„Jaka jest moja wiara?” – zastanawiali się od poniedziałku 14 lutego 2022 r. młodzi księża Towarzystwa Chrystusowego podczas rekolekcji kapłańskich w polonijnym domu pielgrzyma Częstochowie.

Rekolekcjonista, ks. Stanisław Gawlicki COr ze Świętej Góry w Gostyniu, mówił, że są ludzie wierzący a niepraktykujący oraz księża praktykujący a niewierzący. Trzeba zatem stale ożywiać swoją wiarę i doglądać jej. Dlatego przeżywane rekolekcje, podczas których można dokonać serwisowego przeglądu swojej wiary w różnych aspektach kapłańskiego życia: wobec powołania do osobistej świętości, wobec codziennego obcowania ze Świętością, wobec trudności duszpasterstwa i tego, czym co dzień się karmimy i czego słuchamy, w kontekście własnej grzeszności i korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, wobec tajemnicy Eucharystii, w zakresie osobistej modlitwy oraz innych duchowych i psychologicznych wymiarów tej posługi.

Rekolekcje z założenia to czas przebudzenia wiary, stąd nasi Współbracia, prowadzeni przez Ojca Rekolekcjonistę, wsłuchiwali się w opowieści i przykłady z życia św. Jana Pawła II i wynikające z nich wezwania do wypłynięcia na głębię, do nauczenia się klękania przed Panem Bogiem pomimo największych trudów i niedomagań oraz do świadomej i pogodnej pracy nad swoją duchowością. I tak, jak przed laty watykańscy urzędnicy narzekali za pontyfikatu Jana Pawła II na jego nieprzewidywalność, mówiąc, że „same problemy z Jego Świątobliwością”, na co Papież Polak odpowiadał, że on też ma problemy ze swoją świątobliwością, tak i młodzi chrystusowcy w pokorze i prawdzie, ale też z humorem stawali wobec swoich i współczesnych problemów ze świątobliwością w tej posłudze. Jednocześnie codziennie nawiedzali Jasną Górę: w ciągu dnia i podczas Apelu Jasnogórskiego, aby powierzać Matce Bożej Królowej Polski swoich parafian, rodziny i przyjaciół oraz stan swojej wiary i jakość posługi.

W tygodniowych ćwiczeniach duchowych (bo trwały one do piątku 19 lutego) uczestniczyło 20 kapłanów Towarzystwa Chrystusowego, głównie z parafii Pomorza Zachodniego. Wielu w ten sposób odpoczywało po wyjazdach z młodzieżą i dziećmi zaangażowanymi w służbę ministrancką czy zespoły śpiewacze na obozy narciarskie i inne zimowiska. Była to też okazja do wymiany wrażeń i doświadczeń duszpasterskich. W ostatnim dniu rekolekcji ich uczestnicy wraz z ks. Bogusławem Burgatem SChr, wikariuszem generalnym zgromadzenia koncelebrowali Mszę Świętą w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Przewodniczył jej bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, który w homilii mówił o potrzebie widzenia Boga w codzienności, słuchania Jego słowa w rozgadanym współczesnym świecie, a także mówienia o Bogu językiem prawdy i miłości.

Te rekolekcje dla księży odbywają się w naszym polonijnym domu Pielgrzyma w Częstochowie od wielu lat, rokrocznie po feriach zimowych. Uczestniczący w nich proszą o modlitwę i zapewniają o modlitewnej pamięci.

ks. Sebastian Stawierej SChr
fotografie: ks. Maksymilian Ślusarczyk SChr


17 lutego 2022r. 230 5110 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne