W niedzielę 15 stycznia br., wspólnota polonijna z Lazurowego Wybrzeża, zorganizowała pod egidą PZK Południowej Francji swoje doroczne opłatkowe spotkanie we Fréjus. Odbywało się ono w Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy (i przy tej okazji podkreślić należy, że Kościół w Polsce zawsze towarzyszył polskim emigrantom, wspomagając duchowo w ich nowym miejscu pobytu, posyłając im polskiego duszpasterza, a zakonne wspólnoty Towarzystwa Chrystusowego oraz Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla mogą stanowić szczególny znak tej duchowej troski).

Spotkanie rozpoczęło się niemalże w samo południe Mszą Świętą w wypełnionym kościele św. Rocha we Fréjus pod przewodnictwem bpa Dominique Rey, ordynariusza diecezji Fréjus-Toulon (który chwilę wcześniej, po Eucharystii miejscowej wspólnoty francuskiej, pobłogosławił nową chrzcielnicę). Koncelebrowali: ks. Bogusław Brzyś Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, który wygłosił okolicznościowe kazanie, ks. Jan Ciągło SChr, przełożony francusko-hiszpańskiej prowincji chrystusowców i nasz duszpasterz, ks. Zbigniew Kret SChr.
Po Mszy zgromadzeni goście udali się do sali Hippolyte Fabre, udostępnionej przez merostwo we Fréjus, aby podzielić się opłatkiem i spożyć wspólny obiad. Głównym punktem tej części spotkania czyli tzw. gwoździem programu były Jasełka przygotowane przez polskie dzieci i koncert polskich kolęd. Obecnych było ponad 160 osób, które przybyły z całego południa Francji: z Nicei i Marsylii, z Tulonu i Fréjus, z Grimaud i Agay, z Saint Maxime i Saint Tropez, etc. Nie bez kozery wspólnota polska uznawana jest w tym regionie Francji za jedną z najbardziej dynamicznie działających w Kościele grup emigracyjnych, grup etnicznych.
Lidia Maillet


21 stycznia 2017r. 230 6056 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2023 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne