Fundacja Jose Walendowski była organizatorem 150. rocznicy masowej emigracji polskiej do Brazylii. Uroczyste obchody miały swój początek 23 sierpnia, kiedy to nastąpiła premiera książki autorstwa Maria do Carmo Ramos Krieger o polskich emigrantach w tym regionie. Uroczystość odbyła się w Muzeum Historii do Vale do Itajai i wzieli w niej udział pisarze, historycy, przedstawiciele istniejących w regionie instytucji kulturowych oraz dziennikarze.

Następnego dnia na placu Emigranta w Brusque SC odsłonięto dwa pomniki autorstwa Davida Rodrigues: Siewca oraz Chrzest.

Miejsce świętowania nie zostało wybrane przypadkowo. To właśnie na terenie obecnego powiatu Brusque (w stanie Santa Catarina), 150 lat temu, osiedliło się tu szesnaście polskich rodzin. Rok 1869 uznaje się za datę, która dała początek masowej polskiej imigracji do Brazylii.

Pomnik "Siewca" jest inspirowany innym pomnikiem - "Siewcą" dłuta Jana Żaka wystawionym w Kurytybie przez Polonię brazylijską w 1925 r. dla uczczenia stulecia niepodległości Brazylii. "Jan Żak, syn osadnika rzucił na cokół postać Mazura bez koszuli i bosego, który kroczy po zagonie i sieje. Siewca, chłop bezimienny, jeden z dziesiątków tysięcy, który nędzę polską opuścił bez żalu, wydziedziczony syn ojczyzny, który za oceanem stworzył nowe polskie życie.

Drugi pomnik "Chrzest" symbolizuje chrzest chłopca Estevão Sienovskiego, który urodził się w 1869 roku, jeszcze na statku, który sprowadził do Brusque pierwszych 16 rodzin polskich emigrantów. Został ochrzczony przez ks. Gattone 25 sierpnia tego samego roku. „Dlatego 25 sierpnia to Miejski Dzień Polskiej Imigracji do Brusque”

Pierwszy dzień uroczystości zakończył się koncertem zespołu Wołosatki z Kielc, na który zaproszeni zostali goście. Wśród nich była Chargé d'affaires Ambasady RP w Brazylii Marta Olkowska, przedstawicielki konsulatu w Kurytybie oraz wielu przedstawicieli brazylijskiego świata polityki i nauki. Kielecka młodzież z charakterystyczną dla tego zespołu werwą przedstawiła piosenki turystyczne pokazujące piękno Polski, polskie pieśni ludowe oraz piosenki z brazylijskiej muzyki popularnej.

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę 25 sierpnia. Zainaugurowała je Msza św., której przewodniczył pochodzący z Brusque, a pracujący obecnie w Polsce, ks. Silvio Milak, a koncelebrował ks. Kazimierz Długosz SChr - prowincjał chrystusowców w Brazylii. O pradziadku księdza Silvio pisze w książce Drogą Pielgrzymów o. Ignacy Posadzy. Współzałożyciel Towarzystwa Chrystusowego, odwiedził na zlecenie kard. Augusta Hlonda pod koniec lat 20 i na początku lat 30 ubiegłego wieku polskie kolonie w Ameryce Południowej. Na zakończenie liturgii prowincjał chrystusowców przedstawił obecnym portugalską wersję językową wspominanej pozycji książkowej. Została ona wydana z okazji 60-lecia pracy Towarzystwa Chrystusowego na Ziemi Krzyża Południa.

Kolejnym punktem programu był uroczysty obiad, na którym oprócz polskich dyplomatów i polonijnych liderów przybyłych z całej Brazylii obecni byli także przedstawiciele brazylijskiego świata kultury i polityki. W pięknie udekorowanej polskimi barwami sali organizatorzy przywitali zebranych gości i rozpoczęto oficjalną część uroczystości. Zasłużeni dla Polonii lokalni działacze otrzymali wyróżnienia, wysłuchano okolicznościowych przemówień oraz odbyło się uroczyste przedstawienie wydanego specjalnie na tę okazję znaczka pocztowego.

Po degustacji polskich potraw, które obficie serwowano podczas obiadu nastąpiła część artystyczna uroczystości. Rozpoczęły ją występy kieleckiego zespołu Wołosatki. Podobnie jak poprzedniego dnia, także i w niedzielę, wzbudził on ogromny entuzjazm i był najważniejszym punktem tej części uroczystości. Wielu uczestników wzruszyło się oglądając występy polskiej młodzieży, która przebyła ponad 11 tysięcy kilometrów, by uczestniczyć w tym wydarzeniu. Na zakończenie imprezy koncerty dały również przybyłe licznie z różnych stron kraju zespoły folklorystyczne brazylijskiej Polonii.


29 sierpnia 2019r. 341 5574 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne