Ignacy TChr). W centrum parku znajduje się dom zbudowany przez pierwszych polskich osadników w Tomás Coelho (kolonii polskiej położonej około 20 km od Kurytyby). Dom ten ustawiony był na stadionie i w nim Polacy witali papieża chlebem i solą. Po wizycie papieskiej dom został usytuowany w parku noszącym imię papieskie i stał się kaplicą, gdzie każdego dnia przybywają wierni, aby się modlić za pośrednictwem św. Jana Pawła II.
Po Mszy św. rozdano wśród wiernych kilkaset obrazków z modlitwą o wstawiennictwo św. Jana Pawła II. Drukarnia chrystusowców „Hlondianum” w Poznaniu wydrukowała dla Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii kolejną porcję, tym razem 10 tys. obrazków, które są rozdawane wiernym w trakcie peregrynacji relikwii św. Papieża Polaka we wspólnotach polsko-brazylijskich. Przez dłuższy czas wierni podchodzili do relikwii, aby prosić o wstawiennictwo św. Jana Pawła II.
Z kolei dla upamiętnienia wizyty apostolskiej, a szczególnie Mszy św. sprawowanej przez św. Jana Pawła II, w centralnej części miasta, przed pałacem gubernatora stanu, w której uczestniczyło około miliona wiernych, parlament stanu Paraná zorganizował w poniedziałek (6 lipca br.) uroczystą sesję plenarną poświęconą przypadającej rocznicy wizyty Ojca św. i w sposób szczególny osobie świętego papieża. Podczas cywilnej, podniosłej uroczystości, której inicjatorem był poseł stanowy Nereu Moura, nie zabrakło elementów religijnych i polskich przejawiających się w wypowiedziach ludzi polityki. Przemawiał w parlamencie polityk brazylijski Rafael Greca de Macedo, który był współpracownikiem śp. ks. Benedykta Grzymkowskiego SChr (ówczesnego rektora PMK) odpowiedzialnego za organizację spotkania Ojca św. z Polonią. Mówca nie tylko przypomniał klimat, jaki towarzyszył przygotowaniom do spotkania z Ojcem św., ale także wiele faktów związanych z wizytą papieską, nie znanych opinii publicznej. Ileż pięknych świadectw dali ci dwaj politycy odnosząc się do obecności polskiej w Kurytybie i w stanie Paraná. Wspomniani wyżej politycy podkreślali wkład imigrantów polskich w rozwój tego stanu i Brazylii. Tekst tych przemówień zostanie w późniejszym okresie zamieszczony w „Polonicusie” - periodyku wydawanym po portugalsku przez rektora PMK w Brazylii.
Chór polonijny św. Jana Pawła II ubogacił uroczystą sesję parlamentarną śpiewem hymnów (w odpowiednich, zaplanowanych uprzednio momentach tej sesji): Polski, Brazylii i stanu Paraná. Oczywiście, że nie mogło zabraknąć śpiewu słynnej „Barki”, piosenki tak ulubionej przez św. Jana Pawła II. Obecność przedstawicieli polonijnego zespołu folklorystycznego „Wisła”, piękno kolorowych naszych strojów ludowych, a także zaprezentowany przez młodych taniec, wniosły swoisty powiew polski na salę plenarną.
Pod koniec tej uroczystej sesji, niektórzy przedstawiciele społeczności polonijnej zostali uhonorowani specjalnymi dyplomami. Tekst dyplomu w tłumaczeniu na język polski brzmi następująco: „Zgromadzenie Ustawodawcze Stanu Paraná. Wyróżnienie. Zgromadzenie Ustawodawcze Stanu Paraná, podczas swojej specjalnej sesji dla upamiętnienia jubileuszu 35 lat oficjalnej wizyty Jego Świątobliwości Papieża św. Jana Pawła II w stanie Paraná, w jednogłośnej decyzji, wyróżnia (NN) na wniosek deputowanego Nereu Moura, w uznaniu poświęcenia i pracy humanitarnej, w służbie Kościoła Katolickiego Apostolskiego Rzymskiego. Kurytyba, 6 lipca 2015 r. Podpisali: deputowany Ademar Luiz Traiano – przewodniczący Zgromadzenia, deputowany Nereu Moura – wnioskodawca, deputowany Plauto Miró Guimarães – 1 sekretarz”. Wśród uhonorowanych, przez parański parlament stanowy, przedstawicieli społeczności polonijnej znalazł się też jeden polski duchowny, chrystusowiec, niżej podpisany. „Wszystko dla Boga i Polonii”!
Śledząc z uwagą wydarzenia religijne i polityczne w Brazylii nie dostrzegłem podobnej uroczystości zorganizowanej tam, gdzie po raz pierwszy w 1980 r. stanęła stopa Rybaka dusz ludzkich św. Jana Pawła II! Szacunek i podziękowanie dla organizatorów uroczystości w parku polskim św. Jana Pawła II, wielkie uznanie i cześć dla parańskiego parlamentu stanowego!
Niech św. Jan Paweł II wstawia się za Polonią i Brazylią przed Miłosiernym Bogiem!
Ks. Zdzisław Malczewski SChr.