W dniach 9-11 grudnia 2022 r. swoją drogę życiową rozeznawało w Domu Głównym w Poznaniu 18 mężczyzn, którzy przyjechali z Goleniowa, Poznania Umultowa, Pyrzyc, Warszawy, Władysławowa, ze Szczecina Podjuch, nadto z naszych podparyskich parafii w Aulnay-sous-Bois i Bagnolet oraz z prowadzonej przy Duszpasterstwie Akademickim «ODA w Sercu» przy parafii NSPJ w Szczecinie – Grupy Męskiej.

Głównym tematem spotkania były narzędzia rozeznawania woli Bożej i drogi życiowej, więc konferencje i sesje warsztatowe miały nauczyć uczestników metod modlitwy słowem Bożym: Lectio Divina i medytacji ignacjańskiej. Do tego odbyły się zajęcia praktyczne – godzinne adoracje Najświętszego Sakramentu w piątek, sobotę i niedzielę oraz rozmyślanie zakonne naszego Zgromadzenia, aby można było pomedytować z wykorzystaniem którejś z poznanych metod modlitwy. Podczas konferencji było też o metodach uzupełniających rozeznawanie – m.in. rachunku sumienia i rozeznawaniu duchów. Uczestnicy w sobotę włączyli się też w program Domu Głównego i Seminarium przez udział w Mszy Świętej roratnej i uroczystych nieszporach. Podczas konferencji poruszyliśmy też sprawy wzorców męskości we współczesnym świecie.

Dużo czasu spędziliśmy razem, rozmawiając, grając w tenisa stołowego, na kręgielni czy oglądając ćwierćfinałowe mecze Mundialu w Katarze. Udało nam się stworzyć dobrą atmosferę i ciekawą wspólnotę, nawiązując do długoletniej tradycji adwentowych i wielkopostnych spotkań w Domu Głównym w Poznaniu. Będzie okazja, żeby to rozwijać, a zdobytą wiedzę i umiejętności rozeznawania pogłębiać.

Serdecznie dziękujemy ks. Michałowi Kłosowi SChr za poprowadzenie sesji warsztatowej na temat Lectio Divina, podzielenie się swoimi doświadczeniami i za… dostarczenie uczestników! Dziękujemy bardzo ks. Jarosławowi Kochowi SChr, który z Francji przyleciał do Poznania wraz z pięcioma uczestnikami i włączył się w nasze rozeznawanie. W ten sposób spotkanie nabrało międzynarodowego charakteru.

Dziękujemy również naszym księżom, którzy wspierali w przyjeździe swoich parafian, ale nie mogli z nami być, a byli to: ks. Krzysztof Jeruzalski SChr, ks. Robert Ozimkiewicz SChr, ks. Zdzisław Początek SChr, ks. Roman Melnyk SChr i ks. Maksymilian Ślusarczyk SChr, a także Siostrom Misjonarkom Chrystusa Króla z Warszawy. Specjalne podziękowanie za pomoc w organizacji i przebiegu spotkania dla ks. Mateusza Sochy SChr, kleryków Krystiana, Piotra i Augustyna oraz dk. Dominika. Zaglądali też do nas w trakcie spotkań inni klerycy i diakoni, za co Bogu chwała i ludziom wdzięczność.
Mamy więc wprowadzone narzędzia rozeznawania i możemy teraz zacząć regularnie, w większych i mniejszych grupach oraz indywidualnie pracować nad naszymi powołaniami. W przyszłym roku będziemy spotykać się cyklicznie, żeby oceniać nasze postępy i konsultować korzystanie z metod modlitwy. Cała sprawa w rękach Boga, prosimy więc o modlitwę.

ks. Sebastian Stawierej SChr, moderator referatu powołań

*    *    *

W tym samym czasie w Haus Concordia odbyło się kolejne spotkanie młodzieżowe SFM «Emaus». Do podobnego spotkania przygotowują się młodzi spod Paryża, które planowane jest na kolejny weekend w Domu PMK w La Ferté sous Jouarre. Tymczasem adwentowy dzień skupienia dla chrystusowców posługujących na Pomorzu Zachodnim odbył się 16 i 17 grudnia 2022 r. w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.

 


14 grudnia 2022r. 230 4161 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne