Jest już tradycją w Prowincji pw. Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Ameryce Południowej, że bezpośrednio po uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, chrystusowcy posługujący w Brazylii zjeżdżają się do domu prowincjalnego, by tam uczestniczyć w kursie duszpasterskim.

Jest to jeden z elementów formacji stałej praktykowany w naszym zgromadzeniu. Podobne spotkania mają także miejsce w diecezjach, gdzie posługują chrystusowcy.

Kurs odbywał się w od 25 do 29 listopada. Prowadził go były rektor Seminarium Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu, a obecnie proboszcz parafii w Płotach (diecezja szczecińska), ks. Ryszard Szymanik SChr. Podczas prelekcji i homilii dzielił się swoim świadectwem wiary i zdobytym doświadczeniem duszpasterskim w kontekście współczesnych wyzwań. Zjazd formacyjny chrystusowców był również okazją do odwiedzin współbraci w dwóch parafiach w Kurytybie, które na co dzień prowadzone są przez misjonarzy polonijnych. Tam również celebrowali oni Eucharystię dla zgromadzonych wiernych.

Pojawiająca się trudna sytuacja personalna, skłoniła uczestników do bogatej wymiany opinii, w jakim kierunku powinna zmierzać strategia podejmowanego duszpasterstwa wobec osób polskiego pochodzenia. Był to cenny głos, który przekonał przełożonego tej prowincji do przekazania jednej z obsługiwanych parafii pod opiekę księży diecezjalnych.

Ks. Kazimierz Długosz SChr poinformował również o zmianach personalnych, a jedną z nich było mianowanie z dniem 1 stycznia 2020 roku ks. Andrzeja Wojteczka SChr, proboszcza parafii Quedas do Iguacu, ekonomem prowincjalnym. Przez ostatnie 24 lata funkcję tę pełnił ks. Kazimierz Przegendza SChr.


30 listopada 2019r. 341 5125 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne