Obchody 102 Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w archidiecezji Dijon zorganizowało archidiecezjalne Duszpasterstwo Migrantów. W tym roku na miejsce spotkania wybrano kościół Wniebowzięcia NMP w poddijońskiej parafii w Marsannay la Côte, gdzie od września ubiegłego roku, proboszczem jest ks. Marcel Luedi, delegat biskupi do spraw tego duszpasterstwa. Już przed godz. 10:00 kościół zaczął się wypełniać przedstawicielami migrantów przybywającymi z różnych stron archidiecezji. Wśród nich tradycyjnie najliczniej zgromadzili się przedstawiciele krajów afrykańskich, natomiast kontynent europejski, oprócz francuskich parafian, najliczniej reprezentowany był przez Portugalczyków i Polaków. O godz. 10:15 do zebranych przemówił pasterz archidiecezji abp Roland Minnerath, który w swoim wystąpieniu mówił o aktualnych problemach świata i Europy, m.in. o emigrantach przybywających do Europy, o chrześcijańskim spojrzeniu na emigrację i cudzoziemców, o gościnności wobec tych, którzy do nas przybywają, o tym jak diecezja rozważa możliwość przyjęcia uchodźców, wspomniał o wysiłkach m.in. dijońskich parafii, które przygotowują codziennie posiłki dla emigrantów i uchodźców przebywających w mieście. „Nie możemy zapominać – mówił – o słowach Chrystusa: «Byłem cudzoziemcem a przyjęliście minie […] Wszystko co uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.»” (Mt 25,35.40)

O godz. 10:30 rozpoczęła się koncelebrowana Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa, której asystowało dwóch diakonów stałych oraz pochodzący z Indii przygotowujący się do kapłaństwa diakon Deo Thomas. A w koncelebrze, obok proboszcza parafii i delegata biskupiego ds. duszpasterstwa migrantów, ks. Marcelego Luedi (który sam także jest emigrantem z Demokratycznej Republiki Konga), znaleźli się dwaj księża emeryci Jacques Delaborde i Michel de Gigord, nowoprzybyły do pracy w archidiecezji kapłan z Demokratycznej Republiki Konga, ks. Cyrille Luwala oraz duszpasterze wspólnot etnicznych – kapelan Wietnamczyków, ks. Joseph Mai i duszpasterz Polaków, ks. Ryszard Fyda SChr. Obecni na Mszy przedstawiciele wspólnot etnicznych uczestniczyli aktywnie przez wykonywane śpiewy, czytania, modlitwę wiernych, udział w procesji z darami. Miejscowa Polonia w liturgii wzięła bardzo aktywny udział: pierwsze czytanie odczytał p. Jerzy Freindorf a w procesji z darami p. Beata Piątkowska przyniosła przygotowany przez siebie polski wypiek. Natomiast modlitwę powszechną przygotowali i odczytali afrykańscy studenci z dijońskiego duszpasterstwa studentów (Centre Catholique Universitaire).

W homilii Ksiądz Arcybiskup mówił m.in. o bogactwie różnorodności: ludów, języków, kultur. Wspólnota Kościoła jest ubogacona tą różnorodnością, a Duch Święty sprawia, że tworzymy jedność, mamy wspólnego Boga Ojca, jesteśmy dla siebie braćmi i siostrami. Kościół Chrystusowy jest jedyną społecznością na świecie, gdzie zgodnie z wolą Bożą dokonuje się budowanie międzyludzkiej wspólnoty, urzeczywistnia się i nieustannie pogłębia zjednoczenie ludzkości, tworzy ‘jedność w różnorodności’.

Po liturgii uczestnicy udali sie do sali merostwa na ofiarowany przez parafię apéritif i wspólnotowy posiłek z przyniesionych potraw. Nasze modlitewne spotkanie w kościele oraz wspólnota stołu bardzo realnie ilustrowały i urzeczywistniały słowa z homilii naszego Pasterza.

ks. Ryszard Fyda SChr, Dijon

Galeria


18 stycznia 2016r. 2 3273 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne