Parafia Niepokalanego Serca Maryi w Quedas do Iguaçu ustanawia 84 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. i słowa Bożego, którzy po ukończeniu odpowiedniej formacji zostali wprowadzeni w posługę dnia 11 września 2016r.

Aktualnie Parafia liczy 54 wspólnoty i punkty duszpasterskie, z których 28 znajduje się interiorze pionierskim i 14 w niedawno utworzonej strefie rolniczej dla członków Ruchu Rolników bez ziemi (MST). Obecność nadzwyczajnego szafarza Komunii św. w tych wspólnotach jest bardzo cenna i niezastąpiona. Szafarze, zwani tutaj ministrami Eucharystii, prowadzą niedzielną liturgię słowa, odprawiają nabożeństwa żałobne, odwiedzają chorych i rozdzielają Komunię św. Wspólnot, w których brak jeszcze osób pełniących te posługę, proszą szafarzy z sąsiednich kaplic. Dwóch nowo ustanowionych ministrów Eucharystii będzie  wykonywało swoją posługę w nowo stworzonym obozowisku, w którym przebywa obecnie prawie tysiąc rodzin, w większości katolików. W związku z tymi uroczystościami, niektóre  kaplice po raz pierwszy będą posiadały tabernakulum.

Szafarze słowa Bożego oprócz prowadzenia liturgii Słowa otrzymali również zadania formowania grup liturgicznych w swoich wspólnotach.Czas formacji był bardzo intensywny. Zawierał wykłady z nauki o Biblii, znajomości katechizmu, teologii sakramentów, roku liturgicznego, sposobu przewodniczenia liturgii. Miały miejsce także zajęcia praktyczne z głoszenia słowa Bożego, fonetyki, wymowy i właściwego używania mikrofonu. Niemalże całkowita formacja była przeprowadzona przez ks. Proboszcza Andrzeja Wojteczka. Formacja początkowa nie zakończyła się z momentem wprowadzenia w posługę. Był to jedynie początek. Wszyscy szafarze uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach mających na celu pogłębiane wiedzy teologicznej, znajomości liturgii i wymiaru duchowego swojej posługi.

Ks. Andrzej Wojteczek

galeria tutaj


18 września 2016r. 341 4098 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne