Po ponad dwóch miesiącach obowiązkowej kwarantanny związanej z epidemią COVID-19 (różnymi restrykcjami i obostrzeniami ograniczających przemieszczanie i spotykanie się) w czerwcu chrystusowcy posługujący we Francji przybyli na wspólnotowe skupienie i modlitwę.

Te dni skupienia odbyły się w dwóch miejscach: Współbracia z wschodniej i południowej Francji oraz Burgundii, a także regionu paryskiego przybyli do Saint-Vallier w wigilię uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, w czwartek 18 czerwca. Współbraci podjął miejscowy duszpasterz, ks. Tomasz Tobys SChr a ascetyczną konferencję wygłosił ks. Ryszard Fyda SChr, duszpasterz z Dijon. Następnego dnia, w dzień uroczystości, udali się oni na czele z przełożonym prowincji, ks. Zbigniewem Wcisło SChr i jej ekonomem, ks. Zdzisławem Początkiem SChr w pielgrzymce do oddalonego o ok. 35 km Paray-le-Monial, do miejsca, gdzie Pan Jezus objawiał się św. Małgorzacie Marii Alacoque, mówiąc o wielkiej miłości Jego Serca do wszystkich ludzi i o potrzebie wynagradzania za grzechy i za oziębłość serc ludzkich. Tam uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej, a w modlitwie Bożemu Sercu powierzali sprawy Kościoła i świata, sprawy całego Towarzystwa i prowincji, a także intencje swoje i wspólnot, w których posługują…

Natomiast dla chrystusowców z północnej części Francji skupienie odbywało się 22 czerwca w Dunkierce, gdzie od prawie roku posługuje po powrocie z duszpasterskiej przygody w Grecji ks. Jerzy Chorzempa SChr. Ks. prowincjał i ks. ekonom przybyli nawet wieczorem dnia poprzedzającego skupienie, kolejni Współbracia dojeżdżali już w sam dzień i zostali gościnnie podjęci filiżanką kawy i kawałkiem placka przez grupę dunkierskich parafian. Samo formacyjno-wspólnotowe spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia przełożonego prowincjalnego i przedstawienia zagadnień dotyczących życia całej prowincji pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie ks. Marek J. Kacprzak SChr wygłosił konferencję ascetyczną na temat tożsamości kapłana na emigracji z uwzględnieniem specyfiki posługi w polonijnych parafiach w regionie Hauts-de-France, po której wszelkie radości i nadzieje a także smutki i doświadczenia można było powierzyć w adoracyjnej modlitwie Chrystusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie. Wspólna litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa zakończyła adorację a koncelebrowana Eucharystia była zwieńczeniem wspólnego czasu modlitwy. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Zbigniew Wcisło SChr, nasz prowincjał, który podkreślił w niej nasze zachowania w czasie epidemi i radość z jej przetrwania. Należy dodać, że w tym czasie modlitwy i skupienia uczestniczyli przedstawiciele miejscowego duchowieństwa, księża Pierre i Matthieu oraz kilkoro parafian. Po skończonej liturgii wszyscy udali się do pobliskiej restauracji na posiłek, po którym wszyscy rozjechali się do swoich domów i wspólnot.


22 czerwca 2020r. 230 4987 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne