Na 40-lecie parafii w Kamieńcu Podolskim, 8 września 2018 r., miała miejsce niezwykła uroczystość. Ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej, bp Leon Dubrawski, przy licznym udziale duchowieństwa i wiernych rekonsekrował nową, rozbudowaną świątynię, aby służyła na chwałę Bożą i na pożytek ludowi Bożemu.

Przełożonego Generalnego reprezentował ks. Andrzej Orczykowski SChr, Sekretarz Generalny zgromadzenia, który jako specjalny delegat przyjechał z Poznania. Na zaproszenie ks. Krzysztofa Kicki SChr – proboszcza parafii i jednocześnie kustosza Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w uroczystości wzięli udział poprzednik, ks. Jerzy Molewski SChr, który kościół ten zbudował oraz ks. Roman Twaróg SChr, pierwszy chrystusowiec w Kamieńcu i wieloletni proboszcz parafii NSPJ a dzisiaj proboszcz katedry kamienieckiej.

Dokładnie 40 lat minęło od czasu gdy katolicy od sowieckich władz otrzymali pozwolenie na zarejestrowanie pierwszej po wielu latach parafii katolickiej. W 1978 roku władze przekazały wspólnocie ruiny prawosławnej kaplicy cmentarnej w zamian za zniszczony kościół na polskim cmentarzu, na którym wybudowano osiedle mieszkaniowe. Po dokonaniu niezbędnych prac budowlanych 8 września 1978 r. w kaplicy została odprawiona pierwsza Msza Święta.

W 1989 roku do Kamieńca Podolskiego i do jedynej na owe czasy świątyni katolickiej w mieście przyjechał ks. Roman Twaróg SChr. Rok później chrystusowcy przejęli całkowicie pracę duszpasterską w parafii. W 2014 roku ks. Jerzy Molewski SChr, ówczesny proboszcz, podjął się dzieła rozbudowy kaplicy. Nowy kościół został poświęcony w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa AD 2016 i jednocześnie podniesiony do godności Sanktuarium. Należało jeszcze dokończyć prace nad główną nawą, które podjęte zostały przez obecnego proboszcza ks. Krzysztofa Kickę SChr i zwieńczone uroczystością rekonsekracji.

ks. Jarosław Giżycki SChr


08 września 2018r. 230 5714 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne