18 stycznia – ósmy dzień nowenny przygotowującej do święta patronalnego parafii w Papanduva, był poświęcony modlitwie za potomków polskich emigrantów.

Z tej też okazji proboszcz parafii ks. Everaldo zaprosił prowincjała chrystusowców ks. Kazimierza Długosza SChr, aby przewodniczył Mszy św. w języku polskim oraz o pobłogosławił kamień węgielny pod budowę oratorium - kaplicy poświęconej św. Janowi Pawłowi II.

Fundusze na budowę kaplicy zostały zebrane dzięki ofiarności członków istniejącej w powiecie organizacji polonijnej BRASPOL. Pragnieniem pasterza parafii było także sprowadzenie na te uroczystości relikwii św. Jana Pawła II, by w ten sposób uhonorować potomków Polaków, którzy stanowią ponad 60% wszystkich mieszkańców powiatu. Prośbie tej uczynił zadość Rektor PMK w Brazylii ks. Zdzisław Malczewski SChr.

Wieść o obecności relikwii w Papanduva dotarła również do okolicznych miejscowości, co spowodowało, że podjęta została decyzja o ich peregrynacji także w sąsiednich parafiach.

Pobyt w Papanduva stał się dla księdza prowincjała okazją do lepszego poznania zamieszkujących tam potomków naszych rodaków. Posługujący w tym miejscu tam kapłan, który sam będąc potomkiem emigrantów włoskich, z dużym uznaniem wypowiadał się o swoich parafianach polskiego pochodzenia. Jak wielokrotnie podkreślał jest czymś naturalnym, że nowo powstałe organizacje i stowarzyszenia wpierw troszczą się o budowę swojej siedziby lub inwestują w istniejącą infrastrukturę; natomiast Polacy z Papanduva, wzorem swoich przodków, za najważniejsze uznali wybudowanie kaplicy poświęconej swojemu wielkiemu rodakowi. Marzeniem jego parafian jest – kontynuował ks. Everaldo – aby w budowanej kaplicy na stałe zostały umieszczone relikwie papieża Jana Pawła II.

Prowincjał chrystusowców spotkał się również z prefektem Papanduva, który w rozmowie podkreślił wkład naszych rodaków w rozwój powiatu.


20 stycznia 2018r. 341 5287 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2023 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne