W pierwszej dekadzie września 2021 r. w Budapeszcie odbywał się 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.

Od dłuższego czasu do tego ważnego wydarzenia przygotowywała się polonijna parafia w Budapeszcie, gdzie od ponad 30 lat duszpasterzami są kapłani z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej wspomagani od 20 lat przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla: w ostatnim czasie zorganizowała wystawę dotyczącą Cudów Eucharystycznych.

Na sam Kongres zjechała się ponad stuosobowa delegacja Polaków z kraju i zagranicy, szczególnie grupy młodzieżowe z ich duszpasterzami, pośród których zauważyć można też młodych z naszymi Współbraćmi oraz siostrami misjonarkami: przybyły grupy młodzieży polonijnej z Aulnay sous Bois z ks. Jarosławem Kochem SChr, z Düsseldorfu z ks. Łukaszem Kuczyńskim SChr i z Essen z ks. Jerzym Wieczorkiem SChr i s. Anną Muszyńską MChR, z Aten z s. Nataszą Bukowską MChR, z Brukseli z s. Agatą Kożuchowską MChR oraz z Islandii z s. Ludmiłą Lewdorowicz MChR. Ponadto z ks. Leszkiem Kryżą SChr przybyli młodzi ludzie polskiego pochodzenia z Białorusi, Rosji i Ukrainy oraz nowicjuszki sióstr misjonarek ze swoją mistrzynią s. Anną Jemioło MChR. Grupami Polaków z Ojczyzny i zagranicy zaopiekowała się miejscowa, budapesztańska Polonia – czyli wierni z polskiego kościoła pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych z Kőbányi ze swoim proboszczem, ks. Krzysztofem Grzelakiem SChr i posługującymi w tej parafii siostrami, s. Stanisławą Kwiręg MChR i s. Weroniką Jaworską MChR.

Przybyli, jak i ‘miejscowi’ Polacy uczestniczyli we Mszy Świętej rozpoczynającej Kongres w niedzielę 5 września 2021 r. pod przewodnictwem kard. Angelo Bagnasco, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Natomiast w święto Narodzenia NMP, w środę 8 września 2021 r., w kościele parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego w XIV dzielnicy Budapesztu była sprawowana narodowa Msza polska pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i bpa Wiesława Lechowicza, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W czwartkowy wieczór zaś odbyło się spotkanie modlitewno-integracyjne w polskim kościele i Domu Polskim w Budapeszcie dla przybyłych Polaków z różnych stron świata.

W końcu polonijna młodzież wraz z duszpasterzami i siostrami uczestniczyła we Mszy Świętej kończącej budapesztański Kongres pod przewodnictwem papieża Franciszka.


fotografie: ks. Jarosław Koch SChr


09 września 2021r. 230 4399 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne