Przed osiemdziesięciu cztery laty, 12 kwietnia 1937 roku o godz. 4.25, zmarł kl. Józef Miękus. 

Któż z nas, chrystusowców, szczególnie w nowicjacie nie słyszał o "Ofierze Porannej" i o kleryku Józefie Miękusie, o którym pamięć, Pierwsza Kapituła Generalna zaleciła pielęgnować jako przykład świadectwa ducha Towarzystwa. Może jednak nie wszyscy mieli okazję przeczytać jak o śp. Józefie Miękusie pisano w Głosie Seminarium Zagranicznego (GSZ nr 3, Maj-Czerwiec 1937 rok). 

Autorka książki, Anna Zahorska, tak pisała o naszym współbracie:

Miękus - to harcerz Chrystusowy, który bada przyrodę, bierze udział w meczach sportowych, potrafi ożywić dokoła siebie grono współbraci, ma otwartą wrażliwość, z siłą i zdrowiem chwytającą z otoczenia wrażenia artystyczne, umysłowe, hasła ideologu katolickiej. Żadnego oderwania od świata, żadnej negacji życia. A jednocześnie - wszystko to obrócone w cegły budowy Królestwa Bożego, wszystko, iglicą wieży gotyckiej wystrzelone ku niebu. Wszystko owiane błękitem. Wszystko skąpane w białych obłokach. Młoda dusza, w której zaiste zamieszkał Chrystus.

Więcej informacji dostępnych w załączonych zdjęciach z GSZ, natomiast samą "Ofiarę Poranną" można przeczytać tutaj.

Skany pochodzą z Biblioteki Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej im. ks. Jana Jabłońskiego TChr.

Informacje o kl. Józefie znajdują się również na stronie Patrimonium Towarzystwa Chrystusowego. Stamtąd również można pobrać wersję elektroniczną "Ofiary Porannej".

ks. Maciej Szmytowski SChr12 kwietnia 341 1206 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne