W dniach 27 i 28 grudnia 2021 r. (poniedziałek-wtorek) odbyło się spotkanie świąteczne współbraci pracujących w Hiszpanii i Portugalii z ks. Prowincjałem i ks. Ekonomem prowincji.

Już od momentu lądowania na ziemi iberyjskiej przybyli goście zaznali życzliwego przyjęcia: w Alcalá de Henares ks. Adam Szymczak SChr podjął obecnych obiadem i – nie wiadomo jak – załatwił obecność tradycyjnego pochodu Trzech Króli z figurami i muzyką, który spotkaliśmy na ulicy.

Już w poniedziałek pod wieczór udało się wszystkim braciom zjechać do Garcillán. Było tradycyjne „Wśród nocnej ciszy”, było nawiedzenie i pobłogosławienia domu, było wreszcie przełamanie się opłatkiem i wieczerza z polskim barszczem. Ks. Grzegorz Zyguła SChr nie ustawał w wysiłkach aby zapewnić gościom wszystko, czego potrzebowali i dzięki jego patronatowi nad całością, serdeczne rozmowy oraz wspomnienia ciągnęły się długo i przywołały wiele radości.

We wtorek przełożeni omówili z braćmi sprawy oficjalne (przygotowanie do kapituły, aktualna sytuacja prowincji itp), ks. Ekonom wygłosił też uduchowioną konferencję, przypominając nam prawdę z „Samych swoich” mówiącą, że „mądrego to i przyjemnie posłuchać”. Ze śpiewem kolęd odprawiliśmy Mszę Świętą o św. Młodziankach i po południu niektórzy zabrali się do powrotu na swoje placówki, aby zdążyć na wieczorną posługę.

Spotkanie, choć krótkie i intensywne, na pewno dało wszystkim poczucie bożonarodzeniowej świąteczności i zwykłej, braterskiej życzliwości. Podziękowania należą się niewątpliwie na pierwszym miejscu gospodarzowi spotkania, ks. Grzegorzowi, za jego hojność – a także wszystkim obecnym współbraciom, z przełożonymi na czele. Niech Boża Dziecina błogosławi nam na czas nowego roku i dalszej pracy.

ks. Karol Baj SChr

*    *    *

Podobne wydarzenie miało miejsce w naszym domu prowincjalnym w Kurytybie, gdzie na świątecznym spotkaniu opłatkowym spotkali się duszpasterze polonijni posługujący w stanie Parana, przede wszystkim w samej Kurytybie, a także w Los Angeles.


31 grudnia 2021r. 230 4827 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne