Parafia pw. św. Joanny d’Arc jest najstarszą wspólnotą katolicką w Las Vegas. Została założona w roku 1908. W 1910 roku  został zamianowany pierwszy proboszcz, który wybudował małą, drewnianą kaplicę. Zostałą ona później dwukrotnie powiększona.  Budowę murowanego kościoła w jego obecnym kształcie zakończono w październiku 1940 roku. Wtedy też kościół został konsekrowany.

Od 2014 roku na zaproszenie diecezji Las Vegas posługę duszpasterska pełni w parafii Towarzystwo Chrystusowe.

25 października 2015 roku miała miejsce wyjątkowa uroczystość  z okazji 75. rocznicy zakończenia budowy najstarszego kościoła katolickiego w Las Vegas. Uroczystej Mszy św. o godz. 12.15 przewodniczył ordynariusz diecezji Las Vegas, bp Joseph Pepe. Mszę św. współkoncelebrowało kilku kapłanów, a wśród nich proboszcz parafii pw. św. Joanny d’Arc ks. Richard Philiposki SChr i proboszcz parafii Our Lady of Las Vegas ks. Gerard Grupczyński SChr.  O piękno liturgii zatroszczył się miejscowy chór. Po komunii św. dzieci złożyły kwiaty przed ikoną Matki Bożej Jasnogórskiej, która wędruje po parafiach chrystusowców w Ameryce Północnej.

Parafia pw. św. Joanny d’Arc była jedynym kościołem katolickim w Las Vegas do lat 40. ubiegłego stulecia. Dziś pomimo że jest najmniejszą w ilości parafian (około 300 zapisanych rodzin), jest odwiedzana przez wielu turystów zatrzymujących się w pobliskich hotelach i kasynach.

W kościele pw. św. Joanny d’Arc odprawianych jest sześć Mszy św. w każdy weekend. Jedna Msza św. odprawiana jest w języku polskim oraz jedna w tradycyjnym rycie łacińsko-angielskim. Od grudnia będzie jeszcze jedna Msza św., w języku hiszpańskim.

Strona internetowa: www.stjoanlv.org

ks. Richard Philiposki SChr


03 listopada 2015r. 2 5655 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2023 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne