W ramach nowenny przed świętem patronalnym ks. Everaldo - proboszcz parafii w Papanduva S.C., poprosił o odprawienie w Święto Chrztu Pańskiego Mszy św. w języku polskim.

Eucharystię poprzedziło spotkanie wiernych z prowincjałem chrystusowców oraz modlitwa różańcowa odmówiona po polsku. Ks. Kazimierz Długosz SChr opowiadał o historii i powiązaniu Kościoła katolickiego z krajem ich przodków. Każdy z uczestników otrzymał różaniec, przekazany przez bp. Jana Piotrowskiego, ordynariusza diecezji kieleckiej.

W czasie homilii ks. prowincjał nawiązując do święta mówił o znaczeniu chrztu, zachęcając przy tym obecnych do nadawania swym dzieciom imion świętych patronów. Po Eucharystii wierni kontynuowali świętowanie w salonie parafialnym.

Pragnienie sprawowania Mszy św. w języku polskim wynika to z faktu, że ponad połowa mieszkańców powiatu Papanduva jest polskiego pochodzenia. W miejscowym kościele od zeszłego roku znajdują się relikwie św. Jana Pawła II. Na prośbę wiernych popartą przez miejscowego proboszcza oraz biskupa diecezji Casador zostały one w zeszłym roku przywiezione przez prowincjała chrystusowców z Polski i uroczyście wniesione do kościoła w asyście członków polskiego zespołu Pilsko, który w tym czasie koncertował w tej miejscowości. Warto zauważyć, że miejscowa organizacja polonijna buduje także własnym sumptem oratorium i kaplicę św. Jana Pawła II, które to choć jeszcze w stanie surowym, są już miejscem pielgrzymowania wiernych z diecezji.


14 stycznia 2019r. 341 6411 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne