Tuż po Bożym Narodzeniu liturgia zachęca nas do spojrzenia na Świętą Rodzinę, Jezusa, Maryję i Józefa: w ów dzień Ewangelia skłania nas do uwielbiania Boga za to, że wszechmocny Syn Boży przyszedł na ten świat w ludzkiej rodzinie. Sam Syn Boga narodził się jako bezbronne dziecko, zależne całkowicie od opieki i pomocy swoich rodziców. Potrzebował, tak jak każde dziecko, rodzinnego ciepła i miłości, aby prawidłowo wzrastać i rozwijać się. Dlatego Rodzina z Nazaretu jest wzorem, w którym wszystkie rodziny świata mogą znaleźć pewny punkt odniesienia oraz inspirację. Zatem w niedzielę Świętej Rodziny 27 grudnia 2020 roku w polskiej parafii w Aulnay sous Bois przeżywaliśmy kolejną uroczystość, inną niż wszystkie pozostałe, które do tej pory wydarzyły się w naszej wspólnocie: odpust i uroczyste poświęcenie ikony Świętej Rodziny.

Msza Święta miała charakter bardzo uroczysty, pomimo spowodowanej pandemią obostrzeniami sanitarnymi ograniczonej liczby wiernych. Po procesyjnym wprowadzeniu ikony ksiądz prowincjał Zbigniew Wcisło SChr dokonał jej poświęcenia. Liturgii przewodniczył ks. proboszcz Jarosław Koch SChr, a Słowo Boże wygłosił gość z Polski, ks. Wiesław Wójcik SChr. Na zakończenie Mszy zwierzyliśmy siebie i naszą parafię opiece Świętej Rodziny. Tą uroczystością rozpoczęliśmy peregrynację ikony Świętej Rodziny po naszych domach.

Niech święty czas peregrynacji ikony Świętej Rodziny przyczyni się do wzrostu naszej wiary i do coraz głębszej miłości w naszych rodzinach. Jest nam to szczególnie potrzebne w dzisiejszym czasie, gdy przeżywamy tyle niepokoju, obaw, zmartwień, trudności i niepewności związanych z pandemią koronawirusa. Wpatrujemy się więc w szczególny sposób w Świętą Rodzinę. Szukamy w Niej wzoru do naśladowania. Zawierzamy nas samych, nasze rodziny i wszystko, co stanowi naszą codzienność. Uświadamiamy sobie, iż wszyscy jesteśmy powołani do odkrywania wychowawczej wartości rodziny, która musi być oparta na miłości, zaufaniu i trosce. Jednocześnie w rodzinie można doświadczyć szczególnej komunii, gdy jest ona „domem modlitwy”, jaki z pewnością stanie się dom każdego z nas, kto przyjmie Świętą Rodzinę w swoje progi.

Elżbieta Noster

fotografie Zbigniew Adamek

Na internetowym portalu PolskiFR miejscowy duszpasterz, ks. Jarosław Koch SChr, przedstawia i wyjaśnia zamysł i cel rozpoczętego przed trzema laty cyklu formacji małżeństw i rodzin w tej wspólnocie polonijnej. Tam też zaczynają się pojawiać pierwsze świadectwa osób i rodzin, które gościły Ikonę.


27 grudnia 2020r. 230 5486 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne